Valymo priemonių ženklinimą bei sudėtį suprasti iš etiketėje nėra paprasta, reikia bagažo žinių bei buitinei chemijai keliamų reikalavimų išmanymo. Apie tai pasikalbėjau su profesionaliomis valymo priemonėmis prekiaujančios įmonės UAB „Manjana” administracijos ir kokybės vadove Inga Talačkiene.
– Kokius pagrindinius ženklus ant valymo priemonių pakuočių galime sutikti?
– Dažniausiai ant valymo priemonių pakuočių galime sutikti šiuos keturis ženklus:
ŠAUKTUKO simboliu pažymėta medžiaga, nurodo, kad naudojama valymo priemonė gali dirginti kvėpavimo takus. Jei pateks ant odos, gali sukelti alerginę odos reakciją bei smarkų akių dirginimą. Ilgai dirbant nevėdinamoje patalpoje galimas galvos svaigimas ar mieguistumas ir kt.
Simbolis „LIEPSNA“ nurodo, kad valymo priemonės sudėtyje yra ypač degių dujų, aerozolio ar degaus skysčio, garų. Pavyzdžiui, rankų dezinfekavimo skystis, nagų lako valiklis ar žibalas galimai bus pažymėti šiuo ženklu.
Simbolis „APLINKA“ pažymi, kad valymo priemonė yra labai toksiška vandens organizmams, gali sukelti ilgalaikius pakitimus. Tokiu ženklu gali būti pažymėtos valymo priemonės, kurių sudėtyje yra chloro bei kitų dezinfekcinių medžiagų.
Simbolis „KOROZIJA“ nurodo, kad valymo priemonė gali ėsdinti metalus. Patekusi ant odos gali nudeginti odą ar pažeisti akis. Tokiu ženklu gali būti pažymėti valikliai, kurie yra skirti kanalizacijos ar kalkių valymui, ant stiprios rūgšties, stipraus šarmo bei amoniako produktų pakuočių.
– Kaip reikėtų tinkamai naudoti valymo priemones, kad nepakenktume nei sau, nei aplinkai?
– Pirmiausia, žinoma, saikingai bei atsakingai. Valymo priemones naudoti tik tada, kai reikia ir tik tokį kiekį, kaip nurodo gamintojas. Deja, dažniausiai valymo priemonių yra naudojama daugiau nei derėtų. Jei paviršiai nėra užteršti, naudoti silpnos koncentracijos valymo priemones ar rinktis maisto gamyboje naudojamas priemones: sodą, actą, citrinos rūgštį. Jei valymo priemonė gaminama iš koncentrato, laikytis gamintojo nurodomų proporcijų.
Atliekant valymo darbus saugoti rankų odą bei naudoti apsaugines pirštines. Valomas patalpas vėdinti. Nemaišyti skirtingų valymo priemonių ir nenaudoti kelių valymo priemonių, tam pačiam paviršiui, vienu metu. Gali įvykti cheminė reakcija ir apsinuodijimas garais. Dirbti saugiu atstumu nuo valomo paviršiaus. Naudojant buitinę chemiją neliesti akių, burnos ar nosies gleivinės. Gerai nuskalauti valomą paviršių bei rankas.
– Minėjote pirštines. Jų pasirinkimas nėra mažas. Žmonės turi ir alergijų tam tikroms medžiagoms. Kaip pasirinkti tinkamas pirštines?
– Kai žinome nuo ko norime apsisaugoti, tada ieškome pirštinių, kurios atitiktų, vieną ar kelis iš šių standartų, kurie būna nurodyti ant pirštinių pakuotės:
- EN 420 Apsauginės pirštinės;
- EN 374 Pirštinės nuo cheminių medžiagų ir mikroorganizmų;
- EN 455 Medicininės pirštinės.
Apsaugines pirštines reikėtų naudoti, kai:
- dirbate su priemone, ant kurios pakuotės nurodytas ženkliukas korozija (ėsdinanti medžiaga) ir/ar parašyta atsargumo frazė – „Mūvėti apsaugines pirštines”;
- jei yra ant pakuotės ŠAUKTUKO ženklas ir dirbame ilgą laiką;
- Naudojame tirpalą, kuris yra rūgštinis (pH <5,5) arba šarminis (pH>8);
- dirbant kitus ūkio darbus: dažant sienas ar plaukus, purškiant augalus tam tikromis priemonėmis, dirbant žemės ūkio darbus (kur reikia kruopštumo) ir pan.
Darbui buityje galima rinktis daugkartines arba vienkartines pirštines. Daugkartinės pirštinės tiks, jei atliksime darbus, kurie nereikalauja kruopštumo. Jei reikia apsaugoti odą ir norisi dirbti kaip be pirštinių, siūlome rinktis nitrilines vienkartines pirštines be pudros.
Nitrilinės pirštinės yra stiprios, elastingos, gerai priglundančios (patogu dirbti), nesukelia alergijos, tinka sąlyčiui su maistu, atsparios chemijos tirpalų poveikiui. Puikiai tinka visiems namų ūkio darbams.
Vinilo pirštinės - neelastingos, nepriglundančios, greičiau plyšta, mažiau atsparios tam tikroms chemijos medžiagoms, netinka maisto, kurio sudėtyje yra riebalų, gamybai (sudėtyje yra ftalatai, kurie tirpsta riebaluose).
Latekso pirštinės savo savybėmis labai panašios į nitrilo, bet gali sukelti alergiją, nes sudėtyje yra natūralus baltymas. Paskutiniu metu dažni alergijos atvejai. Ypač, jei latekso pirštinės naudojamos reguliariai.
Ankstesnius mano straipsnius apie paprastą namų priežiūrą galite perskaityti paspaudę ČIA.
Daugiau Tomos Šokelės patarimų galite rasti @susitvarkyk „Instagram“ paskyroje.
#SUSITVARKYK, ir viskas bus gerai!