Sociologai pastebi, kad dabar beveik kiekvieno naujo daugiabučio gyventojai dalyvauja savo vietos bendruomenių socialinių tinklų grupėse. Ten sužinoma, kokie klausimai ar problemos kyla, prie kokių veiklų yra kviečiami bendruomenės nariai prisidėti, užsimezga diskusijos tarp vietos gyventojų.
Tiesa, savaime niekas nevyksta. Veiklai išjudinti yra svarbūs lyderiai. Daug žmonių seka naujienas, tačiau retas imasi telkti veiklai. Daugeliui yra patogu, kai iniciatyvos imasi kažkas kitas. Visuomet atsiras gyventojų, kurie prisijungs prie aktualaus klausimo sprendimo ar įdomios veiklos, tačiau pradžioje turi rastis iniciatorius, kuris pakvies ir pasiūlys, kaip galima spręsti klausimą, problemą ar pradėti naują veiklą.
Vienas iš pavyzdžių – bendruomeninis daržas „Idėjų lysvė“, kurio iniciatorės yra architektė Laura Petruškė ir komunikacijos specialistė, vietokūros praktikė Beatričė Umbrasaitė. Prieš trejus metus Pilaitėje pradėjus nuo 5 lysvių, dabar darže jau yra 30, iš kurių 25-ios yra išdalintos pavieniams asmenims. Likusiose auginamos gėlės, mėtos, melisos ir kiti augalai.
„Idėjų lysvė“ yra daugiau nei daržas – tai vieta, kur vyksta įvairios dirbtuvės, kur žmonės mokosi patys kurti ir daryti daiktus, mainytuvės, paskaitos apie tvarų gyvenimo būdą ir ekologiją ir kiti renginiai. Kaip rašome savo manifeste, „Idėjų lysvė“ yra vieta partnerystei, dialogui ir draugystei“, – pranešime spaudai pasakoja B. Umbrasaitė.
Pasak jos, lysves užsirezervavę asmenys ateina prižiūrėti savo augalų jiems patogiu metu, daržas yra visada atviras. Tačiau, yra ir galimybė darbuotis kartu – ketvirtadienio vakarai paskirti bendram darbui. „Neišnaudotų erdvių įveiklinimui puikiai tinka vietokūros įrankiai, kurie suteikia galią vietos gyventojams patiems kurti jaukius kiemus ir viešąsias erdves“, – sako „Idėjų lysvės“ iniciatorė.
Erdvės skatina susitikti lauke
Naujuose daugiabučių kvartaluose suprojektuotos erdvės taip pat įkvepia įvairiems užsiėmimams lauke ir sudaro sąlygas burtis bendruomenėms.
„Kiekviename kvartale svarbi konkreti erdvė, kuri skatintų atsirasti bendrumo jausmą ir užsiimti vienijančiomis veiklomis. Pavyzdžiui, ten gali išdygti daržai, kuriuose gyventojai kartu augintų daržoves ir jas prižiūrėtų. O gal toji erdvė būtų skirta grupinės mankštos užsiėmimams ar šunų dresiravimo kursams“, – sako architektas Saulius Pamerneckis, „SP architektų grupė“ vadovas.
Visorių rajone „SP architektų grupė“ suprojektavo naują „Eika“ valdomą daugiabučių kvartalą „Metų laikai“, kuris bus vystomas keturiais etapais, parduodama 620 butų. Pasak S. Pamerneckio, rengiant projektą ypatingas dėmesys buvo skiriamas šalia esančiam Visorių miško parkui, siekiant ir gretimų teritorijų žmonėms sudaryti galimybes lengvai į jį patekti. Be to, visame kvartale dominuoja prašviečiamumas, t.y. numatyta daug vietų, iš kurių būtų galima pamatyti Visorių miško parką.
„Rengdami projektą suformavome tris pagrindinius kvartalus su vidinėmis privačiomis erdvėmis kvartalo gyventojams. O taip pat suplanavome du viešus praėjimus nuo Visorių gatvės link miško parko. Taip pat pritarus savivaldybei atsiras nauja vieša erdvė šalia Visorių gatvės, kuri galėtų jungti ne tik minėto kvartalo gyventojus, bet viso augančio rajono bendruomenę“, – pastebi S. Pamerneckis, pažymėjęs, kad iš Visorių gatvės pirmuose projekto aukštuose numatytos komercinės erdvės, kur gali kurtis kepyklėlės ar kavinukės, o priešais jas formuotis pokalbiams ir poilsiui skirtos terasos.
Visorių vizijoje – vidutinės klasės rajonas su stipria bendruomene
Nekilnojamojo turto ekspertai pastebi, kad pamažu besiplečiantis Visorių rajonas turi daug potencialo formuotis stipriai vietos bendruomenei. Su kiekvienu naujos statybos projektu rajonas pasipildo nauja infrastruktūra – atnaujinamos gatvės, dviračių takai, bendros erdvės, sutvarkomi želdynai.
„Visoriai yra vienas žaliausių rajonų Vilniaus mieste, kuris iš visų pusių apsuptas miško parko. Rajonas išsidėstęs prie pagrindinių miesto arterijų – Geležinio vilko ir Ateities gatvių, bet tuo pačiu nėra tiesioginio vizualinio ryšio ir triukšmo, nes gyvenamuosius namus nuo jų skirs Visorius juosiantis miško parkas, kuris gali atverti daug galimybių ir veiklų bendruomeniškumui stiprinti“, – pasakoja Jolanta Dobradziejienė, įmonės „Eika“ plėtros direktoriaus pavaduotoja.
Visoriai yra nevienalypis rajonas, kuriame kaimynystę tarpusavyje kurs susiformavusių individualių namų kvartalo gyventojai ir naujai besiformuojantis daugiabučių kvartalas. Nekilnojamojo turto ekspertas prognozuoja, kad Visoriuose savo būstą ras tiek studijuojantis jaunimas, tiek brandaus amžiaus senjorai, kurie mėgsta laiką leisti pramogaudami su anūkais gamtoje.
„Visorius pagal aplinką galima būtų palyginti su Santariškių ir Lazdynėlių gyvenamaisiais kvartalais, tačiau minėtas rajonas yra gerokai arčiau miesto centro ir visos infrastruktūros, kurios gali prireikti. Tikėtina, kad po kelerių metų Visoriai bus pozicionuojami kaip stiprus vidutinės klasės būsto rajonas, išsiskiriantis vietiniu bendruomeniškumu“, – teigia J. Dobradziejienė.