BENU vaistininkė, biomedicinos mokslų daktarė pranešime spaudai Aurima Stankūnienė sako, kad oro drėkinimas – ne prabanga, o būtinybė. Dėl sauso patalpų oro mažėja mūsų atsparumas virusams, prastėja miego kokybė ir greičiau sensta oda.

Išaugusį dėmesį namų klimato kokybei prekybininkai pastebi ne tik dėl šoktelėjusių oro drėkintuvų pardavimų, bet ir didesnio gyventojų susidomėjimo kokybiškesniais, daugiafunkciniais prietaisais. „Topo centro“ duomenimis, vidutinė išleidžiama suma namų klimato prietaisams šiais metais padidėjo ketvirtadaliu.

„Taip nutiko dėl to, kad gyventojai šį sezoną aktyviau perka premium klasės oro drėkintuvus. Vertinamos papildomos tokių prietaisų charakteristikos, pvz., kad oro drėkintuvas ant paviršių nepaliktų vandens lašiukų, kartu – ir dėmių. Taip pat populiarėja daugiafunkciniai klimato prietaisai. Jų kaina aukštesnė, tačiau vienas prietaisas sujungia kelias funkcijas – oro drėkinimą ir oro valymą. Šalčiai, be abejo, turi įtakos gyventojų apsisprendimui įsigyti tokį prietaisą. Praėjusią savaitę spaudęs speigas klimato prietaisų pardavimą padidino tris kartus, lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu“, - tendencijas pristato „Topo centro“ produkto vadybininkė Ieva Račkauskaitė.

Sausas oras kenkia ir sveikatai, ir grožiui

Kad žinotume, jog patalpų oras per sausas, išmanių prietaisų nereikia – signalus netrukus pradės siųsti mūsų kūnas. Jeigu jaučiate, kad sausėja nosies ir gerklės gleivinė, peršti ir greičiau pavargsta akys, atsiranda odos tempimo jausmas, ji šerpetoja, džiūsta lūpos, elektrinasi plaukai, drabužiai, net įvairūs paviršiai – oro drėgmė namuose yra per žema. Tai dažnas reiškinys šildymo sezono metu, ypač jeigu mėgstate namuose palaikyti aukštesnę temperatūrą. Kaistantys radiatoriai itin greitai išgarina drėgmę iš patalpų oro.

„Nosies ir gerklės gleivinė – svarbi žmogaus imuniteto dalis. Sveika gleivinė sulaiko įvairius kenkėjiškus mikroorganizmus nuo patekimo į mūsų organizmą. Sausas oras gleivinę džiovina, ji nebegali atlikti savo apsauginės funkcijos, todėl įvairūs virusai ar bakterijos lengviau gali prasiskverbti į organizmą ir sukelti infekciją. Tai viena iš priežasčių, kodėl šaltuoju metų laiku įvairios virusinės infekcijos plinta greičiau. Sausa nosies ir gerklės gleivinė taip pat sukelia ir diskomforto jausmą: kaupiantis nešvarumams, nosis greičiau kemšasi, miegant darosi sunku kvėpuoti, gali kamuoti sausas dirginantis kosulys, net atsirasti gerklės perštėjimas“, - sauso oro sukeliamus nemalonius pojūčius vardija vaistininkė dr. A. Stankūnienė.

Specialistė atkreipia dėmesį ir į sauso oro poveikį akims. Dabar, kai į namus dažnas esame perkėlę savo biurą, o vaikai mokosi nuotoliniu būdu, akys ir taip labiau nuvargsta nuo ilgo žiūrėjimo į ekranus. Sausas oras papildomai jas vargina ir džiovina, todėl gali pradėti silpti regėjimas.

Oro drėkintuvas

„Svarbu paminėti, kad sausas oras spartina senėjimo procesus odoje. Pakankamas drėgmės kiekis odoje padeda išlaikyti ją elastingą ir sveiką, būtent todėl daugelyje brandesnei odai skirtų kosmetikos priemonių vienas pagrindinių ingredientų yra hialurono rūgtis. Ji sugeria drėgmę ir neleidžia odai jos išgarinti. Viena hialurono rūgšties molekulė gali išlaikyti iki 500 molekulių vandens. Tačiau dėl sauso oro oda greičiau išgarina drėgmę, o odai sausėjant, ji tampa jautresnė ir pažeidžiamesnė – viršutiniame lipidiniame epidermio sluoksnyje atsiranda mikro įtrūkimai“, - apie sauso oro poveikį odai pasakoja dr. A. Stankūnienė.

Greitoji pagalba sausėjančiai gleivinei ir odai

Kad išvengtumėte nemalonių sauso oro sukeltų pojūčių, nosies gleivinę reguliariai drėkinkite specialiu purškalu ar izotoniniu jūros vandeniu. Veido odą kelis kartus per dieną patepkite drėkinančiu kremu. Tiesa, jeigu ketinate eiti į lauką, drėkinančio kremo nenaudokite – per šalčius odą prieš lauką reikėtų patepti riebesniu maitinamuoju ir nuo šalčio saugančiu kremu. Akims BENU vaistininkė rekomenduoja naudoti natūralius akių lašus, kurie neleis akių gleivinei išsausėti ir greitai pavargti.

„Labai svarbu organizmą drėkinti iš vidaus, todėl nepamirškite gerti daug vandens. Ilgai būnant sausoje aplinkoje, rekomenduoju išgerti ne mažiau kaip 1,5 l ar net 2 l per dieną“, - prideda dr. A. Stankūnienė.

Patarimai, kaip išvengti oro sausėjimo

Net ir žiemą kelis kartus per dieną gerai išvėdinkite patalpas – plačiai atverkite langus ir palikite atvirus kelias minutes. Tai padės ne tik sureguliuoti oro drėgnumą, bet ir įleis gaivaus oro, kuris pagerins miego kokybę.

Patalpas rekomenduojama valyti drėgnuoju būdu.

Jeigu oras labai sausėja, galbūt vertėtų prisukti radiatorius. Kuo patalpose temperatūra aukštesnė, tuo greičiau išgaruoja drėgmė.

Ant radiatorių galite padėti indus su vandeniu arba orą drėkinti specialiu oro drėkintuvu.
Orą sausina ir dažnai naudojami plaukų džiovintuvai. Jeigu galite, leiskite plaukams dažniau išdžiūti natūraliai.

Natūraliai orą drėkina ir žali augalai, be to, jie orą ir valo.

„Norint, kad patalpose būtų sveikas klimatas, rekomenduojama palaikyti oro temperatūrą tarp 18 ir 22 laipsnių Celcijaus, optimaliausia – 21 laipsnis C. Santykinė oro drėgmė turėtų būti ne mažesnė nei 35 ir ne didesnė nei 60 procentų. Per drėgnas patalpų oras taip pat nėra gerai sveikatai – kaupiasi pelėsis, galintis sukelti alergijas. Pagerėjus patalpų klimatui, gali pagerėti miego kokybė, padidėti darbingumas, išnykti peršalimo ar alergijos simptomus primenantys nemalonūs pojūčiai“, - apibendrina vaistininkė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (11)