Stebuklinga technologija
„Tiek renovuojant, tiek statant naujus pastatus mums, lietuviams, manau, turi būti svarbūs keli kriterijai: efektyvus šilumos panaudojimas, taupant sąnaudas, ir draugiškumas aplinkai. Vienas tokių įrankių šiam tikslui pasiekti ir yra mūsų sukurtos inovatyvios aliuminio žaliuzės. Žiemą jos gali šildyti tarsi radiatorius, o karštą vasarą vėsinti“, – pasakodamas apie savo išradimą, intrigavo I. Šlapkauskas.
Stebuklinga technologija pavadintas produktas buvo apdovanotas mažų ir vidutinių įmonių Europos „Horizon 2020“ „SME Instrument“ čempionate. Tokią sėkmę garantavo įdomus sumanymas, leidžiantis taupyti šilumos energiją ir, žinoma, pinigus.
Kuo šios žaliuzės skiriasi nuo įprastų? Pasak išradėjo, mums įprasta, kad žaliuzės, kaip ir užuolaidos ar ritininės užuolaidos, vasarą reguliuotų į pastatų vidų galintį patekti pernelyg didelį šviesos srautą. Niekas iki tol, anot pašnekovo, į aliuminio žaliuzes nepažvelgė iš termodinaminės pusės.
„Suvokę, kad žaliuzės prireikus gali puikiai sugerti šilumą arba ją atspindėti, jei susidaro perteklius, ėmėmės šio naujo produkto kūrimo“, – tęsė išradėjas.
Pasak kūrėjo, svarbiausia – pats principas. Pagrindinis šio produkto ypatumas tas, kad viena žaliuzių juostelių pusė yra veidrodinė. Jos atspindi infraraudonąjį saulės šviesos spektrą ir puikiai tarnauja į reikiamą pusę atsuktos vasarą, kai reikia blokuoti šilumos perteklių. Kita žaliuzių juostelių pusė yra padengta šilumą sugeriančia medžiaga.
Kai šalta, tampa radiatoriumi
Neįtikėtina, tačiau, I. Šlapkausko teigimu, patobulintos aliuminio žaliuzės žiemą gali tapti savotišku radiatoriumi! Ir jis šildomas visai ne brangiai kainuojančia elektra ar karštu vandeniu, o saulės energija.
Išradėjas tikisi, kad ateityje užuolaidos iš viso galėtų būti pamirštos, juolab kad tekstilės pramonė yra viena labiausiai aplinką teršiančių sričių. O štai inovatyvios aliuminio žaliuzės yra puikiai perdirbamos.
Inovatorius atkreipė dėmesį, kad tokios žaliuzės negali tapti pagrindiniu namo šildymo elementu žiemą, tačiau puikiu pagalbininku, kai norime gyventi šilčiau, o mokėti mažiau, tikrai taip! Viskas labai paprasta – nuo saulės įkaitusios žaliuzės skleidžia šilumą, kuri pasklinda patalpoje.
Papildoma nauda – su žaliuzėmis kambaryje yra daug šviesiau nei, pavyzdžiui, su ritininėmis užuolaidomis. Žaliuzių juosteles galima pasukti į norimą pusę. Sakykime, nukreipus jas į lubas ar žemyn, galima ne tik reguliuoti į vidų patenkantį šviesos srautą, bet ir neprarasti privatumo.
Tyrimas įrodė naudą
Inžinerinį šilumininko išsilavinimą turintis I. Šlapkauskas prisiminė vasarą atliktą tyrimą Santaros klinikose, kai buvo pasirinkti du vienodo dydžio gretimi kabinetai su langais į pietų pusę. Ant vieno kabineto lango buvo pakabintos naujoviškos aliuminio žaliuzės, kitoje identiškoje patalpoje – paprasta ritininė užuolaida.
„Netrukus paaiškėjo, kad pastarajame temperatūra buvo 3 laipsniais aukštesnė. Tiksliau tariant, pirmajame kabinete įkaitinus saulei temperatūra siekė 25, antrajame – 28 laipsnius šilumos. Skirtumas jaučiamas, o atvėsinti įkaitusį kabinetą kondicionieriumi prireiktų nemažai elektros energijos“, – sakė I. Šlapkauskas.
Apskaičiuota, kad naudojamų minėtų aliuminių žaliuzių kvadratinis metras sutaupytų apie 300 kilovatų energijos per metus. Palyginimui – panašiai tiek elektros per analogišką laikotarpį sunaudoja šaldytuvas.
Pasak I. Šlapkausko, patentuoto produkto licencija perduota įmonei, kuri aliumines žaliuzes gamina ir tiekia. Pats išradėjas jau kuria naujas technologijas, kuriuos leistų sutaupyti pas mus išties brangią energiją. Naujovių sumanytojas prasitarė, kad šiuo metu ieško būdų, kaip būtų galima „surinkti“ ir racionaliai panaudoti ant nuo saulės įkaitusių stogų bei fasadų besikaupiančią šilumą.