Studentų namai bus atviri visiems Vilniaus aukštųjų mokyklų studentams. Tiek lietuviams, tiek ir atvykusiems iš užsienio. Be to, turės ir dvynį brolį, kadangi tokio pat tipo objektas lygiagrečiai jau baigiamas ir Latvijos sostinėje Rygoje, skelbiama pranešime žiniasklaidai.

Anot „SHED Co-living Vilnius“ vadovės Eglės Garnienės, Lietuvoje studentų namai yra dar gana naujo tipo gyvenamasis būstas, tačiau jo paklausa jau po truputį vejasi šalis, kuriose studentų namai daugelį metų yra įprastas dalykas. Be to, Lietuvoje smarkiai išaugusios būsto nuomos kainos bei su kiekvienais metais kintantis studentų požiūris paklausos augimą paspartino dar labiau.

Naujausi būsto rinkos duomenų tyrimai rodo, kad universitetinių bendrabučių kainos Vilniuje, priklausomai nuo kambario tipo, siekia nuo 50 iki 200 eurų. Vieno kambario buto (nuo 34 iki 46 kvadratinių metrų ploto) naujos statybos name nuoma Vilniuje, gegužės mėnesio duomenimis, svyruoja nuo 400 iki 700 eurų. Dviejų kambarių (nuo 45 iki 60 kvadratų dydžio) – nuo maždaug 500 iki 800 eurų ar daugiau. Tuo tarpu naujuose studentų namuose 19-32 kvadratinių metrų ploto kambarių kainos prasidės nuo maždaug 400 eurų.

Kokias naujoves į studentų busto rinką įneš modernūs studentų namai, jeigu nuomos kaina panaši į vieno kambario buto Vilniuje, o bendrabučiai yra pigesni? Kaip teigia E.Garnienė, esminis faktorius – tai kainos ir kokybės santykis bei nieko papildomai nekainuojančios bendruomeniškos erdvės, kurių pritrūksta gyvenantiems butuose ar įprastuose bendrabučiuose.

„Pirma, tai išsinuomoti privatų būstą Vilniuje dėl milžiniškos paklausos studentui dabar apskritai yra labai sunku, o ir išsinuomojus tam tikrame būste gali būti trūkumų, pavyzdžiui būstas nėra pilnai suremontuotas. Antra, tai nuo 400 eurų prasidedančios butų nuomos kainos yra be visų komunalinių mokesčių, o juk jie taip pat sparčiai auga bei šaltuoju metų sezonu gali sudaryti šimtą ir daugiau eurų. Tuo tarpu studentų namuose už panašią kainą studentas gali ne tik gauti modernią privačią erdvę, bet ir į kainą jau įskaičiuotus visus komunalinius mokesčius, interneto paslaugas, specialias erdves pramogoms, mokytis, sportuoti ir t.t.

„Rinkos tyrimai rodo, kad gyvenimo patogumas studentams tampa vis svarbesnis. Tad prieš daugelį dešimtmečių statyti bei tik su kosmetiniu remontu bendrabučiai vis labiau nepateisina lūkesčių. Ypač tarp studentų iš užsienio, kurie jau yra įpratę prie modernių, studentams gyventi skirtų vietų.

Studentams tenka nusivilti dėl senovinio išplanavimo ir privatumo trūkumo, nes kambariuose dažnai gyvena daugiau nei du asmenys, tenka naudotis dešimčiai žmonių skirtais bendrais dušais, tualetais. Laisvalaikiui, sportui skirtų bendrų erdvių, išskyrus susitikimus bendroje virtuvėje prie bendros viryklės dažniausiai apskritai nėra. Jau nekalbant apie patogias erdves mokymuisi grįžus iš paskaitų“, – pasakoja E.Garnienė.

Skaičiuojama, kad privačių studentų namų užimtumas net per patį pandemijos įkarštį daugelyje Europos šalių siekė 80-90 proc., o 2021 metais, prasidėjus mokslo metams, studentai pilnai užpildė jau veikiančius privačius studentų namus. Su privačiu bei bendruomeniniu gyvenimu tinkamai suderintų erdvių augančią paklausą atspindi ir psichologų atlikti tyrimai, kurie patvirtina, kad gyvenimas tokio tipo erdvėse gali nulemti žmogaus elgesį net labiau, nei jo charakteris ar asmenybė.

Patogus gyvenimas, sukuriantis geras sąlygas saviraiškai bei augimui, užkoduotas ir naujiems studentų namams Vilniuje specialiai suteiktame pavadinime SHED. Jis simbolizuoja „senojo aš" nusimetimą ir iniciatyvą pokyčiams: naujas patirtis, neatrastas temas bei plačias galimybės.

Studentų namuose be patogių, vienviečių ar dviviečių kambarių bus sporto salė, didelė laisvalaikio erdvė, jaukus amfiteatras su galimybe stebėti kiną ar sporto renginius bei terasa su galimybėmis pasigaminti grilio patiekalų ar kitaip linksmai praleisti laiką.

Po Vilniaus bei Rygos, tokio tipo studentų namus 2023 m. rudenį planuojama atidaryti ir Lenkijoje, Krokuvos mieste, kurio statybos jau prasidėjo.

Projekto užsakovas – investicijų valdymo bendrovė „I Asset management“ fondas „European Student Housing Fund“. „I Asset Management“ Lietuvoje šiuo metu taip pat valdo 50 proc. studentų namus „Solo Society“ Kaune valdančios bendrovės akcijų. 2022 pradžioje įkūrė naują fondą „IAM CEE Student Housing Fund“, kuris planuoja sutelkti 125 mln. EUR papildomų lėšų finansuoti modernių studentų namų projektus 12-oje Centrinės ir Rytų Europos bei Baltijos šalių regiono miestų. Iki 2025 m. Baltijos šalyse, Lenkijoje, Čekijoje, Slovakijoje, Vengrijoje planuojama įsigyti arba pastatyti studentų namų su daugiau nei 4 tūkst. kambarių, kuriuose galėtų gyventi iki 5 tūkst. studentų.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją