Kaip išsirinkti puansetiją?

Kaip skelbiama dienraštyje „Vakarų ekspresas“, jei neseniai iš parduotuvės namo parsinešta puansetija nuvyto, greičiausiai tai ne jūsų kaltė. Kitaip sakant, jau prekybos centre puansetijai nebuvo sudarytos geros sąlygos. Minėtas dienraštis dalijasi specialistų rekomendacijomis, kaip parduotuvėje išsirinkti tokią gėlę, kuri jus džiugintų ir namuose.

Pirmiausia, prekybos centre patariama ieškoti tokio augalo, kuris turėtų stiprią ir tankią lapiją. Rinkdamiesi gėlę atkreipkite dėmesį, ar lapija tanki ir tamsiai žalia, ar lapai nepažeisti ir nedeformuoti.

Antra, atlikite drėgmės patikrinimą. Prieš pirkdami patikrinkite, ar puansetija buvo tinkamai laistoma parduotuvėje. Ji neturėtų būti išdžiūvusi ar permirkusi. Vazoną geriau pakelti aukštyn – jei jis pastebimai lengvas ar sunkus, saugokitės. Puansetija, stovinti vandenyje, taip pat yra blogas pasirinkimas. Jei nesate tikri, pasirinkite kitą.

Kaip anksčiau „Delfi“ komentavo VU Botanikos sodo uždaro grunto augalų kuratorė Teresė Jokšienė, norint puansetijas išlaikyti iki Kalėdų ir dar ilgiau, pirmiausia, būtina jau parduotuvėje išsirinkti sveiką, gyvą augalą.

„Parduotuvėje reikia gerai apžiūrėti, nes šiuo metu daugelyje šalių yra neigiama oro temperatūra, ir jeigu automobiliuose, kuriuose jos vežamos iki Lietuvos, yra neigiama oro temperatūra, jos jau gali būti pažeistos, atneštos į kambarį žūti per kelias valandas. Taip pat reikia pažiūrėti, ar gėlė nėra perlaistyta, ar nepažeistos šaknys“, – pasakojo ekspertė.

Puansetija

Dažniausiai puansetijos perkamos tik šventėms. Jas persodinti, pasak T. Jokšienės, reiktų tik tuo atveju, jeigu jos bus auginamos ir po švenčių. Tokiu atveju po Kalėdų reiktų tuo užsiimti. Kai kuriais atvejais, visgi, kad ir kaip besistengtumėme, puansetijos išsaugoti iki kitų metų nepavyks – kartais šie augalai yra apdorojami su cheminėmis medžiagomis, kad būtų žemos.

Sultys gali nudeginti

Tie, kurie planuoja ir šiemet savo namus puošti vienu kitu šių gėlių vazonėliu, turėtų būti atidūs ir neleisti prie jų savo vaikų. Mat, pasak T. Jokšienės, puansetijų sultys yra nuodingos.

„Moksliškai ištirta, kad nuodingų medžiagų galbūt ir nelabai yra, bet Amerikoje atlikti tyrimai rodo, kad puansetijos yra vieni tų augalų, dėl kurių nukenčia žmonės. Jų sulčių negali pakliūti ant odos, nes jos gali nudeginti, bus nudegimo žymės, taip pat jų jokių būdu negalima valgyti, kramtyti. Jas reikia pastatyti taip, kad neprisiliestume, nenulaužtume lapų, netekėtų sultys“, – komentavo T. Jokšienė.

Kaip prižiūrėti puansetiją?

Delfi Būstas jau yra rašęs apie puansetijų priežiūrą. Puansetijoms reikia šilumos ir šviesos. Jas galima laikyti netoli radiatoriaus, tačiau reikia saugoti nuo skersvėjų (tai reiškia, kad NEGALIMA laikyti prie židinių, atvirų durų, atvirų langų ar vėsių koridorių). Jei bus per didelis skersvėjis, šis augalas gali pradėti nykti. Stenkitės puansetiją statyti apsaugotoje vietoje.

Ideali 15-22 laipsnių temperatūra, todėl šios puansetijos puikiai tinka miegamiesiems ir svetainėms. Augalui augti ir vešėti svarbu pakankamai šviesos (puansetijoms labiau patinka šviesi vieta, o ne visiškas pavėsis). Paprastai patariama augalus laikyti atokiau nuo tiesioginių saulės spindulių, kad apsaugotumėte jų lapus nuo nudegimo, tačiau žiemos mėnesiais tai neturėtų kelti problemų, todėl puansetiją galima statyti prie pietų pusės lango.

Puansetija

Puansetijos mėgsta minkštą vandenį. Jeigu jūsų geriamasis vanduo yra kietas, galite sumažinti mineralinių medžiagų kiekį vandentiekio vandenyje jį virindami arba palikdami vienai dienai pastovėti. Taip nusodinami mineralai, dėl kurių vanduo tampa kietas. Taip pat galite maišyti vandentiekio vandenį su distiliuotu vandeniu arba naudoti vandens filtrą.

Puansetijos nemėgsta daug vandens. Visada atminkite, kad augalo šaknų ryšulys neturi būti nei išdžiūvęs, nei permirkęs. Perlaistymas gali greitai sukelti vandens perteklių, kuris savo ruožtu sukelia šaknų puvinį ir palieka negyvą kambarinį augalą.

Turėtumėte įprasti apžiūrėti jo lapus. Jei jie gelsta arba krenta, tikriausiai jį netinkamai laistote. Panašiai kaip ir orchidėjų atveju, daugelis gėlių entuziastų nori gero, tačiau dažnai perlaisto puansetiją, nors iš tikrųjų jai reikia tik šiek tiek vandens.

Puansetiją turėtumėte laistyti, kai dirva pastebimai išdžiūsta. Jei augalas auga prie radiatoriaus sausoje patalpoje, tai gali būti kiekvieną dieną, o kitose vietose – tik kas antrą ar trečią dieną. Kaip patikrinti? Įkiškite pirštą ir patikrinkite, ar tolygiai sausa dviejų centimetrų gylyje, arba atsargiai pakelkite augalą; jei jis jaučiasi lengvas, laikas laistyti. Labai mažą puansetiją reikėtų tikrinti kiekvieną dieną. Šiuos augalus taip pat galite laistyti mirkydami juos iš apačios – taip žemė prisotinama labiau nei įprastai laistant (užtenka vieno pamerkimo per savaitę).

Puansetijos mėgsta kambario temperatūros vandenį, o mažesnius vazonus reikia laistyti dažniau nei didelius, nes jie greičiau išdžiūsta. Standartiniam 13 cm skersmens vazonėliui pripilkite apie 100 ml vandens. Taip išvengsite didelių porų užsikimšimo ir žemių užmirkimo. Labai mažoms puansetijoms 6 cm vazonėlyje užtenka pusės stiklinės vandens. Po 10 minučių pašalinkite vandens perteklių, kuris vis dar yra vazonėlyje.

Jei abejojate, geriau puansetijas laikyti šiek tiek sausiau (o ne per drėgnai) ir laistyti mažai ir dažnai, o ne retai, bet gausiai. Atminkite, kad puansetijos mėgsta drėgmę, todėl laikykite jas apipurkštas, jei jos yra kambaryje, kuriame įjungtas centrinis šildymas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją