Europa – linų augintoja

Normandijoje (Prancūzija) ir Belgijoje yra geriausios pasaulyje klimato sąlygos linų auginimui – čia auginama 80 proc. visų linų. Tekstilės pramonėje linas užima vos 1 proc. visos produkcijos – tai yra reta, brangi, bet itin kokybiška žaliava audiniams.

Linas yra natūralus pluoštas, pripažintas kaip aukščiausios kokybės medžiaga. Kuo ilgiau lininius gaminius naudojame ir skalbiame, tuo minkštesnis tampa lino audinys. Jis itin ilgaamžis ir, tinkamai prižiūrint, gali tarnauti ne vieną dešimtmetį. Linas – vienintelis audinys, kurio neįmanoma pakeisti jokiu kitu.

Rankų darbo lino pluoštas

Išgauti pluoštą iš lino užtrunka gana ilgai. Pirmiausiai linai yra išraunami, o ne nupjaunami – taip išsaugant kuo ilgesnį pluoštą, iš ko ir kilo ilgapluoščio ir trumpapluoščio lino pavadinimas. Išrauti linai paliekami laukuose, kol natūraliai prasideda augalo yrimas, padedantis lengviau atskirti lino pluoštą nuo pačio augalo. Jau atskirtas lino pluoštas paliekamas po stogu 2-3 mėnesius tam, kad suminkštėtų.

Vėliau linai yra iššukuojami, pašalinamos įvairios priemaišos ir trumpi lino pluoštai. Ilgapluoštis linas, naudojamas patalynei, yra lengvai susukamas ir verpiamas, naudojant šlapią technologiją, dėl kurio lino verpalai tampa lygūs ir minkšti.

Miegamasis

Lininė ar medvilninė patalynė?

Linas ir medvilnė yra dažnai sulyginami audiniai, ir iš tikrųjų, tai – panašios medžiagos, tačiau skiriasi jų savybės, išvaizda ir pojūtis liečiant.

Tvirtumas. Linas yra 3 kartus tvirtesnis ir dyla net 5 kartus lėčiau nei medvilnė.

Standumas. Linas yra standesnis, tačiau laikui bėgant minkštėja. Medvilnė yra iškart minkšta ir švelni kaip šilkas.

Po 3 metų. Nuolat naudojant ir skalbiant, lininė patalynė kaskart tampa vis švelnesnė ir minkštesnė. Lininis audinys ypatingas tuo, kad ilgainiui jis ne tik nepagelsta, bet darosi vis baltesnis ir gražesnis.

Teisingai prižiūrima medvilninė patalynė išliks kaip nauja apie 3-5 metus, iki kol pasirodys pirmieji nusidėvėjimo požymiai.

Termoreguliacinės savybės. Lininiai patalai palaiko pastovią kūno temperatūrą miegant – karštomis vasaros naktimis vėsina, o šaltuoju metų laiku – sušildo. Medvilniniai patalai, priklausomai nuo audimo, gali arba sušildyti, arba atvėsinti.

Ilgaamžiškumas. Lininė patalynė perduodama iš kartos į kartą, tad gali tarnauti 20-30 metų. Medvilninę patalynę paprastai naudojame apie 10 metų.

Tinka jautriai odai. Linas turi antibakterinių savybių ir yra tinkamas alergiškiems ir jautriems žmonėms. Medvilnė tinkama jautriems žmonėms, tačiau neturi antibakterinių savybių.

Skandinaviškas miegamasis

Lininė patalynė

Vienos nakties miegas lininėje patalynėje yra tokia unikali patirtis, kad jos neįmanoma apsakyti ir perduoti kitam. „Tai vienas iš tų dalykų, kuriuos turi pats išbandyti“, – sako įmonės „Lonas“ vadovas Domas Jakutis.

Lininė patalynė yra laidi orui, gerai sugeria drėgmę ir prakaitą, greitai džiūsta ir palaiko pastovią kūno temperatūrą. Tai idealus pasirinkimas karštomis vasaros naktimis, kai patalynė kvėpuoja ir neleidžia kūnui perkaisti. Lininiai patalai patiks ir mėgstantiems miegoti šilčiau: dėl termoreguliacinių savybių lininė patalynė sušildys vėsiuoju metų laiku.

Minkšta, lygi ir lengvai krentanti lininė patalynė – natūralumo ir tobulų naktų garantas miegamajame. Tikros lininės spalvos, tankiai suausta ir pagaminta iš rankomis apdirbto ilgapluoščio lino – ši patalynė tarnaus kelis dešimtmečius.

Europoje užaugintą ir Lietuvoje išaustą ir pagamintą patalynę prižiūrėti labai paprasta – ją galima skalbti rankomis ar skalbimo mašina. Po skalbimo lininė patalynė greitai išdžius ir bus jaukiai susiglamžiusi – jos lyginti nereikia.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (23)