„Vienos dažniausiai pasitaikančių liftų strigimų priežasčių paprastai yra laikini gedimai bei sutrikimai, dėl kurių liftai, suveikus apsaugos mechanizmams, gali sustoti. Taip pat pastaruoju metu, kai vis dažniau pasitaiko žaibų, padaugėjo elektros įtampos svyravimų tinkluose atvejų, dėl kurių liftai sustoja. Na, o visos kitos priežastys yra tos, kurios susijusios su neatsargiu elgesiu lifte.
Neatsižvelgiama į lifto keliamąją galią: būna ne tik viršijamas keleivių skaičius, bet žmonės dar kartu veža baldus, statybines medžiagas, dėl ko kabina gali tiesiog užstrigti su visais keleiviais ir kroviniu. Kitas atvejis – šokinėjimai liftuose. Pašokus kabinoje, liftas gali pajudėti didesniu greičiu, tad saugos mazgai tai traktuoja kaip galimą kritimą ir automatiškai sustabdo liftą. Taip pažaisti liftuose neretai mėgsta vaikai“, – pranešime žiniasklaidai komentuoja didžiąją dalį senų, virš 30 metų amžiaus, liftų sostinėje prižiūrinčios bendrovės „Baltijos liftai“ vadovas.
Tam, kad grįžtant intensyviam rudens sezonui, keleivių strigimų nepasitaikytų arba būtų kuo mažiau, „Baltijos liftai“ primena paprastas, bet reikšmingas taisykles, kurių privalu laikytis.
„Ypač raginame tėvelius atkreipti vaikų dėmesį, kad liftuose elgtųsi atsakingai ir nesukeltų galimo pavojaus nei sau, nei bendrakeleiviams. Primename, kad liftu draudžiama važiuoti ikimokyklinio amžiaus vaikams be suaugusiųjų priežiūros“, – sako M. Romaška.
Paisykime maksimalaus svorio nurodymų
Leistinas keleivių skaičius bei keliamoji galia priklauso nuo kiekvieno lifto atskirai. M. Romaška atkreipia dėmesį, kad dažniausiai senos statybos daugiabučiuose sumontuoti seni, dar tarybinių laikų liftai, kurių kabinos matmenys bei keliamoji galia kur kas mažesni. Tuo tarpu naujesniuose liftuose kabinos paprastai yra žymiai erdvesnės ir jų keliamoji galia atitinkamai didesnė. Kai kuriuose jų gali tilpti ir virš 10 žmonių.
„Nepamirškime, kad kiekvienoje lifto kabinoje kabo informacija apie lifto keliamąją galią ir maksimalų keleivių skaičių. Tad visuomet galima matyti, kokios ribos nevalia viršyti“, – primena M. Romaška.
Jis paaiškina, kad senuose liftuose nėra įrengta svėrimo įrenginio. Tokio tipo liftuose paprastai yra nurodoma, kad įrenginio keliamoji galia – 320-380 kg, jame atitinkamai telpa maždaug iki 4-5 žmonių. „Jeigu įlips daugiau žmonių ar papildomai bus vežamas krovinys, ir susidarys svorio perkrova, senas liftas vis tiek pradeda važiuoti. Tik pajudėjus įsijungia automatiniai apsaugos jungikliai ir liftas užstringa. Beje, tai ypač aktualu bendrabučiuose, kur gyvena studentai, neretai mėgstantys važinėti būriais“, – atkreipia dėmesį M. Romaška.
Moderniuose naujo tipo liftuose sumontuotas svėrimo įrenginys, kuris prieš liftui važiuojant pasveria, ir, jeigu fiksuojama perkrova, įrenginys nepajudės iš vietos. Tokiu atveju paprastai įsijungia signalizacija su pranešimu, kad viršyta keliamoji galia.
Nestabdykime užsidarančių durų, kišdami rankas, kojas, lazdas ar kitas priemones
Liftai, fiksuodami tarp durų pasitaikiusią kliūtį, paprastai arba neužsidaro, arba užsivėrę, ir fiksavę kliūtį, tuoj pat atsidaro. Tačiau, kaip paaiškina M. Romaška, vėlgi atsiranda skirtumų tarp senų ir naujų liftų.
Naujo tipo liftai turi mechaninį reversą ir papildomai – foto užuolaidas arba jutiklius. Foto užuolaida sumontuota per visą durų aukštį. Tai reiškia, kad nesvarbu, kuriame durų aukštyje bus kliūtis, durys neužsivers. Jeigu sumontuotas tik foto elementas – jis paprastai yra daugmaž metro aukštyje nuo grindų, tad kliūčiai esant kitame aukštyje, durys užsidarinės, bet, fiziškai pajutusios kliūtį, akimirksniu atsivers.
Tuo tarpu senuose liftuose yra tik mechaninis reversas. Tai reiškia, kad durys bet kokiu atveju užsidaro, kol nepajaučia tam tikros apkrovos tarpdury ir tik tuomet atsiveria. „Reikšminga atkreipti dėmesį, kad senesniems liftams, pagal lifto gamybos metu taikytą standartą, jeigu tarpdury pasitaiko iki 5 cm kliūtis, durys gali vis tiek užsiverti ir neatsidaryti. Štai visai neseniai kaip tik turėjome atvejį, kai iki mokyklinio amžiaus mergaitė, žaisdama laiptinėje, įlipo į liftą ir jo durims užsidarant įkišo ranką, durys neprasivėrė. Tai pirmas toks atvejis mūsų veiklos istorijoje. Laimei, viskas baigėsi gerai. Todėl tik dar kartą norime paraginti tėvus atkreipti vaikų dėmesį, kaip saugiai elgtis lifte“, – komentuoja M. Romaška ir pabrėžia, jog net tuo atveju, jei kliūtis tarpdury yra siaura, kad ir 1 centimetro, liftai į iškvietimą nereaguos ir nejudės iš vietos.
„Tiesa, pasitaiko atvejų, kai kliūtis itin siaura, vos keli milimetrai, pavyzdžiui, augintinių pavadėliai. Tad einantiems į liftą su gyvūnu reikia būti itin atsargiems. Pasirūpinkite, kad jūs ir augintinis į lifto kabiną įeitumėte ir išeitumėte vienu metu“, – papildo pašnekovas.
Įlipkime ir išlipkime iš lifto atsakingai
Iškviesdami liftą:
- Vieną kartą paspauskite lifto iškvietimo mygtuką.
- Laukite signalo, pranešančio apie lifto atvykimą.
- Atsistokite nuošalyje, kad iš kabinos galėtų išlipti kiti keleiviai.
- Palaukite kito lifto, jei atvažiavęs liftas pilnas keleivių. Lifto neperkraukite, neviršykite jo keliamosios galios.
- Jeigu norite pervežti sunkius arba didelius daiktus, jokiu būdu lifto neperkraukite ir neviršykite jo keliamosios galios. Tokiu atveju, pasinaudokite laiptais.
Įlipdami ir išlipdami iš lifto:
- Įeikite ir išeikite iš kabinos atsargiai, praleiskite arčiausiai durų esančius keleivius.
- Įlipę paspauskite savo aukšto mygtuką ir pereikite į kabinos galą, kad atsirastų vietos kitiems keleiviams.
- Jeigu važiuodami liftu ar jį kviesdami išgirstate bet kokį neįprastą garsą, pamatote sudužusį veidrodį, nešviečiančias lempas ar pajaučiate lifto judėjimo sutrikimus, informuokite apie tai liftą prižiūrinčią įmonę.
- Vaikų saugumui užtikrinti: į kabiną pirmieji eina suaugusieji, po jų – vaikai. Liftui sustojus – pirmiausia išleiskite vaikus. Lipdami į kabiną su vežimėliu, vaikus iš vežimėlio būtinai paimkite ant rankų.
- Naminių gyvūnų su pavadėliais saugumui užtikrinti pasirūpinkite, kad šeimininkas ir gyvūnas į kabiną įeitų ir iš jos išeitų vienu metu.
- Įlipdami į liftą ir iš jo išlipdami būkite atsargūs, nes lifto ir aikštelės grindų aukštis gali nesutapti.
- Stovėkite saugiu atstumu nuo durų, krepšius ar kitą rankinį bagažą laikykite toliau nuo durų sąvarų.
- Paspauskite ir palaikykite durų atidarymo mygtuką <>, jei duris reikia laikyti atidarytas ilgesnį laiką, arba paprašykite, kad kas nors paspaustų mygtuką už Jus.
- Nemėginkite laikyti durų atvirų, kišdami į jų uždarymo vietą kokius nors daiktus arba ranką, koją ar kitas kūno dalis. Jeigu norite, kad durys būtų atviros, naudokitės atidarymo mygtuku.
- Kilus gaisrui arba susidarius kitoms avarinėms aplinkybėms, liftu nesinaudokite.
Liftui užstrigus – prisiminkite kelias taisykles
- Paspauskite ALARM mygtuką, kad iškviestumėte pagalbą.
- Taip pat galite paskambinti lifto kabinoje nurodytu telefonu avarinei tarnybai iškviesti.
- Nelaužkite lifto durų jėga. Nebandykite savarankiškai išeiti iš lifto kabinos, nes tai yra pavojinga.
- Būkite kantrūs – pagalba jau pakeliui. Jūs esate saugūs ir jums tikrai užteks oro, kadangi lifto kabina yra ventiliuojama.