Pagrindinė orchidėjų priežiūros klaida
Orchidėjų sveikata, ypač šaltais žiemos mėnesiais, labai priklauso nuo tinkamos aplinkos veiksnių pusiausvyros palaikymo. Palikus orchidėjas netinkamoje vietoje per žiemą, gali sutrikti jų augimas ir žydėjimas.
Teigiama, kad jei jūsų orchidėjos nežydi, greičiausiai dėl to kalta viena labai dažna priežiūros klaida – šviesos trūkumas.
Pasak sodininkų, gėlės veikia kaip saulės baterijų ir akumuliatorių derinys, nes renka ir kaupia energiją žydėjimui. Lapai veikia kaip saulės baterijos, tiesiogine prasme saulės šviesą paverčiančios augalo energija, o šaknys tarnauja kaip akumuliatorius, kaupiantis šią gyvybiškai svarbią energiją.
Visiems žiedams sukurti reikia neįtikėtinai daug energijos, o praktika rodo, kad 99 proc. atvejų orchidėja tiesiog negauna pakankamai ryškios šviesos, sakė sodininkai.
Žydinčias orchidėjas rekomenduojama statyti ant gerai apšviestos palangės.
Tačiau šaltos naktys kelia pavojų jautriems augalams, kai jie yra prie langų. Todėl ekspertai rekomenduoja šaltuoju metų laiku orchidėjas perkelti toliau nuo langų arba naudoti burbulinę plėvelę kaip izoliaciją tarp lango stiklo ir augalų.
Klaidos, kurių reikėtų vengti
„Delfi“ ir anksčiau rašė apie tai, kokias dažniausias klaidas daro orchidėjų augintojai. Štai kelios dažniausiai pasitaikančios klaidos, kurių reikėtų vengti prižiūrint orchidėjas.
Pernelyg gausus laistymas
Specialistai teigia, kad perlaistyti orchidėjas yra didelė klaida. Daug vandens, ypač šalto, sukelia šaknų puvimą, dėl kurio „miršta visi kambariniai augalai“.
Idealiu atveju orchidėją reikėtų laistyti kartą per savaitę, nors tai priklauso nuo jos auginimo vietos. Norėdami patikrinti, ar gėlei reikia drėgmės, pažiūrėkite, ar keli viršutiniai dirvožemio centimetrai yra sausi. Jei taip, švelniai palaistykite augalą.
Orchidėjoms žydėti nereikia daug vandens, ypač žiemą. Natūralioje aplinkoje jos pripratusios prie nedidelio drėgmės kiekio.Norėdami atkurti natūralias sąlygas namuose, pabandykite vazonėlį pastatyti ant padėklo su akmenukais ir vandeniu arba tiesiog apipurkškite augalo lapus.
Nereikalingas genėjimas
Jei jūsų orchidėjos šaknys ar lapai negeltonuoja ar nejuoduoja, jų nereikia genėti kaip įprastų sodo augalų.
Jei matote iš vazono augančias šaknis, palikite jas, nes taip orchidėja auga šaknų pagalba.
Tiesioginiai saulės spinduliai
Daugelis kambarinių augalų mėgsta šviesą, tačiau tiesioginė saulė gali paveikti kambarinius augalus ir juos nudeginti.
Natūralioje aplinkoje orchidėjos pripratusios prie tankių miškų, todėl svarbu jas statyti ryškios, bet netiesioginės šviesos vietoje. Jos puikiai tinka vonios kambariui, miegamajam ar virtuvei ir gali būti perkeliamos ištisus metus, kad rastų tobulą vietą.
Suteikite joms keletą savaičių apsiprasti namuose ir jos netrukus pradės vešėti ir žydėti ištisus metus.
Ką daryti, kad orchidėja žydėtų ir vasarą?
Orchidėjos dažniausiai žydi šaltu oru, tačiau ekspertai išskiria vieną priemonę, kuri leis joms žydėti ištisus metus.
Tam reikia vasarą gėles maitinti jūros dumblių trąšomis. Vasarą orchidėjos intensyviai auga, o jūros dumblių trąšos gali aprūpinti jas reikalingomis maistinėmis medžiagomis.
Vasarą vietoj įprasto laistymo kas porą savaičių reikėtų naudoti silpną skystą jūros dumblių tirpalą. Aukštesnė temperatūra ir daugiau šviesos vasarą orchidėjoms gali kelti stresą, todėl svarbu turėti tinkamo maisto, tačiau esant karštiems orams orchidėjas taip pat reikia tinkamai laistyti.
Jos turi būti drėgnos, bet ne šlapios. Geriau orchidėjas gausiai laistyti, kai jų dirva šiek tiek išdžiūsta, o ne laistyti pagal reguliarų grafiką. Tačiau per karščius vazose būtinai apipurkškite vandeniu.
Orchidėjas geriausia statyti netoli, bet ne tiesiai prie lango, nukreipto į rytus ar vakarus. Taip intensyvi vidurdienio saulė nepakenks augalui.