Kandys aktyviausios būna šalčiausiais metų mėnesiais, kai dėl centrinio šildymo uždaros patalpos tampa joms idealia vieta pasislėpti. Tačiau suaugusių kandžių nemažai pastebima ir balandžio bei gegužės mėnesiais, kai daugelis žmonių nusprendžia išsitraukti savo pavasarinius drabužius.
Audiniuose atsiradusios mažos skylutės yra vienas ryškiausių nepageidaujamos kandžių viešnagės požymių, tačiau ekspertai teigia, kad užuominų į kandis galima pastebėti ir virtuvės spintelėse.
Švara namuose yra vienas iš būdų išvengti daugumos namų kenkėjų, tačiau kalbant apie kandis, tai padaryti nėra taip paprasta.
Šie sparnuoti vabzdžiai paprastai telkiasi drabužių spintose arba virtuvės spintelėse, kur laikomi tokie birūs maisto produktai kaip kruopos, miltai ir prieskoniai.
MJ Backhouse`as iš įmonės „MJ Backhouse Pest Control“ sakė: „Tikėtina, kad jie į jūsų namus pateko su tokiais sausais maisto produktais kaip makaronai, dribsniai, ryžiai ir miltai. Bet koks ilgo galiojimo maistas kaip šie produktai gali būti užkrėstas kandžių, kurie netrukus pasklinda po jūsų spinteles“.
„Kai tik virtuvėje pastebėsite maistinių kandžių, atsikratyti užkrato nebus lengva, tačiau galėsite imtis tam tikrų veiksmų“.
Kaip išnaikinti maistines kandis
Pasak kenkėjų eksperto, kandžių lervos gali būti labai panašios į ryžių grūdelius, todėl pradarius pakuotę, jas sunku pastebėti. Arba biriuose produktuose gali būti neišsiritusių kiaušinėlių, kurie taip pat užkrečia maistą.
Dėl šios priežasties vienintelis realus būdas atsikratyti užkrato, susijusio su maistu, yra pašalinti iš spintelių visus potencialiai užkrėstus produktus. Jis rekomenduoja pradarytus birius produktus išmesti į šiukšliadėžę lauke, kad „kandys vėl neįskristų į jūsų namus“.
Pašalinus užkrėstus produktus, reikia nuodugniai išvalyti spinteles, kad sunaikintumėte bet kokius pražiopsotus kenkėjus.
Pirmiausia spintelių lentynas arba tas vietas, kuriose laikėte užkrėstus maisto produktus, išsiurbkite dulkių siurbliu – tai padės išvyti ir pašalinti pasilikusias kandis bei kokonus. Tuomet spinteles gerai išplaukite šiltu muiluotu vandeniu.
MJ Backhouse`as sakė: „Prieš pakeisdami išmestus produktus naujais, palaukite, jei galite, savaitę ar daugiau, kad įsitikintumėte, jog užkratas tikrai išnyko, ir būtinai laikykite birius produktus sandariuose stikliniuose ar plastikiniuose induose, kad išvengtumėte tolesnio užkrato“.
Užkirsti kelią užkratui yra daug lengviau, nei atsikratyti pačiomis kandimis, ir tai lengva įgyvendinti.
Norėdami pašalinti pagrindinę užkrato priežastį, prieš dėdami skardines ir indelius į virtuvės spinteles, pirmiausia juos nuplaukite.
Apsisaugoti nuo kandžių taip pat padeda sandarios maisto produktų laikymo talpos ir prikauptų maisto atsargų kiekio ribojimas.
Kaip atsikratyti audinių kandžių
Jei po žiemos ištrauktuose pavasariniuose drabužiuose radote skylučių, galite patirti nemažai nuostolių, todėl svarbu nustatyti jų priežastį.
Audinių kandys yra mažesnės nei maistinės, todėl jas pastebėti dar sunkiau – tai yra smulkūs vabzdžiai, kurie gali būti vienspalvės pilkos arba tamsiai rudos spalvos su dėmelėmis.
Nors suaugusios kandys audinių negraužia, daug keratino turinčiais pluoštais minta jų lervos. Sintetinės medžiagos, pavyzdžiui, poliesteris, jas domina kur kas mažiau.
Norėdami atsikratyti audinių kandžių, iškraustykite spintą, kurioje radote sugadintus drabužius.
Visus spintos paviršius išsiurbkite, o siauru antgaliu kuo giliau pravalykite visus kampus ir plyšius.
Po šito karštu vandeniu su indų plovikliu nuplaukite spintos lentynas ir visus kitus kaimyninius paviršius, o tada palikite nudžiūti.
Tas pats galioja ir kilimams drabužinių patalpose, nes juose taip pat gali būti lervų. Kiaušinėlius, lervas ir suaugusias kandis pačiuose audiniuose galima sunaikinti skalbiant karštame vandenyje arba valant sausuoju būdu, todėl lengvai pažeistus drabužius dar galite išgelbėti.
Išskalbtus ir gerai išdžiovintus drabužius sudėkite atgal į švarią spintą, o tarp jų paklokite mažų popierinių maišelių su šviežiomis levandomis – jos yra efektyvi kandžių atbaidymo priemonė. Martha Stewart taip pat rekomenduoja naudoti raudonojo kedro kvepalus arba kamuoliukus nuo kandžių.