Žurnalistas ir keliautojas O. Gasanovas sako, kad tikro studentiško gyvenimo nepatyrė, mat nuosavą butą įsigijo vos baigęs mokyklą. Tačiau gyvenimo su kambariokais skonį žino ir teigia, kad jam, mėgstančiam ramybę, tai kėlė nemenką stresą.
„Pirmą kartą su kambariokais gyvenamąja erdve dalijausi prieš 7 metus, kuomet su darbo kolektyvu vasarą leidome pajūryje ir visi kartu gyvenome nuomotame name. Kaip reikiant to atsikandau: vonioje pasidėjęs šampūno buteliuką ir pasikabinęs rankšluostį, jaučiausi kaip namuose. Bet vėliau atėjęs praustis rasdavau beveik pasibaigusį šampūną, o rankšluostis jau būdavo panaudotas kažkieno kito“, – juokiasi O. Gasanovas.
Net laikinas būstas gali būti patogus
Savo gimtuosius namus palikę studentai, ypač pirmaisiais studijų metais, taip pat dažnai gyvena bendrabutyje ar nuomojame būste, kurį dalinasi su keliais kambariokais. Nedidelis biudžetas bei ribotos galimybės keisti laikinus namus dažnai reiškia aukojamą komfortą ar mažesnę gyvenamosios aplinkos kokybę. Tačiau pasak dizainerės Vaivos Klezienės, net ir laikinas gyvenamasis plotas gali tapti namais.
„Į kitą miestą mokytis atvykusiems studentams tenka ne tik su juo apsiprasti, bet ir prisijaukinti naują gyvenamąją vietą. Įsikuriant naujuose namuose siūlau atkreipti dėmesį į tris sritis: higieną, privatumą bei sprendimus, kurie leis patogiai laikyti asmeninius daiktus“, – sako V. Klezienė.
Kaip užtikrinti higieną?
Gydytojų teigimu, per dešimt metų lovos čiužinys sugeria 300 litrų prakaito. Ne visada bus galima pakeisti seną lovą ar čiužinį nuomojamuose namuose, tačiau higieną padės užtikrinti antčiužiniai ir apsauginiai paklotai.
„Jeigu lovos ar čiužinio pakeisti galimybės nėra, patartina įsigyti antčiužinį arba bent kelis eurus kainuojančią specialią čiužinio apsaugą. Antčiužinis pravers ne tik higienos sumetimais, bet ir suteiks komforto, kai senas čiužinys jau išgulėtas. Be to, net jei tenka dažnai kraustytis, jį bus lengva gabenti su savimi“, – sako dizainerė.
Atsikrausčius į naujus namus, dėl higienos sumetimų, specialistė taip pat pataria atnaujinti arba, jei galima, išskalbti tekstilę – užuolaidas, kilimus.
„Visada sakome, kad tekstilė gyvenamąją erdvę paverčia tikrais namais. Tad vien naujas kilimas suteiks visai kitokią atmosferą. Jei tenka dažnai kraustytis arba nėra galimybės įsigyti didesnio kilimo – sprendimas gali būti daug mažų kilimėlių, kuriuos patogu bet kada sulankstyti. Nedideli austi kilimai kainuoja vos kelis eurus, o jų patiesus daugiau ir net skirtingų spalvų – erdvė visai pasikeis. Jų tikrai prireiks prie lovos, vonios kambaryje“, – teigia V. Klezienė. Dizainerė įvardija, kad studentiško gyvenimo startui dar reikės patalynės, rankšluosčių, užklotų lovai.
Užuolaidos padės sukurti asmeninę erdvę
Dizainerės teigimu, net jei kambarį tenka dalytis dviese ar trise, jame galima susikurti bent mažą privačią erdvę sau. „Kambarį reikėtų suskirstyti zonomis, o jas atskirti lentynomis, užuolaidomis, drabužių kabyklomis. Pastarąsias galima naudoti net kaip sieneles ant jų užmetus pledą ar audeklą, o užuolaidomis galima atskirti miegui skirtas erdves, kad mažiau trukdytų kambariokų judėjimas ar uždegta šviesa“, – sako specialistė.
Pasak jos, gyvenant mažame plote, itin pravers kompaktiški, moduliniai, lengvai sulankstomi ar vienas ant kito sustatomi, mobilūs baldai.
„Studentai retai mokosi prie stalo, todėl, jeigu yra galimybė, siūlau rinktis nedidelį atlenkiamą stalą, kurį, esant poreikiui, bus galima užlenkti ir turėti daugiau laisvos erdvės. Vietoj stalo itin pravers specialūs nešiojamojo kompiuterio padėklai, skirti naudotis sėdint lovoje ar ant sofos. Tam, kad užtektų šviesos skaitymui, patariu vietoj pastatomų rinktis prisegamus LED šviestuvus, kuriuos bus galima prisegti prie stalo, lentynos ar lovos rėmo bei patogiai persinešti į kitas erdves“, – pataria dizainerė.
Vežimėliai ne tik susidėti daiktams, bet ir juos persivežti
Kai mažoje erdvėje tenka įsitekti keliems, neišvengiamai kils klausimas, kur laikyti asmeninius daiktus.
„Rekomenduojama turėti pakabinamų lentynų, taip išnaudojant erdvę ant sienų. Tačiau ne visuose laikinuose namuose galima sienose gręžti skyles. Tokiais atvejais nepamainomas sprendimas yra daiktams susidėti skirti vėžimėliai. Juos panaudoti galima ir kaip staliuką prie lovos, ir vonios bei virtuvės reikmenims laikyti, ar persivežti daiktus į kitą patalpą. Neseniai universitetą baigusi kolegė juokavo, kad toks vežimėlis būtų pakeitęs gyvenimą bendrabučio kambaryje“, – šypsosi V. Klezienė. Pasak jos, taip pat pravers vos kelis eurus kainuojančios dėžės, kurias galima laikyti po lova, o jose sutalpinti rūbus, patalynę ar kitus daiktus.
Ką daryti, kai keliese tenka dalytis vonios kambariu? Specialistė pataria rinktis daiktų laikymo sprendimus, kuriuos lengva nešiotis su savimi ir vonioje pakabinti ant sienose ar duryse esančių kabliukų.
„Vos už kelis eurus galima įsigyti krepšių, kuriuos lengva pakabinti ant kabliuko, o juose tilps ir higienos, ir kosmetikos reikmenys. Esant poreikiui juos bus lengva persinešti į kitą kambarį. Dar vienas sumanus sprendimas yra kabykla, pritaikyta kabinti ant durų. Tokiu atveju turėsite dar kelis papildomus kabliukus drabužiams, rankšluosčiui ar smulkmenų krepšiui“, – sako V. Klezienė.