Nekilnojamojo turto plėtros ir statybų bendrovės „YIT Kausta“ namų apklausa parodė, kad, jei galėtų savęs nevaržyti, daugelis lietuvių rinktųsi gyventi nuosavame name arba erdviame bute miesto centre. Be to, paaiškėjo, kad kuriant svajonių namus šalies gyventojams svarbiausia yra ergonomiški sprendimai ir šviesos gausa, rašoma pranešime spaudai.
Svajoja apie nuosavą namą arba didelį butą
Apklausos duomenimis, du trečdaliai lietuvių norėtų gyventi nuosavame name arba kotedže miesto pakraštyje – idealiu atveju prie upės arba ežero. Ketvirtadalis žmonių rinktųsi butą miesto centre.
„Apklausa rodo, kad vieta lietuviams yra pats svarbiausias kriterijus renkantis būstą – netgi svarbesnis už kainą. Šie rezultatai atspindi bendrą tendenciją, kuomet namus imama suvokti ne tik kaip tam tikro ploto būstą, bet kaip įvairių aspektų visumą – vietą mieste, supančią aplinką, šalia esančią infrastruktūrą, įkvepiančią pro langą matomą panoramą. Apklausos rezultatai rodo, kad, viena vertus, lietuviai nori namų, kurie suteiktų tam tikrą ramybės oazę, gamtos artumo pojūtį, tačiau kartu nori, kad visi gyvenimo mieste patogumai būtų ranka pasiekiami“, – sako bendrovės „YIT Kausta“ generalinis direktorius Kęstutis Vanagas.
Anot K. Vanago, šiuos poreikius siekiama atliepti statant daugiabučius su privačiomis terasomis, įrengiant jaukius vidinius kiemus su žaliosiomis bei rekreacinėmis erdvėmis ir bendrai skiriant didelį dėmesį gyvenamųjų namų aplinkai.
Nori didesnio būsto
Nors rinkoje šiuo metu paklausesni yra mažesni butai, turėdami galimybę nepaisyti finansinių apribojimų daugelis lietuvių (44 proc.) rinktųsi trijų kambarių ar dar didesnį būstą. Didelis būstas ypač imponuoja kauniečiams, kurių beveik pusė (49 proc.) norėtų trijų kambarių ar dar didesnio buto. Palyginimui, toks pasirinkimas vilioja tik trečdalį klaipėdiečių. Didesnio buto taip pat norėtų ir 43 proc. vilniečių.
Vis tik interjero dizainerė Miglė Gruodytė sako, kad prieš perkant būstą svarbiausia atkreipti dėmesį į jo išplanavimą, nes būtent nuo jo, o ne bendro namų ploto, priklauso galimybės kurti patogų gyvenimą.
„Tai yra ypač svarbu ieškant būsto didmiesčiuose, kur nekilnojamojo turto kainos yra santykinai aukštos. Prieš renkantis būstą taip pat labai svarbu padaryti savo poreikių ir lūkesčių analizę, pagalvoti, kas man asmeniškai yra namai, kaip juose įsivaizduojamas gyvenimas, kokią reikšmę kasdieniame gyvenime jie turi. Tai padarius bus lengviau pasirinkti ne tik būsto tipą ir vietą, bet ir apspręsti būsimą interjerą. Jis, visų pirma, turi būti funkcionalus ir atitinkantis gyventojų poreikius, be abejo, ir estetiškas bei artimas žmogaus skoniui“, – sako M. Gruodytė.
Nori šviesių namų su gražiu vaizdu pro langą
Interjerą vienu iš svarbiausių aspektų kuriant svajonių namus laiko ir patys gyventojai. Daugiau nei trečdalis (37 proc.) apklausos respondentų išskyrė šį svajonių namų aspektą. Svarbiau už gražų interjerą idealiuose namuose lietuviams yra tik ergonomiški sprendimai (61 proc.), šviesos gausa (42 proc.), žalumos pilnas kiemas (39 proc.) ir vaizdas pro langą (39 proc.).
„Tiek būsto vieta, tiek vaizdas pro langus įpareigoja ir renkantis interjero sprendimus. Visuomet svarbiausia yra gyventojų norai: ar jie nori sustiprinti urbanistinį, gamtos, senamiesčio vaizdą ir „įjungti“ jį į interjerą, o galbūt priešingai – atsiriboti nuo jo. Namų aplinka su interjeru susiejama per medžiagiškumą, spalvinį kontekstą“, – pasakoja M. Gruodytė.
Interjero dizainerė pažymi, kad norint sukurti šviesius ir jaukius namus svarbu atkreipti dėmesį tiek į natūralią dienos šviesą, tiek į dirbtinį apšvietimą.
„Idealu, jei natūralios šviesos kiekis yra pakankamas, namų langai orientuoti į pietų ar vakarų pusę. Tokiu atveju dažnai nebūtina ieškoti papildomų interjero sprendimų norimam šviesos kiekiui užtikrinti. Jei natūralios šviesos bute mažiau, interjere rekomenduojama rinktis šviesesnes spalvas ir medžiagas. Mūsų platumose dirbtinis apšvietimas taip pat yra labai svarbus. Dėl pakankamai nedidelio saulėtų dienų skaičiaus, ganėtinai ilgų žiemų jo turėtų būti tikrai daug“, – pasakoja M. Gruodytė.
Privalumas – balkonas ar terasa
Kitas lietuviams svarbus svajonių namų aspektas – terasa ant stogo arba erdvus balkonas. Šį kriterijų įvardijo 35 proc. apklausos dalyvių.
M. Gruodytės teigimu, terasa arba balkonas, kaip ir kitos namų erdvės, turi turėti funkcines zonas. Dėl to reikia iš anksto apgalvoti, ką tose erdvėse ketinama veikti, kam jos bus skirtos. Tuomet galima nusimatyti tinkamiausius baldus ir išplanavimą.
„Tam, kad sezoniniai daiktai nesimėtytų padrikai, šiose erdvėse svarbu apgalvoti ir daiktų laikymo bei sandėliavimo galimybes. Estetikos jausmą visuomet sustiprina ir natūralūs ar dirbtiniai augalai, tad rekomenduotina terasą ar balkoną apželdinti“, – patarimus dalina M. Gruodytė.
Tarp svajonių namams svarbių kriterijų lietuviai taip pat paminėjo ir optimalią temperatūrą (29 proc.) bei vonios kambarį su langu (5 proc.). Įdomu tai, kad ergonomiški sprendimai ir optimali temperatūra namuose yra aktualesni vyresnio amžiaus žmonėms, o gražus interjeras ir šviesos gausa – jaunesnio amžiaus respondentams. Gražus interjeras daug svarbesnis ir vidutines bei aukštesnes pajamas gaunantiems gyventojams. Tuo metu gaunantys žemesnes pajamas dažniau išskyrė optimalią temperatūrą, ergonomiškus sprendimus ir žalumos pilną kiemą.
Taip pat verta pažymėti, kad vaizdą pro langą svarbiu kriterijumi svajonių namams įvardino net 14 proc. daugiau vyrų nei moterų. Tačiau gerokai daugiau moterų (47 proc.) nei vyrų (36 proc.) paminėjo šviesos gausumą namuose.
Lietuvos gyventojų apklausą atliko visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų kompanija „Norstat“. Apklausoje dalyvavo 500 šalies gyventojų.