Daugiausia nematomo purvo – virtuvėje
Tvarkymosi malonumą jaučia tikrai ne kiekvienas, tad šį darbą dažniausiai norisi atidėlioti. Dažnas pasiryžta ir laiko tam randa tik tada, kai tampa baisu pirštu perbraukti per baldų paviršius.
Valymo paslaugų įmonės „Namų guru“ projektų vadovė Viktorija Baltrušaitienė pranešime spaudai pasakoja, kad jei kiekvieną savaitę nors nedidelę dalį laiko skirsite namų ruošai, nebus vietos, kurios negalėsite pats nesunkiai sutvarkyti .
„Dažniausiai pamirštamos tos vietos, kurias išvalyti sunkiausia – galbūt tai daroma netgi truputį sąmoningai. Pastebime, kad net ir iš pažiūros tvarkinguose bei švariuose namuose dažnai pamirštama pasirūpinti buitine technika ar gartraukiais – tam būtinos atitinkamos priemonės, todėl juos išvalyti sunkiau, taigi žmonės dažnai arba numoja ranka, arba „pamiršta“, – aiškina V. Baltrušaitienė.
Kam valyti, jei ir taip plauna vanduo?
Buitinės technikos gamintojo „Electrolux“ atstovas Laurynas Skruibis tikina, kad paprastai namų ruoša suprantama kaip grindų siurbimas ar, daugių daugiausia, dulkių nušluostymas. Štai taip apsišvarinę žmonės keliauja praustis į dušą, kurio stiklas dėl kalkių nuosėdų dažnu atveju iš skaidraus būna virtęs matiniu. Dažniausias pasiteisinimas – kam valyti, jei ir taip vanduo nuplaus.
„Net ir gana švariuose namuose dušų kabinos spėja pasidengti kalkių apnašomis. Šiuo atveju problema dažniausiai ta, kad valant paprasta šluoste neįmanoma surinkti vonios kambaryje esančios drėgmės. Būtent todėl rinkoje jau yra langų ir paviršių siurbliai, sukurti specialiai drėgmei šalinti. Jie iš esmės pakeičia mūsų įpročius, nes siurbliams galime patikėti anksčiau buvusias neįprastas užduotis“, – aiškina L. Skruibis.
Eksperto teigimu, drėgmę surenkantys siurbliai specialiai sukurti kietiems paviršiams valyti, pavyzdžiui, dušo kabinoms, tačiau karto per pusmetį nepakanka, tvarkytis vis tiek reikia reguliariai.
Nešvarumai renkasi mažas angas
Tvarkydamiesi namus pirmiausia imamės vietų, kurių dulkėti ar nešvarūs paviršiai labiausiai rėžia akį. Nuvalyti dulkes nuo spintelių, išsiurbti kilimą ir iššveisti viryklę atrodo svarbiausi uždaviniai. V. Baltrušaitienė teigia, jog žmonės neretai tiesiog pamiršta nedidelius plyšius ar vietas, kur nešvarumų, rodos, ir neturėtų būti.
„Šviestuvai ar palangių kampučiai yra valomi periodiškai, tik dažniausiai per retai. O štai kištukinių lizdų, rodos, apskritai niekas nevalo. Geriausia švarinantis patalpas suskaidyti į zonas: virtuvė, vonios kambarys, grindys ir t. t. Kiekvienai zonai, nuodugniai tvarkant, pakanka 15 minučių, o jei bandote iškart sutvarkyti viską, kai kurios vietos tiesiog pasimiršta“, – teigia V. Baltrušaitienė.
Valo laikraščiais ir skudurais
Didžiausiu metų tvarkymosi iššūkiu galima vadinti langų valymą. Tą daryti susiruošiama kartą per pusmetį ir tarsi į mūšį – apsirengiami prasčiausi drabužiai, pasistatomas vandens kibiras, o amunicijai dažnas vis dar pasitelkia ir laikraščius. Nors daugeliui toks praėjusio amžiaus palikimas atrodo jau seniai išgyvendintas langų valymo būdas, vis dėlto jis dar populiarus.
„Langų valymas daugelį erzina, dėl to žmonės šį darbą kaip galėdami atidėlioja. O kuo daugiau laiko langai neplauti, tuo sunkiau juos nublizginti. Langų siurbliai sukurti taip, kad leistų greitai nuvalyti ant stiklo susikaupusį purvą, vandens ar žiedadulkių žymes. Kadaise atrodė, kad grindų siurbliai nėra reikalingi, nes grindis galima išplauti, o dabar jas siurbia visi – jei įrenginys patogus, anksčiau ar vėliau jis taps ir populiarus“, – neabejoja L. Skruibis.
Su tuo sutinka ir švaros profesionalai. „Kuo rečiau valomi langai, tuo sunkiau juos išvalyti. Jei blizginsite kartą per savaitę, pakaks ir keliolikos minučių. Jei kartą per metus – valant tradicinėmis priemonėmis neužteks ir poros valandų“, – aiškina V. Baltrušaitienė.
Dulkės slepiasi, o mes neieškome
Net jei grindų siurbti ar plauti nevengiate, pripažinkite – sofas ir lovas atitraukiate toli gražu ne kaskart tvarkydamiesi. Vieta, kurioje dulkių kamuolių pasitaiko dažniausiai, – būtent po sunkiais baldais. Galime apsimesti, kad jei nemato akys, tai ir širdies neskauda, tačiau iš tiesų juk kvėpuojame jų daleles.
„Universalaus patarimo, kaip dažnai tvarkyti namus, nėra – viskas priklauso nuo gyventojų skaičiaus, metų laiko, ar yra naminių gyvūnų ir kitų veiksnių. Dažniausiai apsitvarkyti pakanka kartą per savaitę, nors to nereikėtų suprasti tiesiogiai: pavyzdžiui, indus, virtuvės paviršius reikia tvarkyti iškart. O kruopščiau namus išvalyti dažniausiai pakanka kartą per mėnesį ar du“, – pataria „Namų guru“ atstovė V. Baltrušaitienė.