Vakarų Europoje daugiausia skaitiklių įrengta naujai pastatytuose namuose Ispanijoje ar Italijoje, kur vanduo brangus, daug avarijų, o vandens praradimai milžiniški. Švedijoje, kur vandens sočiai ir jis nemokamas, tokių skaitiklių dar nedaug. Norvegijoje už vandenį mokama ne pagal skaitiklių rodmenis, bet pagal buto kvadratūrą.
Ekspertai pabrėžia, kad tai tik iš pirmos pažiūros brangus malonumas. Palaipsniui jis atsiperka, nes nereikės kontrolierių, gaudančių vandens grobstytojus, galima operatyvia stebėti ar nėra avarijų. Tuo pačiu metu mažės ir vandens tiekimo įmonių sąnaudos. Šių skaitiklių nereikia keisti kas šešerius metus.
Štai Ukmergėje viename naujai renovuotame 30 butų name įrengti 33 šalto vandens skaitikliai. Juose įdiegta nuotolinio nuskaitymo funkcija. Name yra įrengti ir analogiški skaitikliai karšto vandens apskaitai.
Tai, pasak „Ukmergės vandenų“ direktoriaus pavaduotojo Stanislavo Gilvydžio, leidžia analizuoti vandens suvartojimą , fiksuoti ir laiku šalinti vandens nutekėjimus namo vamzdynuose, sanitariniuose prietaisuose. Įdiegta sistema netrikdo gyventojų privatumo, išnyksta tikimybė, kad bus suklysta nurašant duomenis, išnyksta manipuliavimo prietaisais galimybė.
„Šiaulių vandenų“ direktorius Jonas Matkevičius teigia, kad išmanieji skaitikliai – tai kasdienė būtinybė. 2019 m. „Šiaulių vandenys“ įrengė 210 ultragarsinių skaitiklių aštuonių daugiabučių butuose, 2021 m. dar keturių daugiabučių 363 butuose.
Įmonės atstovai turi galimybę tiesiogiai analizuoti vandens vartojimo rodiklius ir atlikti palyginamąją analizę. Įdiegtos technologijos padėjo sumažinti išlaidas aptarnavimui.
Lietuvos vandens tiekėjų asociacijos (LVTA) prezidentas Bronius Miežutavičius pranešime prognozuoja, kad tik nedidelė dalis išmaniųjų skaitiklių atsiras 2023 metų pabaigoje, masinis keitimas bus iki 2027 metų, kaip yra numatyta Europos Sąjungos rekomendacijose.
Lietuvoje yra apie 70 vandentvarkos įmonių. Jos per metus patiekia 130 mln. kubinių metrų vandens ir išvalo 172,4 mln. kubinių metrų nuotekų. Centralizuotai vanduo tiekiamas apie 2,3 mln. vartotojų. Sektoriuje dirba 4,7 tūkst. darbuotojų.