Kas yra valymo robotas?
Valymo robotas yra išmanus įrenginys, kuris yra mažesnis atitikmuo atliekantis dulkių siurblio, elektrinės šluotos ar langų valytuvo (priklausomai nuo pasirinkto tipo) funkciją.
Nuo klasikinių buitinės technikos įrenginių jį išskiria speciali sistema su programine įranga bei jutiklių ir kamerų rinkinys, kuris leidžia jam savarankiškai atlikti valymo darbą. Valymo robotas gali susipažinti su valymo sritimi, suplanuoti savo maršrutą ir aplenkti kliūtis, tačiau tai ne visos jo galimybės.
Pagrindiniai valymo robotų parametrai
Kas lemia, kad valymo robotų populiarumas auga kaip ant mielių? Laikas, kurį jie leidžia taupyti. Pasak Varle.lt buitinės technikos specialistų, tokie įrenginiai leidžia sutaupyti nuo keliasdešimties minučių iki net kelių valandų kasdien. Tokiu būdu kasdien galima turėti daugiau laisvo laiko mėgstamam serialui, knygai ar kitai malonesnei nei valymas veiklai. Tačiau tam, kad valymo roboto tarnavimas būtų tikrai efektyvus, jis privalo pasižymėti atitinkamais parametrais.
Jutikliai
Be judesio jutiklių siurbiantis ar plaunantis robotas nebūtų tuo, kuo yra, t.y. išmaniu ir autonominiu valymo įrenginiu. Dėl šitos priežasties būtent judesio jutikliai yra svarbiausias parametras, į kurį reikėtų atkreipti dėmesį perkant valymo robotą. Integruoti infraraudonųjų spindulių, ultragarso jutikliai ar šluojančios kameros leidžia robotui sklandžiai judėti po įvairaus tipo paviršių. Žemiau Varle.lt specialistai pateikia kitų naudingų valymo robotų jutiklių sąrašą:
Anti-susidūrimo/artumo jutiklis
Šio jutiklio dėka robotas gali sėkmingai išvengti jo kelyje pasitaikančių kliūčių atitinkamai sulėtindamas šalia jų savo greitį.
Kartografavimo sistema
Prieš pradėdamas valymą robotas sukuria virtualų ir trimatį patalpos planą, kuris leidžia jam nustatyti geriausią maršrutą. Tokiu būdu užtikrinamas efektyvus ir ekonomiškas valymas.
Susidūrimo jutiklis
Susidūrimo jutiklis informuoja įrenginį apie priartėjimą prie sienos ar slenksčio.
Apsaugos nuo kritimo jutiklis
Ypatingai turėtų būti svarbus turint kelių aukštų namą su laiptais.
Dulkių jutiklis
Leidžia efektyviau valyti labiau užterštas vietas. Robotas skiria daugiau vietos valymui konkrečioje vietoje persijungdamas į atitinkamą veikimo režimą.
Virtualios sienos
Sukuriamos infraudonųjų spindulių ribos, kurios apriboja roboto veikimo sritį. Šios funkcijos dėka nereikia rūpintis papildoma daiktų, esančių įvairiose vietoje ant grindų apsauga.
Variklio galingumas
Variklio galingumo parametras apibūdina su kokiu greičiu ir jėga veikia valymo roboto šepečiai bei siurbimo sistema. Kuo didesnis vatų skaičius, tuo teoriškai turėtų būti efektyvesnis valymo procesas. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad praktikoje roboto siurbimo jėga yra kur kas mažesnė nei tradicinio dulkių siurblio. Ar tai reiškia, kad valymo robotas yra mažiau efektyvus?
Panagrinėkime. Po kambarius robotas važinėja vidutiniškai maždaug 2 val. Mažesnis variklio galingumas lemia, kad robotas yra ekonomiškesnis, todėl galima juo naudotis kasdien.
Pagalvokime, kaip dažnai skiriame dvi valandas savo laiko namų valymui? Ko gero galima daryti prielaidą, kad rezultatas nėra artimas 14-ai valandų per savaitę. Reguliarus valymas pasitelkiant robotą lemia, kad namai paprasčiausiai kasdien atrodo švaresni. Taip pat tai turi teigiamos įtakos namų aplinkos oro kokybei.
Baterijos talpa
Nuo baterijos ir jos talpos priklauso, kiek ilgai valymo robotas gali atlikti savo užduotis be įkrovimo būtinybės. Pavyzdžiui, 2600 mAh baterijos pakanka maždaug 150 nepetraukiamo darbo minutėms. Tačiau šis laikas aktualus kalbant tik apie automatinius nustatymus. Taip pat vertėtų atkreipti dėmesį į įkrovimo laiką. Vieniems modeliams tam reikia net ir 5 valandų.
Šiukšlių/vandens konteinerio talpa
Šiukšlių/vandens konteinerio talpa taip pat turi kažkiek įtakos valymo roboto veikimo trukmei, o tiksliau jūsų įsikišimui į jo veikimą. Čia viskas paprasta. Didesnis konteineris reiškia ilgesnį veikimo laiką be žmogaus įsikišimo būtinybės. Pavyzdžiui, 0,5l talpos turėtų pakakti daugiau nei vienam pilnam valymui, tačiau, žinoma, viskas iš tikrųjų priklauso nuo nešvarumų tipo ir kiekio bei valomo paviršiaus ploto.
Filtrų tipai
Šioje srityje bekonkurencinis yra HEPA filtras, kuris geriausiai sugeria kvapus, dulkes bei visokius nešvarumus. Dėl šitos priežasties roboto išleidžiamas oras yra švarus ir be alergenų. Tai ypatingai svarbus aspektas alergikams.
Triukšmo lygis
Valymo roboto generuojamas garsas yra žymiai mažesnis nei tradicinio dulkių siurblio. Vidutiniškai jis svyruoja 55-75 dB diapazone esant standartiniams įrenginio nustatymas ir optimaliam variklio veikimui.
Naudingos funkcijos ir technologijos
Robotų veikimo savarankiškumui įtakos turi ne tik integruoti judesio jutikliai, bet taip pritaikytos inovatyvios technologijos. Varle.lt specialistai renkantis valymo robotą rekomenduoja atkreipti dėmesį į tokias naudingas funkcijas:
Laikmatis
Ši funkcija leidžia planuoti valymo laiką kelias valandas į priekį. Laikmačio dėka galima nustatyti roboto veikimo laiką, kai būsite darbe.
Valdymas programėlės dėka
Valdymas programėlės dėka leidžia pilnai nuotoliniu būdu valdyti robotą išmaniuoju telefonu. Priklausomai nuo įrenginio modelio programėlė taip pat suteikia galimybę patikrinti, kokių vietų robotas nepasiekė ir kokios vietos jau sutvarkytos. Be to, programėlė gali pranešti apie būtinybę ištuštinti konteinerį ar atlikti kitus priežiūros veiksmus.
Grįžimas į doko stotelę
Šios funkcijos dėka pabaigęs valymo programą, robotas grįžta į savo doko stotelę.
Valymo atnaujinimas
Kai robotas veikimo metu praranda energiją, jis grįžta į savo doko stotelę. Įrenginys, kuris pasižymi valymo atnaujinimo technologija, po baterijos įkrovimo pradeda darbą nuo tos vietos, kurioje pabaigė prieš įkrovimą.
Funkcija „spot“
Skirta vietiniam valymui, t.y. atskirai vienos srities, o ne visos patalpos valymui. Tai yra naudinga funkcija tais atvejais, kai pavyzdžiui, virtuvėje reikia sutvarkyti išbertas kruopas. Tokiu atveju valymo robotas atlieka apvalius judesius nuolat padidindamas savo veikimo skersmenį ir lauką.
Kraštų valymas
Robotas juda sienomis ir grindjuostėmis susitelkdamas ties sunkiai pasiekiamų vietų valymu.
Prie individualių poreikių pritaikyto valymo roboto pasirinkimas
Buitinės technikos rinkoje atsiranda vis daugiau automatinių valymo robotų. Tinkamo modelio pasirinkimas nėra lengva užduotis. Varle.lt specialistai pabrežia, kad geriausias valymo roboto modelis yra tas, kuris yra pritaikytas prie indivuialių poreikių. Į ką dar tokiu atveju vertėtų atkreipti dėmesį?
Valymo robotas mažiems namams
Jeigu gyvanate nedideliame bute ar name, jums nebūtina investuoti į robotą, kuris yra aprūpintas pažangių jutiklių sistema ir šlavimo funkcija. Tiesa, toks įrenginys savo darbą atliks šiek tiek ilgiau, tačiau galiausiai pasieks kiekvieną valymo reikalaujančią vietą.
Valymo robotas dideliems paviršiams
Dideliems paviršiams, kelių kambarių ar aukštų namams siūloma rinktis robotą, kuris yra aprūpintas kamera, giroskopu, akselerometru ir plačiu jutiklių rinkiniu. Jutikliai padės robotui strategiškai suplanuoti veikimą ir ekonomiškai bei efektyviai judėti. Toks robotas nebijos laiptų ir be problemų įveiks atstumus tarp kambarių.
Aplinkos sąlygų paruošimas roboto veikimui
Prieš pradedant naudotis valymo robotu, reikia atitinkamai paruošti jo veikimui erdvę. Svarbiausia yra pasirūpinti, kad aplink doko stotelę būtų maždaug metras erdvės iš kiekvienos pusės. Patartina, kad doko stotelė būtų kuo arčiau sienos. Tai leis robotui automatiškai be problemų ją pasiekti ir įkrauti savo baterijas, kai atsiras toks poreikis. Kitas svarbus žingsnis – pasirūpinti, kad roboto kelyje nebūtų jokios laidų raizgalynės.
Tiesa, kai kurie robotai turi jutiklius, kurie sumažina įsipainiojimo į laidus riziką, tačiau net ir išmaniausiems įrenginiams vertėtų šioje vietoje parūpinti kuo daugiau laisvos erdvės, nes tai užtikrins efektyvesnį valymą net jei jūsų nebus tuo metu namuose. Taip pat vertėtų atitraukti kilimus ir palikti robotui mažiausiai pusę metro laisvam judėjimui ir apsisukimui.