DELFI Būstas publikuoja ištrauką iš leidyklos „Vaga“ knygos „Tvarkingų namų stebuklas“.

Paimu į rankas vakar avėtus ir prieškambaryje paliktus batus, pasakau jiems „Ačiū už jūsų didelį darbą“ ir įdedu juos į batų spintelę. Tada nusiaunu tądien avėtus batus ir tvarkingai juos padedu prieškambaryje. Užsukusi į virtuvę įjungiu virdulį ir žingsniuoju į miegamąjį.

Ten švelniai paguldau savo rankinę ant minkšto avinėlio kailio kilimo ir nusivelku drabužius. Švarką ir suknelę užmetu ant pakabų, tardama jiems: „Gerai padirbėjote!“, ir laikinai pakabinu ant spintos rankenėlės. Kojines įdedu į skalbinių krepšį, kuris stovi dešiniame giliajame indaujos kampe. Tada atidarau stalčių, pasirenku, ką noriu vilkėti namuose, ir apsirengiu. Pasisveikinu su juosmenį siekiančia vazonine gėle prie lango ir paglostau jos lapus.

Toliau manęs laukia rankinės iškraustymas. Išdedu visus joje turėtus daiktus ant kilimo ir tada juos išdėlioju į vietas. Pirmiausia išimu visus parduotuvių kvitus. Tada, palydėdama su dėkingumu, paguldau piniginę į jai skirtą dėžutę stalčiuje po lova. Traukinio bilietą ir vizitinių kortelių dėklą padedu vieną šalia kito.

Savo laikrodį įdedu į tame pačiame stalčiuje esančią senovinę rožinę skrynelę, o vėrinį ir auskarus – į aksesuarų dėžutę šalia. Prieš uždarydama stalčių pasakau: „Ačiū už viską, ką šiandien dėl manęs padarėte.“ Tada grįžtu į prieškambarį ir sukraunu su savimi visą dieną nešiotas knygas ir užrašų knygeles (vieną batų spintelės lentyną paskyriau knygoms).

Iš žemiau esančios lentynos ištraukiu kasos čekių krepšį ir į jį sukišu kasos čekius. Tada šalimais, elektros prietaisams skirtoje vietoje, padedu darbui naudojamą skaitmeninę kamerą. Man nebereikalingi popieriai keliauja į atliekų rūšiavimo dėžę po virykle. Virtuvėje plikydama arbatą peržiūriu laiškus ir išmetu nebereikalingus. Grįžusi į miegamąjį įdedu savo ištuštintą rankinę į maišelį ir užkeliu į viršutinę drabužių spintos lentyną, tardama: „Puikiai padirbėjai. Gerai pailsėk.“

Nuo akimirkos, kai įžengiau pro duris, iki tol, kol užvėriau spintos duris, tepraėjo penkios minutės. Dabar galiu grįžti į virtuvę, įsipilti puodelį arbatos ir atsipalaiduoti. Viską smulkiai nupasakojau ne tam, kad pasigirčiau savo ištobulintu gyvenimo būdu, bet kad parodyčiau, ką reiškia, kai kiekvienas daiktas turi savo vietą. Tvarkos namuose palaikymas tampa neatsiejamas nuo jūsų gyvenimo. Tam nereikia dėti jokių pastangų, net jei po darbo grįžtate pavargę. Be to, taip lieka daugiau laiko mėgautis gyvenimu.

Daiktų išdėliojimo į vietas tikslas – kad visi daiktai turėtų savo vietą. Galbūt susimąstysite: „Prireiks šimto metų viskam apgalvoti“, bet nesijaudinkite. Nors kiekvienam daiktui rasti vietą atrodo sudėtinga, tai daug lengviau, nei nuspręsti, ką pasilikti, o ką išmesti. Kadangi daiktus jau surūšiavote ir nutarėte, ką pasilikti, tereikia tos pačios rūšies daiktus išdėstyti vieną greta kito. Kiekvienam daiktui reikia skirti vietą, nes kitaip savo vietos neturintys daiktai veikiai gali vėl užgriozti namus. Tarkime, turite tuščią lentyną. Kas nutiks, jei ten kas nors paliks daiktą, užuot padėjęs jį į vietą?

Šis vienas daiktas taps pirmuoju žingsniu atgal į netvarką. Netrukus ta vieta, kurioje anksčiau vyravo tvarka, bus kraute nukrauta įvairiais daiktais, tarsi kas nors būtų sušukęs: „Visi bėkit čionai!“ Kiekvienam daiktui vietą parinkti turite vieną kartą ir visiems laikams. Pabandykite. Rezultatai jus nustebins. Daugiau nebepirksite to, ko jums nereikia. Namuose nebesikaups daiktai. Tiesą sakant, atsargos net sumažės.

Daiktų išdėliojimo esmė – visiems iki vieno daiktams numatyti jiems skirtą vietą. Jei nekreipsite dėmesio į šią paprastą taisyklę ir pasiduosite reklamuojamų daiktų laikymo sprendimų vilionėms, karčiai gailėsitės. Tie daiktų saugojimo sprendimai tik padeda nuo akių paslėpti jums jokio džiaugsmo neteikiančius daiktus. Viena iš pagrindinių grįžimo prie netvarkos priežasčių – nesugebėjimas kiekvienam daiktui numatyti jo vietos. Jei nesate daiktui paskyrę vietos, kur jį panaudoję padėsite? Numatę vietas daiktams laikyti, galėsite išlaikyti namus tvarkingus. Taigi nutarkite, kur kiekvieno daikto vieta, ir išdėliokite juos. Tai pagrindinė daiktų laikymo taisyklė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (16)