Garų rinktuvas, sumažina kvapų pasklidimo už virtuvės ribų tikimybę ir gaivina orą. Naujausi garų rinktuvai yra tylūs, taupo energiją ir šiuolaikiško dizaino. Yra modelių, kuriems nereikia vėdinimo angos. O naujausi modeliai įsijungia automatiškai, atsižvelgiant į kaitlentės veikimą.
Apie gartraukius pakviečiau pasikalbėti „Electrolux“ buitinės technikos ekspertą Igną Bernotą, kuris jau ne kartą dalinosi savo žiniomis. Paruošiau klausimų, į kuriuos pateikti atsakymai tikrai bus naudingi, kai keliausite į prekybos centrą rinktis garų rinktuvo.
– Ignai, sakyk, kokių garų rinktuvų šiai dienai yra siūloma rinkoje? Kuo jie vieni nuo kitų skiriasi?
– Šiai dienai rinkoje siūlomi pilnai integruojami, ištraukiami su skydeliu, kamino tipo ir montuojami prie lubų (dar vadinamus salos tipo arba erdvinius) garų rinktuvai. Į virtuvinę spintelę įmontuojami gartraukiai apsaugo namus nuo nepageidaujamų kvapų. Tyliai veikia ir puikiai atlieka pagrindinę funkciją. Visiškai pasislepia spintelėje ir jų beveik nesimato. Tokie gartraukiai virtuvėje suteikia vientisumo. Ištraukiami gartraukiai yra galingi, bet veikia tyliai. Idealus pasirinkimas, kai virtuvėje mažai vietos ir ieškome į spintelę įmontuojamo modelio. Kamino tipo garų rinktuvas yra klasika, tinkanti visoms virtuvėms, kuriose viryklė ar kaitlentė įrengta prie sienos. Galima rinktis mažiau išsiskiriantį ar įspūdingesnį modelį – visuose yra funkcijos, garantuojančios gaivų orą namuose. „Breeze“ funkcija, kuri valandai aktyvuos itin tylų garų surinkimą po maisto gaminimo. Šio tipo garų rinktuvai yra įvairių formų ir dydžių: T formos, piramidės ar vertikalūs. Jie montuojami prie virtuvės sienos. Prie lubų montuojami ar salos tipo gartraukiai taip pat turi „Breeze“ funkciją ir yra išskirtiniai. Tinka virtuvėms, kuriose maistas gaminamas virtuvės centre (salos tipo virtuvė, kai kaitlentė ne prie sienos). Naudojant bet kokį gartraukį rekomenduojama įjungti kelios minutės iki maisto gaminimo ir palikti bent 10 minučių po maisto gaminimo, kad jis surinktų likusius kvapus bei drėgmės perteklių.
– Kai jau išsirinkome gartraukio tipą, kas dar svarbu? Į ką turėtume atkreipti dėmesį?
– Renkantis skirtingų pajėgumų garų rinktuvus, svarbu apskaičiuoti minimalų ir maksimalų oro ištraukimo lygį. Tam patariama atkreipti dėmesį į šiuos paprastus žingsnius: išmatuokite virtuvės ilgį, plotį ir aukštį. Norint išsiaiškinti, kokio oro ištraukimo pajėgumo (m³/h) garų rinktuvas reikalingas virtuvei, patalpos tūrį reikėtų padauginti iš 6 - nustatysite pajėgumą, reikalingą minimaliam oro ištraukimui arba iš 12 - taip nustatysite pajėgumą, reikalingą maksimaliam oro ištraukimui. Pvz.: jei virtuvės plotas 16 kv.m, o lubų aukštis 2,5 m, tuomet garų rinktuvo minimalus oro ištraukimo pajėgumas turėtų būti: 16 x 2,5 x 6 = 240 m³/h, o maksimalus - 16 x 2,5 x 12 = 480 m³/h. Taip pat svarbu ir triukšmo lygis. Pavyzdžiui, „Electrolux“ garų rinktuvų triukšmo lygis varijuoja nuo 40 iki 70 dB. Pavyzdžiui, šnabždesio garso aukštis siekia 40 dB, o normalaus pokalbio tarp 60 ir 70 dB. Svarbu pasirinkti norimą garų rinktuvo paviršių: nerūdijančio plieno, stiklo ar spalvotų metalų. Taip pat tinkamą dydį. Gartraukio dydžio pasirinkimas priklausys nuo kaitlentės dydžio. Svarbu nepamiršti, kaip bus montuojamas gartraukis ar turės galimybę garų išmetimui per ventiliacijos angą.
– Nagi, papasakok plačiau, kaip tinkamai montuoti gartraukį? Ir visgi, jei namuose nėra galimybės ventiliacijos angai?
– Montuojant svarbu laikytis saugumo ir palikti tinkamus atstumus tarp gartraukio bei kaitlentės. Tarp elektrinės kaitlentės ir gartraukio atstumas turėtų būti ne mažesnis nei 500 mm, o dujinės kaitlentės - 650 mm. Jei yra galimybė garų išmetimui per lauko ventiliaciją, pajungiant garų rinktuvą į lauko ventiliacijos angą, atkreipkite dėmesį į ortakių ilgį, išsidėstymą ir tipą. Ortakių ilgis neturėtų būti ilgesnis nei 4 metrai. Stengtis kuo mažiau naudoti 90 laipsnių alkūnių. Kiekviena iš jų sumažina garų rinktuvo našumą – 15 proc,. Taip pat atkreipti dėmesį į ortakių tipą. Lygaus paviršiaus ortakiai turi daug mažesnę oro turbulenciją nei pvz. gofruoti. Dėl mažesnės turbulencijos oro ištraukimo efektyvumas ne tik daug geresnis, bet ir paties garų rinktuvo veikimas tampa tylesnis. Kai gartraukio išvedimui į lauką galimybės nėra, čia padės garų rinktuvai turintys recirkuliacijos režimą, kur kvapus surenka aktyviosios anglies filtrai. Vidiniais tyrimais paskaičiuota, kad anglies filtrų efektyvumas gali siekti iki 85 proc. (priklausomai nuo filtro tipo). Vis tik, efektyviausiai gartraukis savo darbą atlieką, kai garai ir kvapai pašalinami per lauko ventiliacijos angą.
– Visi garų rinktuvai turi filtrus. Kokie jie ir kaip juos prižiūrėti?
– Visi garų rinktuvai turi riebalų filtrus, kurie surenka ore esančius riebalus arba anglies filtrus, kurie surenka kvapus, jei garų rinktuvas pajungtas recikuliaciniu režimu. Pastarieji, priklausomai nuo anglies filtro tipo, turėtų būti reguliariai keičiami arba plaunami kas 3-4 mėnesius. Jei gartraukis naudojamas dažnai, keisti arba plauti galima dažniau.
Metalinius riebalų filtrus galima pamerkti į vandenį ir išvalyti rankomis arba plauti indaplovėje, pasirinkus 60–70 °C programą (neplauti kartu su kitais indais).
– Ar garų rinktuvai, kaip ir kiti buitinės technikos prietaisai turi naujų technologinių sprendimų?
– Taip, žinoma. Jie veikia tyliau, efektyviau ir taupiau nei senesni modeliai. Yra funkcija, kuri bevieliu ryšiu sujungia kaitlentę su garų rinktuvu. Pradėjus gaminti garų rinktuvas automatiškai suderina nustatymus, suteikdamas optimaliausią garų bei kvapų surinkimą priklausomai nuo gaminimo intensyvumo. Gartraukis gali būti valdomas kaitlente. Jau kuris laikas galime pasiūlyti ir kaitlentę su įmontuotu gartraukiu. Tai galimybė montuoti kaitlentę ten, kur nėra galimybės pajungti garų rinktuvo. Pvz.: jei kaitlentė bus montuojama prie lango arba saloje, kur lubos labai aukštos. „ComboHob“ kaitlentės turi itin efektyvius keramikinius anglies filtrus, tad gartraukio išvedimas į lauko ventiliaciją nėra būtinas.
#SUSITVARKYK ir viskas bus gerai!
Ankstesnius mano straipsnius apie paprastą namų priežiūrą galite perskaityti paspaudę ČIA.
Daugiau Tomos Šokelės patarimų galite rasti @susitvarkyk „Instagram“ paskyroje.