Į ką turi atkreipti dėmesį pirkėjas, perkantis senos statybos būstą
Kaip pasakoja NT bendrovės „Vilniaus turtas“ direktorius Antanas Kudarauskas, pirkėjas, norėdamas įsigyti senos statybos būstą, turi atkreipti į techninį buto stovį. Senos statybos būstą galima įsigyti 4 skirtingų tipų: medinį, mūrinį, monolitinį ir blokinį.
„Turto būklę reikia įsivertinti itin detaliai ir profesionaliai. Pirmiausiai, įsitikinti, kad visos komunikacijos gerai ir tinkamai veikia ir yra geros būklės. Taip pat sienos, lubos, langai, palangės visa, kas matoma – ar yra tikrai geros būklės, ir ar nereikalaus remonto, t. y., ar nėra įskilimų, įtrūkimų, kuriuos taisant nepasidarytų į kapitalinį remontą. Nes jeigu perkate tvarkingą butą, jis toks ir turi būti, toks, kokia jo kaina. Niekada nepirkite buto už suremontuoto buto kainą, jeigu ketinate viską išdaužyti ir daryti kapitalinį 100 proc. naują remontą, nebent jus tai visiškai tenkina ir kitų alternatyvų nerandate“, – pasakoja pašnekovas.
Taip pat NT specialistas pirkėjams pataria atkreipti dėmesį į perkamo buto išplanavimą: „Būna savavališkų rekonstrukcijos atvejų, kai daromi vidaus išplanavimo pakeitimai, kurie neturi patvirtintų ir suderintų projektų.“
Defektai, dėl kurių nereikėtų pirkti buto
NT specialistas pasakoja, kad norint įvertinti buto būklę, gali prireikti specialisto pagalbos: „Patikimas specialistas yra tas, kuris už konsultacijas ima pinigus – visi kiti gali būti šarlatanai, norintys „prakišti“ savo paslaugas ir įvelti į nereikalingus apdailos ar remonto darbus.“
A. Kudarausko teigimu, nėra defektų, dėl kurių reikėtų atsisakyti pirkti vieną ar kitą butą, išskyrus atvejus, kai statinys yra avarinės būklės ar jame draudžiama gyventi. Taip pat prieš perkant būstą reikia įvertinti bendrų erdvių būklę.
„Tarkime, labai senuose mūriniuose namuose yra medinės perdangos arba butai paskutiniame aukšte po palėpe, tai reikia įsitikinti, kad grindų ir lubų konstruktyvas yra geros būklės, nėra stipriai įlinkusios perdangos, nelaša per jas vanduo ir kitaip mechaniškai nepažeistos, kad nereiktų daryti papildomo remonto, kuris gali brangiai kainuoti. Taip pat būti tikram dėl visų kitų anksčiau aprašytų elektros instaliacijos būklės, vamzdynų ir kanalizacijų, pečių, jeigu tokių yra ,funkcionalumo ir veiksmingumo“, – teigia NT specialistas ir priduria, kad labai prastos būklės būstui bankas gali ir neduoti paskolos.
Kada būstui reikalingas kosmetinis remontas?
NT „Vilniaus turtas“ direktorius A. Kudarauskas aiškina, kad šiuo metu yra daug būdų, kurie gali butą padaryti patrauklesniu: „Galima pasamdyti įmonę, kuri apstato butą ir padaro jį prekinės išvaizdos, t. y., išsinuomoti buto interjerą pardavimui. Jeigu butas mažas ir labai „užgrūstas“, tai geriau jį atlaisvinti ir nepalikti nereikalingų daiktų.“
Taip pat planuojant įsigyti butą senos statybos daugiabutyje reikėtų pasidomėti, ar jam yra planuojama renovacija.
„Renovacija yra svarbus namo pagerinimas, po renovacijos namas gali stipriai pagerėti, todėl reikia būtinai sužinoti, ar namas bus renovuojamas, ar yra tam prieštaraujančių žmonių. Kokie numatomi projektai, jeigu kas ir planuojama dėl renovacijos“, – paaiškina NT ekspertas.
Dokumentai, kurių reikia perkant būstą
Perkant butą dokumentų praktiškai nereikia, nebent esate vedęs/išsiskyręs ar turite vaikų. Jeigu būstą perkate vienas ir savo lėšomis, jums reikės tik paso.
NT specialistas aiškina, kad kartais banko darbuotojai darant pavedimą gali pareikalauti dokumento, kuris įrodo, koks yra pradinio įnašo arba visos pinigų už butą sumos šaltinis. Jeigu būstas yra perkamas su paskola, reikės papildomai paskolą suteikiančio įmonės garantinio rašto ar paskolos sutarties. A. Kudarauskas pasakoja, kad norint gauti kredituojančios įmonės garantinį raštą ar pasirašyti kredito sutartį, reikės pasidaryti turto įvertinimą.
„Perkamas turtas turi būti įvertintas pardavimo kainai arba didesnei, nes kitaip teks skirtumą teks sumokėti grynais. Prieš priimant sprendimą dėl paskolos išdavimo, kredituojanti organizacija paprastai reikalauja preliminarios sutarties kopijos ir parodyti originalą bei reikalauja pinigų pagal preliminarią sutartį pavedimo kopijos. Jeigu perkate būstą su valstybės parama, reikia paramos sutarties. O jeigu esate santuokoje, tai pirkime nebūtinai turi dalyvauti abu sutuoktiniai, galite atsinešti į sandorį sutuoktinio pasą arba asmens tapatybės dokumentą“, – aiškina pašnekovas.