„Šiam tikslui iš Klimato kaitos programos numatyta 3 mln. eurų. Mūsų tikslas – skatinti gyventojus atsisakyti senų taršių šildymo katilų ir juos pakeisti „žaliąją“ energiją naudojančiais įrenginiais. Tai pirmiausia leis sumažinti išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį, jau nekalbant apie švaresnį orą ir didesnį energinį efektyvumą“, – sako aplinkos viceministras Marius Narmontas.
Šios kompensacinės išmokos iš Klimato kaitos programos bus skiriamos pagal nustatytą tvarką. Jas galės gauti fiziniai asmenys, pasikeitusieji iškastinį kurą (gamtines dujas, dyzelinį krosnių kurą, akmens anglį, durpių briketus ir kt.) naudojančius šilumos įrenginius į atsinaujinančius energijos šaltinius naudojančius įrenginius. Tai nustatytus reikalavimus atitinkantys biokuro katilai, taip pat šilumos siurbliai, kurių energijos šaltinis – arba geoterminė, arba hidroterminė, arba aeroterminė energija.
Paraiškas kompensacijoms galės teikti fiziniai asmenys, nuosavybės teise valdantys vieno ar dviejų butų gyvenamuosius namus, kurių statyba yra visiškai užbaigta ir įregistruota Nekilnojamojo turto registre. Pareiškėjui bus skiriama vienkartinė iki 14,5 tūkst. eurų išmoka už įsigytą ir įdiegtą atsinaujinančius energijos išteklius naudojantį įrenginį. Tikslesnė išmoka bus apskaičiuojama, padauginus įrenginio galingumą iš fiksuoto įkainio ir gautą sumą padalijus perpus.
Kvietimą teikti prašymus kompensacinėms išmokoms paskelbs Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA), kuri juos vertins ir kontroliuos, kaip kompensacijų gavėjai vykdo įsipareigojimus. Planuojama, kad prašymus bus galima teikti nuo gegužės 11 d. Juos reikės teikti tik elektroniniu būdu.