– Šiomis dienomis buitinės chemijos pasirinkimas gausus. Ką svarbu žinoti, renkantis namų valymo priemones?

– Pirmiausia, reikia žinoti, kokius nešvarumus ir nuo kokių paviršių norime nuvalyti. Atsakius į šį klausimą, patartina pasitarti su specialistu, bet jei jo šalia nėra, reikia skaityti etiketę. Pageidautina, kad pasirinktas produktas būtų ne tik veiksmingas, bet ir kuo mažiau pavojingas žmogui bei aplinkai.

Produkto etiketėje rasite ne tik informaciją apie produkto paskirtį, sudėtį ir naudojimo būdus, bet ir ženklinimą, kuris suteikia žinių apie produkto pavojingumą bei kokių atsargumo priemonių naudotojas turi laikytis, kad nekiltų grėsmė sveikatai ar valomiems paviršiams. Neišsigąskite ženklų, esančių ant etiketės. Rinkitės atsakingai ir atidžiai.

Koncentruoto produkto etiketėje bus daugiau apie pavojų įspėjančių nuorodų nei paruošto naudoti produkto, tačiau tai nereiškia, kad to produkto darbinis tirpalas mažiau saugus. Nesirinkite labai agresyvių, pvz. druskos rūgšties ar chloro pagrindu priemonių, jei nėra būtinybės. Itin stipraus poveikio priemonės gali pažeisti paviršius ar net odą.

Tvarkymasis

– Kokios sudėties valikliai veiksmingai padeda išvalyti riebalus virtuvėje, kalkes vonios kambaryje?

– Kad būtų paprasčiau atsiminti – tai, kas valgoma (riebalai, baltymai ir pan.) valo šarminės priemonės, o tai, kas nevalgoma (kalkės, kitos mineralinės apnašos) – rūgštinės. Ir virtuvėje, ir vonios kambaryje gali būti įvairios prigimties nešvarumų, kuriuos kartais sunku atskirti. Renkantis produktą atkreipkite dėmesį į jo pH, t. y., tai šarminė ar rūgštinė valymo priemonė.

Šarminės priemonės (pH>7) skirtos pašalinti organines medžiagas: riebalus, baltymus ir pan. Tai yra nešvarumai, kurie dažniausiai sutinkami virtuvėse.

Rūgštinės priemonės (pH<7) skirtos išplauti neorganines medžiagas: kalkines apnašas, rūdis ir pan. Tai dažniausiai kieto vandens paliekami nešvarumai. Neutralios valymo priemonės dažniausiai sudėtyje turi daug PAM (paviršiaus aktyviųjų medžiagų), kurios padeda nešvarumus atskirti nuo valomo paviršiaus. Jas naudokite paviršiams, kurie jautrūs šarmų ir rūgščių poveikiui.
Inga Talačkienė

– Norint sumažinti buitinės chemijos kiekį, daugelis savo namų valymui naudoja sodą ir actą. Aš taip pat. Koks jūsų požiūris į natūralias valymo priemones?

– Teigiamas. Jei šiomis priemonėmis galima išvalyti nešvarumus ir nepažeisti valomų paviršių, tai geras pasirinkimas. Aš irgi buityje naudoju šias medžiagas. Tik reikia nepamiršti, kad natūralios priemonės, jei naudojamos neteisingai, nėra mažiau pavojingos nei sintetiniu būdu gautos medžiagos.

Jei jas naudosime netinkamai, galime ne tik nepasiekti norimo rezultato, sugaišti daug laiko, bet ir pažeisti šioms medžiagoms jautrius paviršius. Pavyzdžiui, citrinos griežinėliu galite taip pat stipriai pažeisti marmurinį paviršių kaip ir stipriu rūgštiniu valikliu.

Natūralios cheminės medžiagos dažnai būna įvairių valiklių sudėtyje, bet greta jų yra papildomų medžiagų. Jos plovikliui suteikia papildomų savybių: gali sustiprinti plovimo efektą, apsaugoti valomą paviršių nuo veikliosios medžiagos poveikio.

Natūralūs valikliai

– Profesionalių švaros preimonių srityje dirbate jau ne vieną dešimtį metų. Sprendėte ne vieno žmogaus problemą, susijusią su paviršių valymu. Kokių istorijų, linksmų ar verčiančių susimąstyti, galėtumėte papasakoti?

– Smagios istorijos yra tada, kai klientui padedame rasti sprendimą, kurio jis ieškojo daugelį metų. Jo nemėgstami buities darbai tampa lengvai atliekami. Liūdniausia tuomet, kai produktas panaudojamas ne pagal paskirtį: sugadinami tam tikri paviršiai, pvz. rūgštimi – marmuras, klozeto valikliu – metalizuoti čiaupai, stipriu šarmu – lengvųjų metalų paviršiai.

Pačios skaudžiausios nelaimės įvyksta tada, kai nesilaikoma pagrindinių saugos taisyklių: maišomos kelios valymo priemonės vienu metu, chemijos produktai laikomi ne originaliose, tinkamai nepaženklintose talpose.

– Kokios dažniausios buitinės chemijos naudojimo klaidos?

– Produktai naudojami ne pagal paskirtį, nesilaikoma naudojimo instrukcijų. Eksperimentai namuose, norint pagerinti ar išrasti efektyvesnį ploviklį, dažnai baigiasi sugadintais paviršiais, kitomis nesėkmėmis. Kad ir kaip banaliai skambėtų, vis tik reiktų skaityti instrukciją bei nebūti išradėjais.

– Kodėl rekomenduojate valymo priemones rinktis specializuotose salonuose, o ne prekybos centruose?

– Specializuotose salonuose, išklausius jūsų poreikius, bus suteikta visa reikalinga informacija bei pasiūloma tinkamiausia priemonė. Pasirinkę produktus, kuriais pasitiki profesionalai, būsite ramūs dėl jų kokybės.

Prekybos centre, vargu, ar jums paaiškins, kaip tiksliai ir kur naudoti produktą. Turėsite pasikliauti tik instrukcija, esančia etiketėje. Be to, vien produktas nedaro stebuklų. Dažnai prieikia ir įrankių, kurie padidina valymo efektyvumą. Net geriausias stiklų valiklis gali nuvilti, jei bus naudojamas su netinkama šluoste ar nekokybiškais įrankiais.

Buitinė chemija

– Viešajam sektoriui keliami aukšti higienos reikalavimai. Kaip mes turėtume valyti savo namus, kad juose būtų saugu ir higieniška? Kokias pagrindines valymo priemones rekomenduotumėte naudoti?

– Namus reikia mylėti ir jais rūpintis kasdien, tada nereikės naudoti stiprių (agresyvių) valiklių. Kad namai nevirstų chemijos sandėliu, siūlome pasitarti su specialistu, kuris padės surinkti produktų krepšelį pagal kiekvieno poreikius ir lūkesčius.

Jei namai valomi reguliariai, pakanka kelių priemonių: sanitarinio patalpų valiklio, valymo priemonės virtuvės zonai, indų ploviklio, priemonės stiklinių ir vandeniui atsparių paviršių valymui bei kokybiškų šluosčių.

– Dažnai matome produktą „universalus paviršių valiklis”. Ar egzistuoja tokia priemonė? Ar galioja pasakymas: kas tinka viskam – netinka niekam?

– Taip – vanduo. Tai vienintelė priemonė, kuri, jei nepadės, tai nepakenks. Visi kiti produktai, kurių etiketėje nurodyta paskirtis – universalus paviršių valiklis, bus riboto veiksmingumo ir visų galimų nešvarumų nepašalins.

– Priemonės namams, kuriuose auga maži vaikai, augintiniai: ko vengti, į ką atkreipti dėmesį renkantis valiklius?

– Yra viena svarbi taisyklė, kuri galioja daugumai priemonių – po valymo visi paviršiai, kurie kontaktuoja su maistu, su kuriais kontaktuoja mažų vaikų rankos ar augintinio letenos, turi būti gerai nuskalauti švariu vandeniu.

Reikia nepamiršti, visos valymo priemonės (net ir paženklintos ekologiniais ženklais bei sertifikatais) visų pirma yra cheminės medžiagos, net jei jos pagamintos iš natūralių žaliavų.

Ir SVARBIAUSIA! Visos priemonės turi būti laikomos vaikams ir gyvūnams nepasiekiamoje vietoje.

– Nuo ko priklauso paviršiaus valymo efektyvumas?

– Valymo efektyvumas priklauso nuo teisingai parinktų 4 veiksnių:

  • chemijos produkto;
  • ekspozicijos (poveikio) laiko;
  • temperatūros;
  • mechaninio poveikio.

Jie visi lemia plovimo procesą, pvz., jei plaunant prikepusią skardą naudosite šiltą tirpalą, reikės naudoti mažiau chemijos priemonių bei trumpiau ir silpniau šveisti kempinėle ar šveistuku, nei naudojant šaltą tirpalą. Ir atvirkščiai, jei turėsite tik šaltą vandenį, kažkurį vieną iš likusių trijų veiksnių, arba visus, reikės didinti – ilgiau mirkyti, intensyviau šveisti, panaudoti daugiau chemijos.


– Kokios būtų bendros valiklių naudojimo taisyklės?

– Bendros taisyklės:

Svarbiausia! Visus valiklius reikia naudoti pagal paskirtį bei gamintojo rekomenduojamos koncentracijos.

Jei yra abejonių dėl priemonės saugumo, reikia išmėginti ant nedidelio, mažai pastebimo ploto.

– Ar galėtumėte išskirti pagrindines taisykles, naudojant buitinę chemiją?

– 10 auksinių taisyklių:

1. Chemijos priemones laikykite saugioje, vaikams nepasiekiamoje vietoje.
2. Laikykite tik originalioje pakuotėje, nenuplėškite etiketės, ant kurios yra ženklinimas.
3. Naudokite tik pagal paskirtį ir reikiamos koncentracijos.
4. Nemaišykite kelių skirtingų priemonių.
5. Niekada nepilkite priemonės į tam neskirtą talpą, nelaikykite maistui skirtoje taroje.
6. Nenaudokite priemonės tam neskirtiems paviršiams.
7. Visada naudokite reikiamas apsaugines priemones.
8. Visada priemonę pilkite į vandenį, o ne atvirkščiai.
9. Visada perskaitykite naudojimo instrukcijas.
10. Atminkite, daugiau – ne visada geriau!

#SUSITVARKYK, ir viskas bus gerai!

Daugiau Tomos patarimų galite rasti @susitvarkyk „Instagram“ paskyroje.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (15)