Linoleumas būna įvairiausių spalvų, raštų (tiesa, gal ne tiek daug, kaip vinilinė danga), jį lengva valyti. Linoleumo kaina panaši į vinilinės dangos, tik pirmasis yra natūralesnis. Dauguma linoleumo rūšių gaminamos iš natūralių medžiagų su sintetinėmis priemaišomis.

Trumpa linoleumo istorija

Linoleumą išrado netyčia – britų išradėjas Frederickas Waltonas. Jis, kaip ir daugelis dažytojų, pastebėjo, kad vienas iš pagrindinių dažų komponentų – linų sėmenų aliejus sudaro lanksčią plėvelę, jei dažų dėžutė paliekama atidaryta. F. Waltonas sumaišė linų sėmenų aliejų su kanifolija, kamščiamedžio žieve, medžiu ir kalkakmeniu, o šio mišinio užpurškė ant džiuto (augalinis pluoštas), norėdamas pagaminti laivo deniui tinkamą dangą.

Linoleumo pavadinimas kilęs iš lotyniško žodžio „linum“, kuris reiškia „liną“ ir „Oleum“, reiškiantį „aliejų“.

Paaiškėjo, kad linoleumas – patvari, nebrangi, nedegi medžiaga, visomis minėtomis ypatybėmis tinkanti laivų deniams. F. Waltonas įdėjo pigmento į spalvą, o linoleumo raštus ištobulino grindų dangų gamintojas iš Škotijos Michaelis Nairnas.

Linoleumo gamybos procesas iki šių dienų mažai pasikeitė, keitėsi tik dizainai. Šachmatų lentos ornamentas, raštas eglute (kurie asocijuojasi su senelės namais) užleido vietą ryškesnėms spalvoms, geometrinėms figūroms ir keramikinių plytelių raštams.

Skirtumai tarp linoleumo ir vinilinės grindų dangos

Linoleumas ir vinilinė danga – dažniausi minkštų grindų dangos tipai, tai reiškia, kad jie tinka patalpoms, kuriose daug vaikštoma – virtuvei, vonios kambariui, žaidimų kambariui, valgomajam ir pan. Šios grindų dangos ilgai tarnauja, jos nebijo vandens, lengvai valomos drėgna šluoste. Didžiausias skirtumas tarp linoleumo ir vinilinės grindų dangos – jų gamybos būdas.

Linoleumas

Vinilinės dangos rašai įspaudžiami ant bazinės medžiagos, paskui ant viršaus užliejamas permatomas sluoksnis. Linoleumo raštas eina praktiškai per visą jo storį, todėl atrodo gilesnis, ryškesnis. Linoleumų raštų ir spalvų yra mažiau nei vinilinių dangų be to, bėgant laikui linoleumas blunka.

Apskritai linoleumas storesnis, standesnis ir sunkesnis už vinilinę dangą, jį sunkiau iškloti. Linoleumo dalys – juostos, plytelės dažniausiai klijuojamos. Vinilas parduodamas juostomis, nuo kurių nulupamas sluoksnis, ir lipnia puse jos klijuojamos prie grindų.

Kalbant apie dizainą, pardavėjai neretai argumentuoja, kad vinilo danga – šiuolaikiškesnė nei linoleumas, taigi labiau tinka šiuolaikiniam dekorui. Bet šios nuomonės šalininkai pamiršta linoleumo privalumą – ilgaamžiškumą. Yra linoleumo grindų, kurioms – 50 ar daugiau metų. Ryškiaspalviai raštai ant grindų – menka paguoda, jei kas 20 metų reikės keisti grindų dangą.

Linoleumas

Ar linoleumas iš tiesų natūralus?

Galima drąsiai teigti, kad linoleumas – viena iš ekologiškiausių medžiagų, kokių tik įmanoma nusipirkti. Jis gaminamas iš linų sėmenų aliejaus, medienos miltelių ir džiuto. Šios medžiagos laikomos natūraliomis. Istoriškai linoleumas buvo natūralus, tačiau šiais laikais jis jau ne toks. Gamyklose gaminamo linoleumo sudėtyje yra sintetinio polimero uretano.

Linoleumo grindys su sukimbančiais kraštais (vadinamosios plaukiojančiosios ar, pasak kalbininkų, plūdriosios grindys) gaminamos iš tankaus pluošto, kuris nėra visiškai natūralus.

Kur kloti linoleumą

Tiek vinilinę dangą, tiek linoleumo grindis reikia kloti ant lygaus sluoksnio. Taip rekomenduojama, nes plonas linoleumo sluoksnis nepadengs tarpeklių ar kokių nelygumų, kaip kilimas. Įprastai linoleumo lakštai, plytelės klijuojami. Didelius lakštus gali būti sunku priklijuoti, neturint patirties, lengviau klijuoti nedideles plyteles.

Linoleumas su sukimbančiais kraštais neklijuojamas. Jis dedamas panašiai kaip standartinės laminato grindys. Kiekvienas gabalėlis turi sukimbančius kraštus, jie susikabina su kaimyninėmis dalimis. Toks linoleumas yra storesnis už įprastą linoleumą, jį sukloti gana lengva, net neturint daug patirties.

Linoleumas

Palaikykite linoleumo grindų švarą

Išloję linoleumą ant grindų palikite džiūti keturias dienas, kad sustingtų klijai. Paskui linoleumo grindims reikia minimalios priežiūros.

Linoleumo grindis siurbkite ar šluokite, kartais nuvalykite drėgnu skuduru. Geriausia plauti linoleumo grindis specialiu joms skirtu valikliu.

Drėgnai valydami linoleumo grindis stenkitės, kad šluostė nebūtų per daug šlapia.

Išplautas linoleumo grindis palikite išdžiūti

Dalis linoleumo turi apsauginį uretano sluoksnį, dalis jo neturi. Jei linoleumas neturi minėto apsauginio sluoksnio, geriausia jį nuvaškuoti, nupoliruoti kad blizgėtų. Vaškuoti ir poliruoti linoleumo su uretanu nerekomenduojama. Prieš vaškuodami, poliruodami visada pasiskaitykite gamintojo rekomendacijas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (3)