Paklausti, kas jų namus daro arba galėtų padaryti jaukesnius, daugiau nei pusė (53 proc.) apklaustųjų nurodė, jog svarbiausia, kad interjeras atitiktų individualius poreikius ir norus. Tuo tarpu trečdaliui apklaustųjų (34 proc.) svarbiausia, kad šalia būtų šeima ir draugai, rodo IKEA užsakymu atliktas tyrimas.
„Daugiau nei trečdalis apklaustųjų (37 proc.) sako, kad pandemija ir tai, kad dabar daugiau laiko praleidžiama namuose, privertė iš naujo įvertinti namų jaukumą. Beveik kas penktas jau ėmėsi pokyčių, kad namai taptų jaukesni, bet daugiau nei kas dešimtas teigia tokios galimybės neturintis dėl finansų. Vis dėlto norėčiau pabrėžti, kad net ir maži dalykai, nereikalaujantys didelių investicijų, kaip antai šviestuvai, tekstilės gaminiai ar įvairūs aksesuarai, gali pasitarnauti kuriant namų jaukumą. 17 proc. apklaustųjų įsitikinimu, jaukumo namams taip pat teikia kvapai – žmonėms patinka ką tik iškeptų sausainių, kvapiųjų žvakių, net skalbinių kvapas“, – pranešime spaudai sako prekybos tinklo Interjero dizaino skyriaus vadovė Eimantė Nemanė.
Daugiau šiltos šviesos ir šilumą kuriančios tekstilės
Tyrimo duomenimis, daugiau nei kas ketvirtas (28 proc.) Lietuvos gyventojas šviesą nurodo kaip vieną iš veiksnių, itin svarbių namų jaukumui. Šiuo metų laiku, kai už lango dažnai tamsu net dienos metu, dirbtinis apšvietimas padeda namuose kurti šiltą ir jaukią atmosferą. Vis dėlto svarbu, kad kambaryje šviesos šaltinių būtų ne vienas – patariama šviesos srautą kreipti įvairiais kampais, apšviesti įvairius namų kampelius. Šiuo tikslu reikėtų rinktis švelnios šiltos šviesos šaltinius: žvakes, šviestuvus, LED girliandas ar dekoratyvųjį apšvietimą.
Šiuo metų laiku interjero dizainerė taip pat pataria namuose naudoti daugiau šiltos, minkštos tekstilės. „Kad namuose būtų jaukiau, ant sofos ar fotelio užmeskite švelnų apklotą, pridėkite pagalvėlių ar net dirbtinį avikailį, ant grindų patieskite kilimėlių. Net ir paprasčiausios valgomojo kėdės, „paminkštintos“ tekstile, atrodys jaukiau“, – sako E. Nemanė.
Pasak jos, renkantis interjero aksesuarus reikėtų nepamiršti, kad mažiau yra daugiau. Rekomenduojama rinktis paprastus raštus, vengti jų pernelyg daug skirtingų. Žiemą pastelines spalvas reikėtų pakeisti intensyvesnėmis, gilesnėmis. Vos keli tokie nauji ir prieinami gaminiai gali iš esmės pakeisti bendrą kambario vaizdą.
„Kvapiosios žvakės, šviestuvai, kuriuos galima pritemdyti, tekstilės gaminiai ir šiltos, gyvos spalvos, pavyzdžiui, povo plunksnų mėlynumo ar deginto apelsino, interjere padės sukurti kerinčią atmosferą. Visa tai kartu su puodeliu karštos arbatos ir gera knyga leis džiaugtis namų jaukumu“, – sako interjero dizainerė.
Žiemiški augalai ir kompozicijos
Vienas iš trijų apklaustųjų mano, kad namuose jaukiau, kai juose yra kambarinių augalų. Pasak interjero dizainerės, kuriant namų jaukumą, augalai atlieka svarbų vaidmenį ištisus metus, mat jie suteikia interjerui gyvybės, papuošia jį.
„Turimus vazoninius augalus galima įstatyti į krepšius ar vazonėlius, pagamintus iš natūralių medžiagų, pavyzdžiui, jūrų žolių – namai akimirksniu taps jaukesni, interjeras atrodys šiltesnis. Artėjant Kalėdoms, galite namus papuošti sezoninėmis gėlėmis, dekoratyviomis šakelėmis, net uogomis. Ant stalo padėkite puošnų žiemišką vainiką iš eglišakių, komponuokite jį su vaza, žvakėmis, kankorėžiais“, – pataria interjero dizainerė.
Pataria rinktis natūralias medžiagas
Jaukumo teikia ne tik patys augalai, bet ir įvairios natūralios medžiagos. Rotango detalės, bambukiniai šviestuvų gaubtai, lininė tekstilė ar net keramikos gaminiai – visa tai namams suteiks taip norimos šilumos.
„Dabar ypač populiari smėlinė spalva, neįmantrus dizainas ir vadinamasis kuklus paprastumas arba kitaip – Vabi Sabi. Subtilų minimalistinį dizainą derinkite su grubiais neapdirbtais paviršiais ir natūraliomis medžiagomis, tokiomis kaip akmuo, džiutas ar vilna. Niekuo nepadengtos, neapdirbtos medžiagos papildo viena kitą, žavi savitumu, formos unikalumu“, – sako E. Nemanė.