Kas yra modulinis namas?
Pirmą kartą tokie namai pradėti statyti Antrojo pasaulinio karo pabaigoje. Moduliniai namai dar vadinami gamykloje gaminamais namais arba surenkamaisiais statiniais. Dabar moduliniai namai sudaro maždaug 1,5 proc. visų JAV statomų namų. Vis dėlto moduliniai namai tampa vis populiaresni tarp dizainui neabejingų pirkėjų, kurie nori patys sudaryti namo aukštų planus ir pasirinkti sau patinkantį stilių.
Kitaip tariant, nors moduliniai namai gaminami gamyklose, tai nereiškia, kad jie – tik nuobodi dėžė, tokia pat, kaip ir visų kitų. Tai – tikras mitas!
„Daugelis žmonių susidaro išankstinę nuostatą, kad moduliniai namai – negražūs ar paprasčiausiai nuobodūs“, – teigia Baltimorėje veikiančios įmonės „Hallahan Associates“ gyvenamųjų namų statybos pramonės konsultantas Fredas Hallahanas.
Iš tiesų modulinius namus galima statyti pagal savininkų norus – nuo Amerikos Menkių iškyšulio stiliaus iki Viduržemio jūros regionų stiliaus, su įvairiausiais aukštų planais bei architektūrinėmis ir dizaino įmantrybėmis.
Moduliniai namai statomi ant nekilnojamų metalinių rėmų, o kiekviena dalis pažymima nedidele metaline plokštele. Moduliniai statiniai turi būti statomi laikantis statybos gairių ir atitikti reikalavimus, kurie kartais būna net griežtesni už tradicinių namų statybos reikalavimus.
Modulinių namų negalima kilnoti
Modulinių namų nereikėtų painioti su kilnojamaisiais namais (mobiliais namais), kurie pagaminami gamykloje, o tada iškart atvežami į sklypą.
Moduliniai namai iš dalies surenkami vietoje ir pastatomi ant nekilnojamų pamatų. Mobilų namą savininkas vėliau gali perkelti į kitą vietą, o moduliniai namai kilnoti neskirti.
Moduliniai namai gali būti daug didesni už mobilius namus.
Be to, dalimis statomi moduliniai namai kai kuriais atžvilgiais daug geresni už vietoje statomus namus.
Modulinių namų privalumai
Renkantis nekilnojamąjį turtą rinktis modulinius, o ne tradicinius namus verta dėl trijų priežasčių.
Greitis: pagrindinę modulinio namo konstrukciją gamykloje galima pastatyti per vos penkias–aštuonias dienas, o numatytoje vietoje namą užbaigia statybos bendrovė. Be to, statant modulinį namą dėl prasto oro statybų nereikia atidėti taip ilgai, kaip statant tradicinį namą.
Kaina: modulinių namų statyba ne tokia brangi, kaip tradicinių, nes nauji namai pastatomi greičiau. Kai kurios JAV statybų įmonės teigia, kad modulinius namus stato vos už 314 Eur/ kv. m). O už vietoje statomą namą reikėtų pakloti net 1124 Eur/ kv. m). Tačiau nepamirškite, kad tai – tik vienos įmonės pažadas, be to, kalbama apie pačią žemiausią galimą kainą. Jums taip pat reikės įsigyti sklypą ir pasirūpinti vandeniu bei elektra. Be to, galbūt norėsite namuose ką nors pakeisti ar ko nors pridėti. Tikroviškesnė, visas išlaidas apimanti kaina – maždaug 989 Eur/ kv. m). Pasak F. Hallahano, kainų skirtumas ypač didelis ten, kur statybų kaina aukštesnė, todėl jie ypač populiarūs JAV šiaurės rytuose. Ten moduliniai namai sudaro apie 4 proc. visų naujų pastatų.
Kokybė: moduliniai namai iš tiesų gali būti geresnės kokybės negu vietoje statomi namai. Taip yra todėl, kad medžiagos, iš kurių jie pastatyti, renkant laikomos tinkamomis klimato sąlygomis, be to, jų negadina nei šaltis, nei skysčiai ar drėgmė. Antra, modulinių namų statybos kokybė prižiūrima geriau, negu tradicinių, nes statant tradicinius namus, statybų įmonė turi vienu metu prižiūrėti kelis kitoje vietoje dirbančius subrangovus. Be to, moduliniai namai geriau taupo energiją, todėl jų savininkai mažiau išleidžia mokesčiams.