Taip pat egzistuoja daugybė mitų, kodėl vonioje maudytis blogiau nei duše. Dabar juos ir išsklaidysime, rašo littlethings.com.
Maudytis vonioje yra gerai – dėl daugybės priežasčių. Vonioje ne tik malonu po ilgos darbo dienos atsipalaiduoti su taure vyno. Pasirodo, maudytis vonioje yra dar ir sveika.
1. Vonia pristabdo senėjimą
Dermatologų teigimu, maudymasis vonioje stabdo senėjimą ir padeda nuo suaugusiųjų aknės.
Kodėl? Pasirodo, atsipalaidavimas vonioje mažina kortizolio kiekį organizme. Kortizolis yra streso hormonas, kuris skatina aknę ir priešlaikinį senėjimą. Labai svarbu išsimaudžius vonioje nepamiršti pasitepti viso kūno drėkinančia priemone, kad oda neišsausėtų.
2. Maudymasis vonioje atpalaiduoja raumenis
Ko gero visi žnome, kaip palankiai šiluma veikia maudžiančius raumenis.
„Medical News Today“ duomenimis, kai raumenis apėmęs uždegimas ar juos maudžia, šiluma padeda pajusti palengvėjimą.
Vonioje visas kūnas būna paniręs į šiltą vandenį – tai padeda atpalaiduoti visus raumenis. Taip pat nuo raumenų maudimo ir skausmo padeda vonios priedai, tokie kaip druskos ir pan.
3. Vonia padeda palaikyti higieną taip pat kaip dušas
Daug žmonių mano, kad maudytis vonioje ne taip higieniška, kaip nusiprausti duše, nes duše vanduo nubėga nuo kūno, o vonioje ne.
Tačiau tai nėra tiesa. „Hygiene Expert“ duomenimis, praustis duše, o ne maudytis vonioje yra tikslingiau, kai esame purvini ir suprakaitavę po sporto arba po veiklos lauke. Tačiau jei norime nusiprausti po įprastos dienos, vonia užtikrins tokią pačią higieną kaip dušas. Be to, ilgiau gulint vonioje nuo vandens garų atsiveria poros ir pro jas pasišalina nešvarumai.
4. Vonia sumažina cukraus kiekį kraujyje
Jei gydytojas jums patarė stebėti cukraus kiekį kraujyje ir stengtis palaikyti žemesnį jo lygį, maudymasis vonioje yra vienas iš būdų tai pasiekti.
Didžiosios Britanijos mokslininkai neseniai atrado, kad maudynės karštoje vonioje sumažina cukraus kiekį kraujyje. Cukraus kiekis kraujyje pakyla mums pavalgius, tačiau labai svarbu, iki kokio lygio jis pakyla – tai vienas iš diabeto rizikos rodiklių. Todėl labai svarbu stebėti, kad cukraus kiekis kraujyje būtų mažesnis. Žinoma, vien maudynės vonioje nepakeis sveikos mitybos ar reguliaraus judėjimo, bet tai puikus sveikos dienotvarkės elementas.
5. Maudynės vonioje palankiai veikia odą
Karštas vanduo sausina odą, todėl daug kas ir mano, kad praustis duše sveikiau nei mirkti karštame vandenyje, tačiau tai ne visai tiesa.
Mūsų kūnas išskiria natūralius apsauginius riebalus, o maudydamiesi duše ir vonioje mes juos nuplauname, todėl oda ir sausėja. Tačiau maudydamiesi vonioje į vandenį mes galime įlašinti ar įberti įvairių odą papildomai drėkinančių priedų – eterinių aliejų, žolelių nuovirų, mineralinių druskų, avižų, pieno, medaus ir pan. Jie sudrėkins ir palepins odą, todėl ji neišsausės.
Svarbu išlipus iš vonios nepamiršti pasitepti drėkinančia priemone – aliejumi ar kremu (tepkite drėgną, o ne sausai nušluostytą odą).
6. Maudynės vonioje puikiai padeda nuo streso
Dauguma suaugusiųjų vonią renkasi būtent dėl to, kad maudynės vonioje mažina stresą.
Gulėdami vonioje bent tą laiką liaujamės daryti daug užduočių vienu metu ir pabūname su savimi.
„ TubYoga“ duomenimis, padidėjus kūno temperatūrai, gerėja kraujotaka, nervų sistema nurimsta, iš organizmo pasišalina toksinai ir išsiskiria endorfinai. Būtent endorfinai pagerina savijautą ir padeda įveikti per dieną susikaupusį stresą.
Jei norite didesnio raminančio poveikio, užsidekite smilkalą arba įlašinkite į vandenį kelis lašus eterinio aliejaus.
7. Maudytis vonioje sveika širdžiai
Įrodyta, kad maudantis vonioje sumažėja kraujo spaudimas, o tai sumažina apkrovą širdžiai ir kraujagyslių sistemai.
Leidinyje „The Journal of Physiology“ paskelbtais duomenimis, šilta vonia pagerina širdies ir kraujagyslių sistemos būklę daugeliu aspektų, nes sumažėja kraujospūdis, išsiplečia kraujagyslės, sumažėja arterijų standumas ir pan.
Labai svarbu, kad vanduo būtų maloniai šiltas, ne per karštas, nes ilgai mirkstant itin karštame vandenyje širdies ritmas padažnėja, o oda susiraukšlėja.