Civilinis kodeksas numato, kad statinio statybos rangovas atsako už objekto sugriuvimą ar defektus, jeigu objektas sugriuvo ar defektai buvo nustatyti per penkerius metus, o esant paslėptų statinio elementų ar tyčia paslėptų defektų atveju - dar ilgesnį terminą.
Tačiau dažnai statytojai ar naują būstą įsigiję gyventojai susiduria su problema, kad pastatą pastatęs rangovas ar jį pardavęs vystytojas bankrutuoja ir dėl išryškėjusių defektų nebelieka į ką kreiptis.
Gelbėja draudimas
Siekiant apsaugoti užsakovų ir pirkėjų interesus, nuo sausio 1 d. įsigaliojo Statybos įstatymo pakeitimai, numatantys, kad rangovas, kartu su atliktų statybos darbų perdavimo statytojui aktu, turi pateikti draudimo bendrovės laidavimo draudimo raštą arba kredito įstaigos garantiją, kuria užtikrintų garantinio laikotarpio prievolių įvykdymą pagal pasirašytą rangos sutartį. Šis dokumentas rangovo nemokumo ar bankroto atveju užtikrintų dėl rangovų kaltės atsiradusių defektų, nustatytų per pirmuosius 3 statinio garantinio termino metus, šalinimo išlaidų apmokėjimą statytojui, rašoma Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos išaiškinime.
Defektų šalinimo užtikrinimo suma statinio garantiniu 3 metų laikotarpiu turi būti ne mažesnė kaip 5 procentai statinio statybos kainos. Šis reikalavimas netaikomas griaunant statinius ar statant nesudėtinguosius statinius.
Atsako ir vystytojas
Teisės aktai numato naują prievolę ir nekilnojamojo turto vystytojams, kurie atsako statinio (jo dalies) įgijėjui už garantinio laikotarpio rangovo prievolių neįvykdymą ar netinkamą įvykdymą.
Taigi, nekilnojamojo turto vystytojas, parduodamas statinį ( ar jo dalį), išskyrus nesudėtingąjį statinį, pirkėjui turi pateikti garantinių prievolių užtikrinimo dokumentą, kuriuo užtikrinamas garantinio laikotarpio prievolių įvykdymas pagal pasirašytą rangos sutartį. Šis dokumentas nekilnojamojo turto vystytojo nemokumo ar bankroto atveju turi užtikrinti dėl rangovų kaltės atsiradusių defektų, nustatytų per pirmuosius 3 statinio garantinio termino metus, šalinimo išlaidų apmokėjimą pirkėjui.
Defektų šalinimo užtikrinimo suma turi būti ne mažesnė kaip 5 procentai statinio statybos kainos. Pasirašant statybos rangos sutartį ar perkant nekilnojamąjį turtą, reikėtų atkreipti dėmesį, kad reikalavimai dėl garantinių prievolių užtikrinimo dokumentų pateikimo privalomi tik statinių, kuriems prašymas išduoti statybą leidžiantį dokumentą pateiktas po 2017 m. sausio 1 d., atvejais. Kitais atvejais klausimai dėl garantinių prievolių užtikrinimo būtų sprendžiami tarpusavio sutarimu.