Didelį statybų bumą matėme visoje Lietuvoje, o Palanga – jokia išimtis. Palangos miesto vyriausiasis architektas Vytautas Indreika sako, kad pandemija padėjo pajūriui ir jis tapo patrauklesnis laikinam ar pastoviam gyvenimui. Per pastaruosius kelerius metus visame pajūryje atsigavo ne tik NT rinka, bet ir vietovės plėtros, infrastruktūros gerinimo planai.
„Turime pasirengę specialųjį planą, kuriame esame nusimatytę statyti tiltą, Palangą jungiantį su Šventąja, taip pat papildoma gatvė, dviračių takas. Pajūryje bus patogiau ir visiems geriau“, – LNK žinių reportaže tikina V. Indreika.
Netrūksta ir nelegalių statybų
Tiesa, dėl tokio statybų bumo Palangoje, kaip ir visoje Lietuvoje, pasitaiko ir nelegalių statybų atvejų. Miesto vyriausiojo architekto teigimu, Palanga nėra išimtis, čia taip pat pasitaiko įvairių istorijų.
„Palanga nėra kažkokia išimtis, visoje Lietuvoje pasitaiko nelegalių statybų. Žmonės galbūt susiduria su didelėmis kainomis, skuba susipirkti medžiagas, pradėti statybas ir tik tada imasi statybų leidimų gavimo procedūrų. Dabar Monciškėse buvo keli nelegalių statybų atvejai. Nelegalių statybų būna tais atvejais, kai statytojai išvis nesikreipia statybos leidimo, ir kai nespėja iki galo susitvarkyti dokumentų, nes savivaldybės administracijai pirmu etapu buvo pateikti netvarkingi dokumentai ir iki statybų pradžios nespėta jų pakoreguoti“, – pasakoja pašnekovas.
V. Indreika kalba apie Delfi jau anksčiau paviešintą nelegalių statybų atvejį, kai nuostabioje vietoje, visai šalia jūros, gamtos apsuptyje, be statybų leidimo ėmė dygti du dvibučiai pastatai. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija nustatė, kad šie namai pastatyti be leidimų.
„Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) atliko neplaninį statinių statybos teisėtumo Monciškės gyvenvietėje, Palangoje, patikrinimą ir užfiksavo 4 savavališkos statybos atvejus.
Statybos patikrinimo metu nustatyta, kad fizinis asmuo žemės sklype, adresu Kutninkų g. 9, Palangoje, kuris patenka į Kultūros vertybių teritoriją (Šventosios senovės gyvenvietė) savavališkai, neturėdamas privalomo statybą leidžiančio dokumento (SLD), stato neypatingosios kategorijos gyvenamosios paskirties dviejų butų statinius. Pažeidimą padariusiam asmeniui surašyti 4 savavališkos statybos aktai bei privalomieji nurodymai pašalinti savavališkos statybos padarinius iki 2022-12-02. Dėl nustatytų pažeidimų statytojui bus taikoma administracinė atsakomybė, numatyta Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 351 straipsnyje“, – tąkart Delfi informavo Statybos inspekcija. Daugiau skaitykite ČIA.
Palangos vyriausiojo architekto teigimu, šiuo atveju statytojas buvo kreipęsis į savivaldybę statybos leidimo, tačiau jo negavo, nes projektas neatitiko teisės aktų reikalavimų. Nepaisant to, statybos buvo pradėtos ir per beveik pusmetį Monciškėse nelegaliai išdygo du dvibučiai. V. Indreika LNK žinių reportaže sako, kad po Statybų inspekcijos nustatytų pažeidimų, šių namų statytojas turi atsižvelgti į klaidas ir arba jas ištaisęs gauti statybos leidimą, arba pastatus nugriauti. Tokia praktika taikoma visuomet. Taigi, nelegalios statybos gali virsti ir legaliomis, jeigu statytojas atsižvelgia į pastabas ir projektą pakoreguoja, kad jis atitiktų statybų reglamentus.
Savavališkas statybas galima paversti legaliomis tik ištaisius trūkumus
Kad vystytojas turės ištaisyti trūkumus ir tik tuomet gali bandyti ir vėl gauti statybos leidimą, LNK žinių reportaže pabrėžia ir Statybų inspekcijos Statybos valstybinės priežiūros skyriaus vedėja Misiulienė. Ji teigia, kad statytojas buvo įpareigotas pastatus nugriauti, tačiau visi asmenys, kurių vykdomos statybos nustatomos kaip savavališkos, turi teisę tvarkytis dokumentus, rengti ar taisyti dokumentus ir gauti statybos leidimus.
„Paprastai asmenys ta teise naudojasi, tačiau nėra taip, kad projektas parengiamas ar koreguojamas taip, kad atitiktų savavališkai pastatytus pastatus. Kitaip tariant, jei konkrečiu atveju kažkur kažko buvo negalima statyti, reikėjo statyti kitaip, tai architektas, projektuodamas statinius arba rengdamas dokumentus savavališkų statybų įteisinimui, turi atsižvelgti į visus reikalavimus tai teritorijai ir suprojektuoti tokį statinį, kuris yra galimas toje teritorijoje“, – aiškina ekspertė.