Siūlo keisti insoliacijos reikalavimus

Statybų techninis reglamentas numato, kad „kiekviename 1-3 kambarių bute turi būti bent vienas, o 4 ir daugiau kambarių butuose – 2 gyvenamieji kambariai, kuriuose tarp kovo 22 d. ir rugsėjo 22 d. galimos insoliacijos (nepertraukiamos; bendros) laikas ne trumpesnis kaip 2,5 valandos. Urbanizuotose teritorijose, atsižvelgiant į esamą statinių išdėstymą, bendros insoliacijos laikas gali būti sumažintas iki 2 valandų.“ Insoliacija čia – teritorijos, pastato ir patalpų apšvitinimas tiesioginiais saulės spinduliais.

Tačiau sparčiai plėtojamose teritorijose, kurių užstatymas yra gana tankus, išlaikyti šiuos reikalavimus vystytojams darosi sudėtinga. Todėl Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija (LNTPA) siūlo peržiūrėti insoliacijos reikalavimus ir juos keisti.

„Mes siūlome pasižiūrėti kompleksiškiau ir vakarietiškiau į insoliacijos reikalavimus, nes pasaulinė praktika yra labai įvairi, o mes Lietuvoje turime daugiau iš ankstesnių laikų standartus, kad turi būti tiesioginė saulės šviesa statant pastatus. Tačiau tam tikrose teritorijose, kurios apstatytos galbūt tankiau jau nuo senų laikų, nėra galimybių išlaikyti tokių insoliacijos reikalavimų, pavyzdžiui, senamiestis arba aukštybinių pastatų zonos. Tai yra ir miesto politika turėti tokias intensyvesnės statybos, aukštybinės statybos zonas, tai reikalavimai insoliacijai čia galėtų būti ir mažesni“, – pažymi LNTPA prezidentas Mindaugas Statulevičius.

Pašnekovas tęsia, kad asociacija siūlo trumpinti nepertraukiamo tiesioginio saulės apšvietimo į patalpas laiką iki valandos ar pan., arba atsisakyti tiesioginės saulės šviesos kriterijaus ir jį pakeisti dienos šviesos kriterijumi.

„Būtent jis ir yra taikomas vakarų Europoje. Tai yra, kad per langą matoma dienos šviesa, nebūtinai į butą krenta saulės spinduliai, o tiesiog matoma dienos šviesa. Aišku, šalia to dar turime ir kitų punktų: kad dienos šviesa nemirgėtų ir pan.“, – sako pašnekovas.

Anot M. Statulevičiaus, pasiūlymus dėl insoliacijos reikalavimų keitimo asociacija Aplinkos ministerijai pateikė praėjusiais metais.

Sveikatos apsaugos ministerija pasiūlymui nepritaria

Aplinkos ministerija teigia gavusi LNTPA ir Lietuvos architektų rūmų raštus, kuriuose siūloma svarstyti statybos techninio reglamento „Gyvenamieji pastatai“ pakeitimus, numatant išimtis nepertraukiamo apšvitinimo tiesioginiais saulės spinduliais (insoliacija) reikalavimų taikymui, svarsto šiuos siūlymus. Tačiau, kaip teigiama ministerijos Statybos ir teritorijų planavimo politikos grupės laiške, insoliacijos reikalavimas sietinas su esminiu statinių reikalavimu „Higiena, sveikata ir aplinka“, todėl ministerija paprašė Sveikatos apsaugos ministerijos pateikti nuomonę dėl siūlymų pakeisti insoliacijos reikalavimus. Sveikatos apsaugos ministerija šiuo klausimu turi gana griežtą nuomonę.

„Manome, kad siūlymai nėra pagrįsti visuomenės sveikatos saugos, gyvenimo kokybės užtikrinimo ir gerinimo, miestų tvaraus planavimo, darnios plėtros kriterijais. Insoliacija yra vienas iš netiesioginių miesto statinių planavimo rodiklių, padedantis suformuoti sveiką, kokybišką gyvenamąją aplinką, mikroklimatą. Insoliacijos rodiklis paremtas saulės spindulių tiek bakteriocidiniu poveikiu gyvenamosios aplinkos mikroflorai, tiek teigiamu poveikiu fizinei ir psichinei žmogaus sveikatai, gerinančiu gyvenimo kokybę, nuotaiką, savijautą. Saulės šviesa padeda įveikti kai kurias fizines, psichines ligas, nepalankias psichologines būsenas. Teigiamas saulės spindulių poveikis žmogui ir gyvenamajai aplinkai buvo žinomas dar nuo senovės graikų gydytojo Hipokrato laikų“, – tvirtina Sveikatos apsaugos ministerija.

Tęsiama, kad tyrimų duomenimis, saulės šviesa stimuliuoja smegenų veiklą, didina produktyvumą, budrumą, padeda susikoncentruoti, mažina nuovargio jausmą, depresiją. „Lighting Research Center“ (apšvietimo tyrimų centro) mokslininkai nustatė, kad dienos šviesa padidina gyventojų komfortą bei padeda palaikyti psichikos sveikatą ir smegenų stimuliaciją, kuri yra reikalinga žmogaus cirkadinio ritmo reguliavimui. Tyrimai rodo, kad tiesioginė saulės šviesa, kurią gauname per dieną, turi tiesioginį poveikį miegui naktį. Saulės spinduliai (ypač anksti ryte) labiausiai naudingi geram nakties miegui. Nuolatos negaunant kokybiško miego didėja 2 tipo diabeto, aukšto kraujospūdžio rizika.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, žmogaus sveikatai net 20 proc. įtakos turi aplinka, kurioje jis gyvena. Šiuolaikinėje visuomenėje dauguma žmonių didžiąją laiko dalį praleidžia žmogaus sukurtoje uždaroje erdvėje. Laiko praleidimas patalpose ypač padidėjo šiuo sudėtingu pasaulinės pandemijos COVID-19 laikotarpiu, todėl svarbu, kad asmuo galėtų gyventi bei dirbti sveikoje aplinkoje.

Sveikatos apsaugos ministerijos turimais duomenimis, insoliacija nuo seno reglamentuojama Lietuvoje ir kitose šalyse, pvz., Čekijoje – ne mažiau kaip 1,5 val. nuo vasario 10 d. iki kovo 21 d. (pastatams); Estijoje – 3 val. nuo balandžio 22 d. iki rugpjūčio 22 d. (gyvenamosioms ir biurų patalpoms); Vokietijoje – kovo 21 d. bent 4 val. (teritorijai ir kambariams), 1 val. sausio 17 d. (papildomas žiemos kriterijus). Remiantis Lietuvos standarto LST EN 17037:2019 „Dienos šviesa patalpose“ nuostatomis dėl insoliacijos, gyvenamajame būste bent vienoje patalpoje (kambaryje) turėtų būti užtikrintas minimalus 1,5 val. insoliacijos laikas (standarte nurodytas vidutinis laikas – 3 val., didelis – 4 val.).

Langai namuose

„Atsižvelgiant į teigiamą saulės spindulių poveikį patalpoms, aplinkai ir žmonių sveikatai bei į Lietuvos standarto LST EN 17037:2019 „Dienos šviesa patalpose“ nuostatas dėl patalpų insoliacijos laiko, nepritariame siūlymui, kad tam tikrais atvejais statant naujus pastatus, rekonstruojant ar remontuojant esamus, keičiant pastatų ir patalpų paskirtį gyvenamiesiems būstams ir šalia jų esantiems gretimiems pastatams (būstams) būtų netaikomas insoliacijos rodiklis. Dėl minėtų priežasčių taip pat nepritariame, kad savivaldybių taryboms būtų suteikta teisė nustatyti teritorijas, kuriose būtų neprivaloma laikytis nustatytų insoliacijos ar kitų normatyvų, nesant aiškių tokių sprendimų kriterijų, galimai pažeidžiančių gyventojų teisę į sveiką, kokybišką gyvenamąją aplinką“, – teigiama Sveikatos apsaugos ministerijos atsakyme.

Komentare taip pat nurodoma, kad „atsižvelgiant į Lietuvos standarte LST EN 17037:2019 „Dienos šviesa patalpose“ rekomenduojamą insoliacijos laiką, SAM nuomone, gali būti svarstytinos STR „Gyvenamieji pastatai“ 213 p. nuostatos, kad urbanizuotose teritorijose, atsižvelgiant į esamą statinių išdėstymą, bendros insoliacijos laikas gali būti sumažintas iki 2 valandų, keitimas sumažinant šį laiką iki 1,5 valandos“.

Aplinkos ministerijos teigimu, tokie minimalūs pakeitimai gali būti padaryti po išsamios diskusijos su visomis suinteresuotomis pusėmis

„Aplinkos ministerijos galutinė pozicija dar nesuformuota, insoliacijos reikalavimas galėtų keistis atsižvelgiant į diskusijos su suinteresuotomis pusėmis rezultatus ir pateiktą Sveikatos apsaugos ministerijos poziciją“, – komentuoja Aplinkos ministerija.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (127)