Kaminų sistemų tipai

Prekybos tinklo „Senukai“ pranešime spaudai teigiama, kad bet koks prietaisas, nesvarbu, tai krosnelė, židinys ar kietojo kuro katilas, kuris skirtas kietojo kuro, malkų, briketų, medienos granulių ar akmens anglies deginimui, yra tik dalis šildymo sistemos. Žinoma, esminį vaidmenį atlieka šildymo mazgas, bet ne mažiau svarbi dalis – išmetamųjų dujų sistema.


Pastebima, kad dažniausiai Lietuvoje įrengiami tokie kaminai:

  • Plytų – tai iš plytų ar įvairaus tipo blokelių statomi kaminai.
  • Plytų su įdėklais – kaminai, pagaminti iš plytų arba įvairių rūšių blokelių, turintys vienasienį nerūdijančio plieno kamino įdėklą viduje.
  • Moduliniai – iš keramzito pagaminti kaminai su įmontuotu keraminiu įdėklu.
  • Dvisieniai – šie nerūdijančiojo plieno kaminai yra su dvigubomis sienelėmis. Viena iš jų naudojama kaip išmetamųjų dujų vamzdis, o kita yra apvalkalo sluoksnis su šilumos izoliacija. Tokio tipo kaminai dažniausiai montuojami ant išorinio pastato fasado, kuriame nėra įrengto keramikinio kamino veleno, arba kai jis yra labai prastos būklės.Taip pat pasitaiko, kad dvisieniai kaminai įrengiami keraminiuose kaminų kanaluose (velenuose) ir gyvenamosiose patalpose, kai šildymo mazgas yra gyvenamosios patalpos centre.



Būtinas ir kamino įdėklas

Prekybos tinklo duomenimis, Lietuvoje artėjant šildymo sezonui, susidomėjimas kietojo kuro katilais bei krosnelėmis ir židiniais, gerokai išaugo. Tačiau specialistai pabrėžia, kad modernizuojant ir atnaujinant šildymo sistemą, pirmiausia svarbu pasirūpinti išmetamųjų dujų šalinimo sistemomis.

Išmetamųjų dujų šalinimo sistemos gali būti suprojektuotos veikti tik sausoje, taip pat sausoje ir šlapioje sistemoje.

Sistemos, naudojančios kietąjį kurą, pavyzdžiui, medieną, granules, yra skirtos dirbti sausuoju režimu. Didžiausias jų priešas, be abejo, susikaupęs kondensatas. Jis susidaro dėl temperatūrų skirtumo tarp išmetamųjų dujų ir kamino išorės. To priežastis – netinkama išmetamųjų dujų vamzdžio izoliacija. Drėgmė kamino viduje ardo vidines dūmtraukio sieneles, mažina kamino stiprumą, jis tampa nesandarus.

Išeitis yra – reikėtų kamine sumontuoti nerūdijančio plieno įdėklą. Jis apsaugos keraminį kaminą nuo tolimesnio irimo, tuo pačiu užtikrins efektyvesnį išmetamųjų dujų šalinimą ir greitą kamino sistemos patikrinimą. Kamino velene, kuriame sumontuotas kamino įdėklas, yra izoliacinis sluoksnis, užkertantis kelią išmetamųjų dujų kondensacijai.

Daugiabučiuose namuose, ypač senuose pastatuose, keli butai paprastai turi bendrą dūmtakį. Tai jokiu būdu neužtikrina tinkamo išmetamųjų dujų pašalinimo. Taip pat išmetamosios dujos gali patekti į patalpas, kuriose šildymo įrenginys neveikia arba laikinai nenaudojamas.
Specialistai pastebi, kad problemos sprendimas – vienasienių nerūdijančio plieno įdėklų sumontavimas esamoje kamino šachtoje.

Kaip pasirinkti įdėklą?

Ekspertai dalijasi svarbiausiais patarimais, kaip pasirinkti kamino įdėklą.

Nerūdijančio plieno kaminų įdėklai gali būti lengvai montuojami visų tipų standartiniuose

kvadratiniuose arba stačiakampiuose kaminuose. Dūmtraukio įdėklai gali būti apvalūs, elipsės arba stačiakampio formos. Itin svarbu pasirinkti sertifikuotą gaminį (pažymėtą CE simboliu) su tinkamu statybinės medžiagos storiu (nerūdijančio plieno atveju – 0,5-0,8 mm).

Keraminiai kaminų įdėklai montuojami namo statybos metu. Vienas populiariausių būdų – kamino statyba iš keramzitbetonio blokelių, kurie iš karto sumontuojami su keraminiu įdėklu ir izoliaciniu sluoksniu. Tai dar labiau sumažina kondensato atsiradimą, todėl yra ilgaamžis sprendimas.

Vienos sienelės nerūdijančio arba juodojo plieno kaminų įdėklai. Tai ekonomiškai pagrįstas sprendimas rekonstruoti ar modernizuoti pastatą. Tinkamai naudojant, šių įdėklų ilgaamžiškumas yra didesnis nei keraminių kaminų. Tačiau eksploatuojant netinkamai, kaminą labai greitai pradės veikti kondensatas.

Dvisieniai izoliuoti dūmtakiai. Šis sprendimas pasirenkamas modernizuojant ar rekonstruojant pastatą, kai techniškai neįmanoma panaudoti esamo keraminio dūmtraukio. Šie dūmtraukiai patvarūs tinkamai naudojant, tačiau brangesni už vienasienius.

Prevencija nuo gaisro

Tinkamos kamino sistemos parinkimas, dūmų vamzdžio skersmuo ir kamino aukštis lemia jos veikimo efektyvumą ir saugumą.

Dūmtraukio aukštis turi būti parinktas taip, kad jame būtų užtikrinta nuolatinė trauka ir nekiltų gaisro pavojaus. Geriausia kaminą montuoti kuo arčiau stogo kraigo. Jei stogo danga nedegi, kaminas virš aukščiausios stogo vietos turi išsikišti ne mažiau kaip 30 cm, jei stogo paviršius yra degus – ne mažiau kaip 60 cm.

Kitas svarbus elementas – teisingas dūmų vamzdžio skersmuo, kad efektyviai būtų išleidžiamos išmetamosios dujos. Per didelis skersmuo sulėtina išmetamųjų dujų srautą, todėl dūmų dujos kondensuojasi ant kamino sienelių.

Tiek keraminių, tiek metalinių kaminų gamintojai rekomenduoja instaliaciją tikrinti bent kartą per metus, o visą sistemą valyti kas pusmetį. Siekiant sutaupyti, šį darbą galima atlikti ir patiems.
Ekspertai pastebi, kad tiek fizinėse, tiek internetinėse parduotuvėse dūmtraukių valymo priemonės paklausiausios artėjant šildymo sezonui ir baigiantis pavasariui. Aktyviai perkami kamino šepečiai iš plieninės vielos ir šepečiai su nailoniniais šereliais.

Specialistai siūlo pasirūpinti specialiais kaminui valyti skirtais milteliais ir kamino šepečių svareliais, ypač jei kaminą ketinate valyti iš viršaus, o ne iš apačios. Nerūdijančio plieno kaminams valyti nepamirškite ir gaminių, pagamintų iš nerūdijančio plieno arba su nailoniniais šeriais.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją