„Primename, kad sodo namas yra nesudėtingas poilsiui skirtas statinys, esantis sodo sklype. Taigi, sodo sklype Statybos įstatymo nustatyta tvarka galima statyti ar rekonstruoti vieną vienbutį gyvenamąjį namą ir jo priklausinius arba vieną sodo namą ir jo priklausinius nerengiant teritorijų planavimo dokumentų ar žemės valdos projektų, nekeičiant pagrindinės žemės naudojimo paskirties ir nepažeidžiant trečiųjų asmenų teisėtų interesų (pagal Sodininkų bendrijų įstatymo 6 straipsnio 6 dalį)“, – informuoja Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI).

Taip pat žinotina, kad nesudėtingasis statinys – tai paprastos konstrukcijos pastatas, kurio didžiausias aukštis yra 8,5 metro, visų aukštų, antstatų, pastogės patalpų ir naudojimo paskirtimi susietų priestatų plotų suma – ne didesnė kaip 80 kvadratinių metrų ir kurio rūsys (pusrūsis) yra ne didesnis kaip vieno aukšto; paprastų konstrukcijų inžinerinis statinys. Pastato ir inžinerinio statinio paprastų konstrukcijų požymius ir techninius parametrus nustato normatyviniai statybos techniniai dokumentai.

Statybos techninis reglamentas STR 1.01.03:2017 „Statinių klasifikavimas“ nustato statinių klasifikavimą pagal jų naudojimo paskirtį, ypatingųjų statinių kategorijai priskiriamų statinių sąrašą, nesudėtingųjų statinių sąrašą ir nesudėtingiesiems statiniams priskirtų pastatų ir inžinerinių statinių paprastųjų konstrukcijų požymius ir techninius parametrus.

Statybos

Taigi, sodo namai, kurių didžiausias aukštis iki 8,5 metro, o didžiausias plotas iki 80 kvadratinių metrų, laikytini I grupės nesudėtingaisiais statiniais.

„Taip pat primename, kad statinio rekonstravimo tikslas – perstatyti esamo statinio laikančiąsias konstrukcijas ir tuo pakeičiant (padidinant, sumažinant) bet kuriuos statinio išorės matmenis – ilgį, plotį, aukštį, skersmenį ir pan.“, – primena VTPSI.

Kada laikančiosios konstrukcijos perstatomos? Kai:

  • pastatomi nauji aukštai;
  • įrengiamas naujas rūsys, praplečiamas esamas;
  • nugriaunama dalis esamų aukštų;
  • prie statinio pristatomas (ar pastatomas tarp gretimų statinių) priestatas, jei dėl šio priestato pristatymo keičiamos, silpninamos, stiprinamos ir pan. esamo statinio laikančiosios konstrukcijos;
  • pakeičiamos bet kurios laikančiosios konstrukcijos kitomis laikančiosiomis konstrukcijomis, įrengiamos naujos laikančiosios konstrukcijos, pašalinama dalis esančių laikančiųjų konstrukcijų.


Atvejai, kada privaloma gauti statybą leidžiantį dokumentą (SLD) statinio rekonstravimui, yra nurodyti Statybos įstatymo 27 straipsnio 1 dalies 2 punkte bei Statybos techninio reglamento STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai. Statybos užbaigimas. Nebaigto statinio registravimas ir perleidimas. Statybos sustabdymas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas“ 3 priedo 2 punkte.

„Apibendrinant teigtina, kad jeigu numatomi statybos darbai būtų priskirtini rekonstravimui (Statybos įstatymo 2 straipsnio 72 dalis, Statybos techninio reglamento STR 1.01.08:2002 „Statinio statybos rūšys“ 9 punktas) sodo namo rekonstrukcijai statybą leidžiantis dokumentas reikalingas jei žemės sklypas patenka į atvejus numatytus STR 1.05.01:2017 3 priedo 2.1 ir 2.4 punkte, kai rekonstruojant sodo namą jo paskirtis keičiama į gyvenamąją, rekonstruojant į neypatingosios ar ypatingosios kategorijos statinį“, – patikslinama VTPSI pranešime.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją