Pirmiausia, svarbu, kad skalbimo priemonė būtų efektyvi ir atliktų savo darbą. Pašalintų nemalonius kvapus, nešvarumus, dėmes. Pati esu gana jautri pridėtiniams kvapams, todėl renkuosi skalbimo priemones be alergizuojančių kvapiklių. Man svarbu, kad skalbiklyje nebūtų alergenų, nes tais pačiais skalbikliais skalbiu visos šeimos drabužius.
Koncentruotas skalbiklis yra pranašesnis, turi daugiau plaunamųjų medžiagų ir specialių priedų. Tai reiškia, kad priemonės sunaudosime mažiau ir turėsime geresnį rezultatą. Žinoma, prieinama kaina ne mažiau svarbus rodiklis.
Vandenyje geriau tirpsta skysti skalbikliai nei skalbimo milteliai. Ypač, jei skalbimo priemonės yra panaudojama per daug ir nuolat skalbiama žemoje 30-40 laipsnių temperatūroje. Neištirpę skalbimo milteliai atsideda skalbimo mašinos viduje. Drėgmėje dauginasi bakterijos, ilgainiui atsiranda nemalonus kvapas sklindantis iš skalbimo mašinos, vėliau persiduodantis ir į skalbinius.
Apie tinkamą skalbimo priemonių naudojimą bei pasirinkimą, pakalbinau Panevėžyje įsikūrusios, 101 metus skaičiuojančios AB „Naujoji Ringuva” generalinę direktorę Jurgitą Žilvinskaitę.
– Jurgita, AB „Naujoji Ringuva” peržengė pirmąjį gyvavimo šimtmetį. Kokia įmonės atsiradimo istorija?
– Įmonė buvo įkurta Kaune 1920 metais. Pradžioje bendrovė gamino aliejų, vėliau ketvirtajame dešimtmetyje ėmėsi gaminti skalbiamąjį muilą, kuriam buvo suteikiami skambūs pavadinimai: „Gintaras”, „Katė”, „Taupa”, „Skalsa”. Vėliau vystydama savo veiklą bendrovė pradėjo gaminti rupius muilo miltelius, skirtus patogesniam skalbimui, septintajame dešimtmetyje pradėti gaminti kūno priežiūros produktai bei itin platus buitinės chemijos produktų asortimentas. Šiuo metu įmonės produkcijos asortimentą sudaro daugiau nei 100 skirtingų produktų.
– Kaip keitėsi skalbiklių ir pačios skalbimo tendencijos?
– Laikmečiu, kuomet buvo sukurta bendrovė, skalbiniai buvo skalbiami rankomis, dažnai prie atvirų vandens telkinių. Atsiradus skalbyklėms – rankinį skalbimą pakeitė automatinis. Atitinkamai keitėsi ir skalbimui naudojami produktai – nuo skalbiamojo gabalinio muilo, rupių muilo miltelių (lakštelių) iki technologiškai pažangių ir itin funkcionalių skystųjų skalbiklių.
– Vis dažniau kalbama apie tai, kad esame linkę naudoti daugiau skalbimo priemonių nei reikia. Tai kenkia ne tik mūsų aplinkai, skalbimo mašinai, bet ir patiems drabužiams. Kaip reikėtų teisingai naudoti skalbimo priemones bei skalbti drabužius?
– Kiek pilti skalbiklio lemia naudojamo vandens kietumas, drabužių užterštumas bei skalbyklės užkrova. Visuomet stengiamės priminti, kad skalbiklį reiktų dozuoti pagal dozavimo instrukcijoje nurodytas rekomendacijas. Didesnis nei rekomenduojamas skalbiklio kiekis skalbimo efektyvumo nepadidins, tačiau žalos pridaryti gali.
Rekomenduojame skalbiant neperkrauti skalbyklės ir nenaudoti per daug skalbimo skysčio, kad audiniai būtų tinkamai išskalauti. Patartume drabužius skalbti tada, kai tikrai reikia, audinius rūšiuoti, laikytis drabužių gamintojų priežiūros instrukcijų, delikatiems audiniams naudoti specializuotus skalbiklius. Visa tai padės tausoti audinius ir pratęsti jų tarnavimo laiką. Jei atsirado dėmių – naudoti dėmių valiklius, prieš tai išbandžius juos mažai matomoje vietoje ir įsitikinus, kad audinys neblunka.
Naudojant daugiau skalbiklių nei reikia, gali būti sutrikdytas skalbimo mašinos darbas dėl per didelio putojimo, taip pat gali nepakakti vieno įprasto skalbimo ciklo tam, kad būtų tinkamai išskalauti skalbiami drabužiai.
– Papasakokite plačiau, kokia yra veiksmingo skalbiklio formulė?
– Tinkamai parinktos ir tarpusavyje suderintos, t.y., puikiai sinergiškai veikiančios, skalbiamosios medžiagos bei tiksliai atrinkti funkciniai priedai.
Didelėje dalyje mūsų skalbiklių yra naudojama tulžis, natūralus fermentų koncentratas, ypač veiksmingai šalinantis riebalinės kilmės, taip pat baltymines dėmes.
Atsižvelgdami į didėjantį jautrių bei į alergijas linkusių žmonių skaičių sukūrėme skalbiklių liniją iš kruopščiai atrinktų subtilių kvapų, kurių sudėtyje nėra alergenų, o skalbiklių formulės patikrintos dermatologų.
– Pati esu jūsų universalaus skalbiklio 3in1 gerbėja, jis ir dėmes išima, ir nešvarumas šalina. Sudėtyje yra minkštiklio. Ar man dar reikia specializuotų skalbiklių, ar galiu išsiversti su vienu?
– Specializuoti skalbikliai yra sukurti konkretiems ypatingos priežiūros reikalaujantiems delikatiems audiniams – šilkui, vilnai, kašmyrui. Šių skalbiklių sudėtyje esantys specialūs priedai užtikrina tinkamiausią konkretaus audinio skalbimą ir priežiūrą, kad audinio pluoštas kuo ilgesnį laiką išliktų purus, švelnus, spalvos neišbluktų, audinys būtų apsaugotas nuo susivėlimo. Taip pat atsižvelgiant ir į audinio spalvą: balti, juodi ar spalvoti skalbiniai.
Universalus skalbiklis 3in1 puikiai tinkamas naudoti visiems audiniams, jo sudėtis yra kruopščiai suprojektuota, sudėtyje yra įvairių audinius tausojančių priedų, tačiau specializuotuose skalbikliuose yra specifinių priedų, tinkamiausių konkrečiam audiniui.
Dėmių šalinimui mes siūlytume naudoti koncentruotą dėmių valiklį dėl jo išskirtinės sudėties ir efektyvumo įvairių rūšių, taip pat ir įsisenėjusių, dėmių šalinimui.
– Ir pabaigai, kokios naujovės ir kokia skalbiklių ateitis?
Skalbimo priemonių rinkoje vyrauja panašios tendencijos kaip ir maisto ar kitų produktų rinkose – populiarėja ekologiški, biologiškai skaidūs skysti skalbikliai, kurie nesukelia nepageidaujamų poveikių žmogui (tokių kaip dirginimas, alerginė reakcija) bei minimaliai veikia aplinką (yra natūralūs, aplinkoje lengvai biologiškai suskylantys), taip pat tausoja audinį prailgindami jo tinkamumo naudoti laiką.
Ačiū Jurgitai Žilvinskaitei už išsamius atsakymus. O mes būkime atsakingi vartotojai, laikykimės rekomendacijų ir kaip sakant, #SUSITVARKYK ir viskas bus gerai.
Ankstesnius mano straipsnius apie paprastą namų priežiūrą galite perskaityti paspaudę ČIA.
Daugiau Tomos Šokelės patarimų galite rasti @susitvarkyk „Instagram“ paskyroje.