„Rinkoje siūloma itin daug įvairiausių statybinių medžiagų, kurios skiriasi tiek kaina, tiek kokybe. Tiesa, ne visada pigesnės medžiagos būna prastesnės, tačiau visų pirma reikėtų orientuotis į prekių kokybę ir nevertėtų taupyti būtent tam, iš ko bus pastatytas namas“, – pataria bendrovės „Rockwool“ techninis vadovas dr. Andrius Buska.
Jam antrina ir statybų ekspertas Salvijus Antanaitis. Jis prideda, kad svarbu ne tik iš ko, bet ir kaip pastatyta.
Kokybiškas deformacijoms atsparių, priešgaisrinę apsaugą padidinančių ir šildymo kaštus sumažinančių šiltinimo medžiagų įrengimas svarbus todėl, nes ilgainiui nuo to priklauso ir kitų statybinių medžiagų ilgaamžiškumas.
Įspėja dėl deformacijų
Pavyzdžiui, prastai apšiltinus pastato sienas, jos šildymo sezono metu bus šaltesnės, mažiau atsparios aplinkos poveikiui ir po kurio laiko gali pradėti skylinėti ar pelyti. Tokios pat taisyklės galioja ir kitoms medžiagoms, naudojamoms įrenginėjant interjerą.
„Šiltinimo medžiagos pasirinkimas dažnai lemia fasado apdailos ilgaamžiškumą. Pigių ar tarpusavyje nederančių medžiagų naudojimas ilgainiui sukelia problemas, gadina vaizdą – nes reikalauja remonto ar perdarymo. Tai nepuošia namo, o norint kažką pakeisti, tai itin sunku padaryti. Apšiltinimui naudojant akmens vatą, dėl kitokių medžiagos montavimo ypatybių tokių bėdų nėra. Jei viskas tinkamai padaryta, namai be problemų stovi ir po šimtą metų“, – tvirtina S. Antanaitis.
Anot specialisto, deformacijos atsiranda ne tik dėl medžiagų kokybės, bet ir jei nėra laikomasi montavimo reikalavimų.
„Pavyzdžiui, jei klijuojant parketlentes ant betono nenaudojamas gruntas ar betono drėgnumas didesnis nei norma, bėdos atsiras labai greitai. Jei parketas atvežamas ir klojamas tą pačią dieną, grindys gali deformuotis dėl patalpoje esančios santykinės drėgmės skirtumo. Jei grindų dangą nusipirkote akcijos metu ir neketinate jos kloti greitu metu, susitarkite su pardavėju ją saugoti sandėlyje. Netinkamai sandėliuojant parketlentės išsikraipo ir jas pakloti ganėtinai sunku arba net neįmanoma. Tokios klaidos labai brangiai kainuoja“, – pataria statybų ekspertas.
Geresnė gyvenimo kokybė
Įrenginėjant būsto interjerą svarbus ne tik kokybiškų, ilgiau tarnaujančių medžiagų naudojimas, bet ir tai, kur kokios medžiagos bus naudojamos.
„Jei patalpa aktyviai naudojama, o klojamos pigios, didesniam srautui nepritaikytos grindys, aišku, kad jau po 3–5 metų turėsime kažką su jomis daryti. Jei patalpos naudojamos neintensyviai, galima rinktis ir pigesnes medžiagas bei turėti tenkinantį rezultatą“, – pataria S. Antanaitis.
Kuriant namų interjerą ar eksterjerą patariama iškart pagalvoti, ar reikalinga papildoma garso izoliacija nuo namo viduje ar išorėje sukeliamo triukšmo. Mat jis gali tapti namo gyventojų diskomforto priežastimi.
„Garso izoliacija yra labai svarbi namuose, ypač atskiriant tam tikras zonas, pavyzdžiui, miegamąjį nuo svetainės ar vaiko kambario. Jei namas statomas prie intensyvios gatvės, apie papildomą garso izoliaciją pamąstyti tikrai verta. Žmonės apie tai susimąsto tik tada, kai pradeda name gyventi“, – teigia S. Antanaitis.