Siaučiant virusui valyti pataria kasdien
Kaip pasakoja Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) epidemiologinės priežiūros skyriaus dezinfektologas Jonas Antanavičius, didžiausia viruso pasklidimo galimybė yra mažose ir uždarose patalpose, todėl dabartinėmis aplinkybėmis tualetų higienai turi būti skiriamas ypatingas dėmesys.
„Tualetai ir vonios turėtų būti valomi ir dezinfekuojami bent kartą per dieną, o nuleidžiant vandenį, klozeto dangtis visada turi būti uždengtas, nes galimas viruso pakėlimas su vandens purslais. Virusai, bakterijos „slepiasi“ po dulkėmis, nešvarumais ir jei mechaninio valymo būdu nepašalinsime nešvarumų, tai dezinfekcinės priemonės virusų nepasieks ir nesunaikins. Paviršius reikia nuvalyti muiluotu vandeniu ir tik tada dezinfekuoti“, – pranešime spaudai atkreipia dėmesį dezinfektologas.
Įprasti unitazai reikalauja daugiau dėmesio ir kantrybės
Situacija visuomet reikalauja daugiau dėmesio, jei unitazas yra bendroje patalpoje su praustuvu. Pasak patyrusios tvarkos propaguotojos, „Instagram“ paskyros „Susitvarkyk“ įkūrėjos Tomos Šokelės, minimu atveju nešvarumai nusėda ant įvairių paviršių, įskaitant ir dantų šepetėlius. Valant cheminėmis priemonėmis T. Šokelė pataria vadovautis gamintojų instrukcijomis, bet nepamiršti eiliškumo.
„Prieš valant unitazo išorę, įpilame unitazo valiklio, paliekame kiek nurodo gamintojas, ir gerai išvalome šepečiu. Tuomet unitazo išoriniai paviršiai – juos rekomenduoju valyti naudojant mikropluošto šluostę ir dezinfekcinį skystį. Pirmiausia, sausa šluoste nuvalome dulkes. Ant visų išorinių unitazo paviršių užpurškiame dezinfekcinio skysčio. Vis perlenkdami šluostę nuvalome unitazo dangtį ir likusius unitazo paviršius. Nuleidžiame vandenį su valikliu ir baigta. Nepamirštame nuvalyti ir paviršių aplink unitazą, kurie nemenkai apsitaško unitazo vandeniu. Valymo šluostes reikėtų skalbti skalbimo mašinoje aukštesnėje nei 60 laipsnių temperatūroje“, – pataria T. Šokelė.
„Susitvarkyk“ paskyros iniciatorė atkreipia dėmesį, kad toks tvarkos mechanizmas labiausiai būdingas senesnės kartos tualetams, turintiems vandens nuleidimo bakelius. Jei lygintume pastatomą unitazą su pakabinamu, jos nuomone, pastarasis reikalauja mažiau priežiūros.
„Pakabinamo tualeto puodo korpusas išorėje mažesnis, didžioji dalis mechanizmo paslėpta už apdailos sienoje. Ant jo kaupiasi mažiau nešvarumų nuo grindų, todėl valymui sugaištame mažiau laiko. Kuo ant unitazo mažiau išraitymų ar pagražinimų, kurie linkę kaupti nešvarumus, tuo paprasčiau jį prižiūrėti“, – įsitikinusi ji.
Įvardijo, kurie WC puodai patys atlieka „pelenės“ darbą
Tvarkos aktyvistei antrina ir sanitarinių sistemų gamintojos „Geberit“ atstovas Tadas Ivanauskas, teigdamas, kad esant galimybėms, visuomet siūlo rinktis išmanesnius sprendimus, kurie palengvintų buitį ir būtų higieniškai patikimesni.
„Prieš renkantis WC puodą, siūlau atkreipti dėmesį ne tik į jo dizainą, bet ir technologinį sprendimą. Nepamirškite, jog kiekviena „kišenė“, papildoma anga ar išraitymas pareikalaus ir papildomo valymo, todėl tikrai racionalus sprendimas būtų uždaros keramikos WC puodas be vidinio keramikos apvado.
Renkantis WC puodą be apvado atsiranda grėsmė, kad nuleidžiamas vanduo išsilies per kraštus arba taškysis. To išvengti gali padėti technologiniai sprendimai, kaip pavyzdžiui, WC puoduose įmontuotas specialus įdėklas. Pastarasis paskirsto vandenį taip, jog šis nesilietų per kraštus ir užtikrintų efektyvų viso vidinio paviršiaus nuplovimą. Dar aukštesnio segmento WC puoduose nuplovimui vandeniu gali būti naudojama TurboFlush technologija, kai užtikrinamas tyliausias ir efektyviausias vandens nuplovimas be vandens persipylimo galimybės. Vienu ar kitu atveju, gerai išdirbta technologija vartotojui užtikrinama, kad jis nubėgs nesukeldamas jokių rizikų“, – teigia T. Ivanauskas.
Specialisto teigimu, tokie WC puodai visuomet reikalauja mažiau pastangų juos prižiūrint. Be to, jiems nebūtina turėti atskirų valymo šepečių, nes nubėgantis vanduo puikiai išvalo vidinį WC puodo paviršių. Specialistas pabrėžia, kad tokia funkcija, priešingai nei gali atrodyti, sunaudoja mažiau vandens nei senesnės kartos puodai.
„Pati funkcija yra finansiškai prieinama kiekvienam vartotojui. Kainą atskirai augina dizainas, forma, speciali keramikos danga ir kitos detalės, tačiau tokie WC puodai jau yra tapę nauju standartu, įsirenginėjant šiuolaikišką tualeto ar vonios kambarį. Kaip ir galimybė turėti WC puodą su lengvai nuimamu dangčiu, padedančiu absoliučiai tvarkingai, ramiai ir be didelio vargo nuvalyti puodo paviršių.
Žinoma, labai svarbu tinkamai pasirinkti ir potinkinį pakabinamo WC puodo bakelį. Suderinta sistema sienos viduje ir išorėje užtikrins maksimalią švarą vonios kambaryje“, – sako ekspertas.
Kasdieniam valymui užtenka vandens ir naminių priemonių
T. Ivanausko manymu, efektyviausia priemonė prižiūrint WC puodus bei jų segmentus yra ne kas kitas, o tekantis vanduo, o buitine chemija jis pataria nepiktnaudžiauti, atsižvelgiant ir į sudedamąsias dalis. Pasak jo, svarbu ne tik sanitarinių mazgų higiena, bet ir taršos minimalizavimas, kuris per nuotekas gali patekti į aplinką.
„Susitvarkyk“ paskyros įkūrėja primena ir apie paprastas, namų sąlygomis pagaminamas ir buityje puikiai pasitarnaujančias valymo priemones.
„Aš renkuosi arba profesionalias valymo priemones, kurios veikia ir padeda nuvalyti įsisenėjusius nešvarumus, arba natūralius, namų sąlygomis lengvai pasigaminamus valiklius. Dezinfekuojantį valiklį galime pasidaryti sumaišę 300 ml vandens, 50 ml acto ir 50 ml bespalvio alkoholio bei įmaišant kelis lašus indų ploviklio, 15 lašų mėgstamo eterinio aliejaus. Bus galima panaudoti ne tik tualeto ar vonios valymui, bet ir kitiems paviršiams.
O greitam kasdieniniam unitazo valymui galima pasidaryti namų gamybos „valymo bombas”, sumaišius sodą, citrinos rūgštį, vandenilio peroksidą ir eterinį aliejų“, – pataria T. Šokelė.