Rizikavo ir investavo visas pajamas
Kaip pasakoja Salomėja, namą su šeima nutarė statytis todėl, kad jau turėjo sklypą ir jau seniai žinojo, kad ten gyvens. Kai atėjo poreikis didesniam būstui – gimus pirmam vaikui ir planuojant antrąjį – šeima ėmėsi konkrečių veiksmų.
Namo projekto dokumentaciją – perskaičiavimą iš B klasės į A ir statybos leidimo gavimą, lietuviai pradėjo tvarkytis dar 2016 metų rudenį, o pamatus, kurie buvo pradinis indėlis į statybas, išsipylė 2017-ųjų birželį ir keliavo tiesiai į banką.
„2017 m. liepos mėnesį pasikeitė bankų finansavimo įstatymas, ir nebeužteko „pamatų indėlio“ iš norinčių gauti paskolą, reikėjo jau apie 30 proc. namo vertės būti padarius savo lėšomis, kad gautume paskolą statybai. Teko keisti planus ir namo svajonę šiek tiek nutolinti, nes reikėjo pasitaupyti finansų namo sienoms.
Su vertintojais pasikonsultavę paskaičiavome, kad sienas iškelti mums užtektų, kad pasiektume reikiamą vertę. Tad su didele rizika investuodami visas savo santaupas 2018 m. balandį-gegužę iškėlėme SIP skydų sienas. Rizika buvo didelė, vertinant ir tai, kad jau turėjom du mažus vaikus. 2018 m. birželį gavome paskolą ir reikalai pajudėjo visai kitu tempu“, – apie statybų pradžią kalba Salomėja.
Trūko specialistų, mokančių statyti A klasės namus
Ji teigia, jog namą statyti savarankiškai nusprendė todėl, kad aplinkoje pažįstami, kurie pirko pastatytus namus arba dar tik statomus, turėjo nuolat važiuoti ir prižiūrėti statybininkus, nes nuogąstaudavo, kad meistrai dirba per prastai, per lėtai, ar neatsakingai naudoja medžiagas.
Moteris tikina nuolat girdėdavusi nusiskundimų, kad kažkas nevykdo iki galo savo įsipareigojimų ir dar įvairių kitų darbų.
„Ir patiems teko susidurti su įmonių nuogąstavimais, kai parodydavome A energetinės klasės namo projektą, kad nelabai turi specialistų jau mokančių statyti A klasę. Mes pakliuvome į permainų laiką, kai tik priėmė įstatymą dėl A klasės ir jau kone kitą dieną beldėmės į duris, kad tokį namą norime statyti.
Mums pasiūlydavo įvairių tiekėjų kontaktų ir vis tiek galiausiai būtume turėję patys daugmaž viską daryti. Tai ir priėmėme sprendimą, kad statysime patys ūkio būdu“, – kalba klaipėdietė ir priduria, kad tokiu sprendimu jie patys galėjo rinktis iš pažįstamų rekomenduojamų statybininkų, patys galėjo sutarti darbus, medžiagas, užmokestį ir kitus svarbius niuansus.
Teko nusiimti rožinius akinius
Ji sako, jog iki statybų pradžios vyras svajodavo ir planuodavo daug darbų daryti pats. Tai taip pat buvo vienas iš argumentų, kodėl šeima nusprendė statyti namą savarankiškai.
„Bet patyliukais mes – giminės, draugai – žinojome, kad jam teks nusiimti tuos rožinius akinius, nes dirbant darbą nuo 8 iki 17 valandos, po darbo jau nebebus ūpo dirbti darbus, o savaitgaliais greitai išsisemsi. Juolab, kad visos specializuotos parduotuvės dirba irgi tokiu grafiku, tad daug ką derinti tekdavo telefonu, o savaitgaliais niekas nebedirbdavo. Namui statyti laiko tiesiog nebuvo. O norai ir svajonės greitai virto suvokimu, kad geriau eiti į darbą ir gauti algą, o už ją samdyti žmogų, profesionalą, kuris padarys daug greičiau. Visgi dalį darbų vyras apsiėmė daryti, nes norėjo pats būti užtikrintas, ir, aišku, taupymo sumetimais“, – pasakoja Salomėja.
Pirmas dalykas, kurį padarė vyras – susirado ir pasamdė statybų vadovą-prižiūrėtoją, kuris atvyksta į statybų aikštelę, viską apžiūri ir duoda kartais pylos statybininkams arba padiskutuoja. Šeima kviečia jį, kai reikia užtikrinimo, kad viskas yra gerai. Moteris sako, kad tai yra pati didžiausia rekomendacija, norintiems statyti namą patiems – turėti statybų vadovą, kuris išmanytų savo darbą.
Paskolą panaudoti reikia per metus
Šeima namą statosi jau dvejus metus, tačiau balandžio 30 dieną jau ketina įsikelti į pilnai įrengtą svajonių būstą. Salomėja sako, kad bankas namo statyboms paskolą duoda vieneriems metams, per kuriuos pinigai turi būti panaudoti. Todėl iki 2019 metų rugsėjo namas turi būti įregistruotas kaip visiškai baigtas.
„Namo statybos sąmatą pasidarėme remdamiesi banko rekomendacijomis, kad 1 kv. metras kainuos 800 eurų. Pradžioje mūsų sąmata buvo šiek tiek mažesnė, bet praėjus laikui nuo pamatų išsipylimo ir paskolos paraiškos pildymo, pamatėme, kad medžiagų, darbų kainos kyla, tad tikrai paaugo viskas iki 800 eurų už kvadratą. Kol kas namas dar nėra pilnai baigtas, šiuo metu dar daroma vidaus apdaila, bet nuo sąmatos nesame stipriai nuklydę, kai kur išleidome mažiau, kai kur daugiau.
Namas yra 179 kv. metrų, tad preliminari sąmata yra 144 tūkst. eurų. Vidaus įrengimo kaštai labai daug priklauso nuo norų ir svajonių, kokių namų nori. Mūsų atveju, tiek spalvos, tiek ir medžiagos bei baldai bus praktiški, pasirinkome skandinavišką interjero sprendimą, nes name lakstys du mažamečiai, kurie ir ant sienų spės pripiešti, ir į stalčius įsilipti bei virtuvėje pašeimininkauti. Tad mūsų atveju interjeras remiasi praktiškumo faktoriumi bei kuo didesne laisva erdve. Tad sąmata galėtų būti ir kur kas didesnė vidaus įrengimo atžvilgiu“, – tvirtina moteris.
Sunkiausia buvo priimti sprendimus
Pasak jos, stogas buvo vienas iš brangiausių darbų, nemažai kainavo SIP skydinės sienos. Šeima nepagailėjo pinigų ir daug investavo į išmanią oras-vanduo šilumos siurblio sistemą. Daug laiko užtruko fasado darbai, apie pusmetį vyko vidaus įrengimo darbai.
Klaipėdietė tikina, jog statybų procese sunku įvardinti ilgiausiai trunkančius darbus, nes jie stipriai priklauso nuo sezono. Kai kuriems darbams atlikti tenka laukti šiltesnių orų.
Sunkiausia, anot Salomėjos, buvo priimti sprendimus, kur buvo galimi keli variantai, tiek darbų atlikimo, tiek medžiagų ar įrenginių pasirinkimo prasme.
„Visi laikosi savo nuomonės ir vieno teisingo pasirinkimo nėra. Pavyzdžiui, namą mūrinį statyti ar karkasinį? Esminis sprendimas. Labai viską palengvina geras namo projektas. Taip pat reikia nuolat remtis savo sudaryta sąmata, čia gal aktualu statantiems už paskolą. Be paskolos gal gali klysti kiek tik nori į šoną, bet bankui esi įsipareigojęs už tam tikrą sumą įregistruoti 100 proc. baigtą namą, tad ir ribos yra aiškios, jomis ir remiesi, ką gali sau leisti, o ko ne“, – užtikrina lietuvė.
Kaip ir daugeliui savarankiškai statančių namus, klaidų šeimai išvengti nepavyko, tačiau jie džiaugiasi, kad jos pakankamai menkos viso proceso kontekste. Visos klaidos dingo, kai buvo atliktas sandarumo testas ir termovizija – namas atitiko A klasę.
„Tada taip viskas palengvėjo, buvo pasiektas pagrindinis tikslas. Nes baimės prieš statybas buvo tiek įvaryta, kad 99 proc. aplinkos žmonių dvejojo, ar praeisime sandarumą, nes gi niekas nepraeina iš pirmo karto. O jei nepraeina, tai parodo klaidas, kurias reikia ištaisyti. Bet mes jį praėjome ir čia buvo didžiausias laimėjimas. Nuo tos minutės dingo visas stresas, nerimas ir viskas pasidarė taip lengva. Kai žinai, kad namas iš esmės teisingai pastatytas, taip gera ir ramu. O jau spalvos, kranai ar laminatas tą minutę liko tokios smulkmenos. Neapsakomas pasididžiavimo jausmas tąkart buvo“, – galutiniu rezultatu džiaugiasi Salomėja.
Statytųsi ir dar kartą
Planuojantiems statytis namą lietuvė rekomenduoja pirmiausia atidžiai išsirinkti namo projektą, apgalvoti kiekvieną namo kampą ir neskubėti, rinktis ne iš vieno ir ne dviejų variantų.
Anot jos, būtina pasisamdyti statybų vadovą, kuris ne tik padės parašą ir prisiims atsakomybę, bet ir konsultuos, diskutuos ir ginčysis – reikia tokio žmogaus, kuriuo būtų galima pasitikėti.
Salomėja taip pat tvirtina, jog svarbu, kad abu sutuoktiniai priimtų sprendimą statyti namą, o ne kažkuris vienas.
„Patikėkite, iššūkių statyti namą turint vaikų – kur kas daugiau, nei gyvenant dviese ar išvis vienam. Tai yra toks didelis išbandymas santuokos, šeimos darnos, kad pareikalauja ne ką mažiau moters kantrybės, nervų ir rūpesčio. Nemeluosiu, buvo akimirkų, kai norėjosi viską mesti, bet kažkaip išsimiegi, susiimi, pagalvoji, kad visgi siekiame visi kartu savo svajonės, ir tada vėl atsiranda jėgų. O ypač, jeigu lieka žmona viena dviems savaitėms, kai vyras užsienyje komandiruotėje, tai per dieną tenka ne tik vaikais pasirūpinti, bet ir statybų aikštelėje su statybininkais padiskutuoti, atvežti priemonių, paderinti visokios įrangos atvežimo, pajungimo klausimus ir visą virtuvę perimti ant savo pečių“, – apie nelengvą kelią statant namą pasakoja moteris ir pabrėžia, kad komandinis darbas visur, net ir šeimos namo statybose, visada duoda geresnių rezultatų.
Salomėja sako, kad nepaisant visko, statytų namą ir dar kartą, nes tai yra labai įdomus procesas. Visgi ji mano, kad dabar priimtų kitokius sprendimus, o kai kuriais atžvilgiais būtų griežtesni statybininkams.
„Visų situacijos skirtingos, negali lyginti statančių namą jaunavedžių su statančia namą 4 asmenų šeima. Ar vienišu vyru, kuris gali po darbo be jokių įsipareigojimų važiuoti ir dirbti statybose. Dauguma sako, kad nebestatytų antrą kartą. Tiesa ta, kad tai be galo įdomus procesas, aišku, jeigu tai svajonių namas ir didelė vertybė, kurios laukia visa šeima“, – įsitikinusi klaipėdietė.