„Vėjas pučia, jūra banguoja, žvejai ant kranto sėdi ir tinklus džiovina, o žmonės laukia stintų“, – vakar juokavo Priekrantės verslinės ir rekreacinės žuvininkystės asociacijos vadovas Mindaugas Rimeikis.
„Stintos – ne pieštukinės“
Tokia situacija nuo praėjusios savaitės vidurio. O prieš pakylant audroms priekrantės žvejai stintas gaudė gana neblogai. „Žvejai ištraukė stintų nemažai ir patiekė jų į rinką. Labai džiugu, kad šiemet stintos ne pieštukinės, o didelės, maždaug 20–22 centimetrų ilgio.
Kad ir kaip keista, stintų buvo atsiradę iš jūros pusės ir prie Preilos, ir prie Nidos, kur niekada nebūdavo, nebent pakliūdavo tik viena kita stinta“, – pasakojo M. Rimeikis.
Paklaustas, ar nurimus audroms tikisi didelių laimikių, asociacijos vadovas atsakė nežinąs, kaip elgsis stintos. Jos galėjo nukeliauti į Kuršių marias, kadangi nei laivybos kanalas, nei įplaukos kanalas šiuo metu negilinami, galėjo pakrante nuplaukti iki Karaliaučiaus srities.
„Anksčiau buvo aiškus jų migracijos į Kuršių marias kelias, kai buvo senasis įplaukos kanalas, o dabar, kai yra vos ne du įplaukos kanalai, naujasis jau daromas, negaliu pasakyti, ar jos pakeis ir kaip pakeis savo kelią į marias“, – nuomonę išsakė M. Rimeikis.
Žvejoti neleidžia ledai
Žuvininkystės įmonių asociacijos „Lampetra“ vadovė Sigita Jakubauskienė sakė, jog Kuršių mariose tik bandoma pradėti gaudyti stintas, tad tikroji jų žvejyba dar neprasidėjo.
„Girdėjome, kad vakar (užvakar – aut. past.) ties Nida buvo sunešti ledai. Jeigu atsisuks vėjas, juos neš į Kintų pusę. Kol ledai „vaikšto“, mes nesijaučiame saugūs – bijome prarasti įrankius.
Marios dar nėra tuščios, ledai stumdomi iš vienos į kitą pusę. Ledo lytys yra nuskendusios ir nešiojamos visur pakrantėse. Jos gali pasiekti gaudykles ir tinklaičius. Tada gali ištraukti 4 tonas vien ledų. Jie gali sulaužyti gaudykles. Trumpai sakant, dar pavojinga gaudyti stintas. Žvejai stebi situaciją, laukia, kol išeis ledas, ir tik tada startuos“, – sakė S. Jakubauskienė.
Išgaudymas negresia
„Stintos pas mus gana mėgstamos žuvys. Nesu girdėjęs, kad net žvejai mėgėjai jas gaudytų „pagavai – paleisk“ principu. Slėgis stintų ištekliams yra tikrai nemažas ir iš mėgėjų, ir iš verslininkų pusės.
Kadangi šios žuvys ilgai negyvena, jos subręsta jau dvejų metų ir gali neršti, tai nėra nerimo dėl didesnio išgaudymo, jų ištekliai gana greitai atsistato“, – sako Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų instituto mokslininkas Antanas Kontautas.
Jis sakė, šių metų stintų bandos dar negalįs vertinti. Jos neršia Nemuno žemupyje, nuo Pagėgių iki pat Rusnės. Plaukti į marias pradeda spalio pabaigoje, lapkričio pradžioje. Pernai jų migravo ne itin daug. Pagrindinis jų plaukimas paprastai būna sausio pabaigoje, vasarį. „Kol kas anksti prognozuoti, ar jų šiemet bus daug, ar ne.
Per sezoną pradedant lapkričiu ir baigiant kovu būna periodų, kai stintų eina labai daug, o paskui būna mažiau, tada vėl daugiau.
Nuogąstauti galima tik dėl to, kad pernai pavasarį Nemuno deltoje, kur žvejoja verslininkai, ypač rusų, buvo sugauti labai nedideli kiekiai stintų. Tiesiog istoriškai maži. Prieš tai rusai buvo pagavę kelis šimtus tonų šių žuvų. Man atrodo, kad šiemet situacija bus panaši kaip pernai, labai daug stintų nebus“, – situaciją vertina mokslininkas.
Paklaustas, ar įplaukos kanalo gilinimo darbai darys kokį nors poveikį stintų patekimui į marias, A. Kontautas atsakė taip nemanąs. „Bet darbų metu, kai gilinama, kai dirba poliakalės, keliamas triukšmas tikrai nėra patrauklus stintoms ir kitoms migruojančioms žuvims. Jos keliauja tada, kai viskas aprimsta“, – sakė mokslininkas.
Turguje kainavo 7 eurus
„Vakar (užvakar – aut. past.) turguje stintų tikrai nebuvo ir vargu ar bus šiandien ir visą šią savaitę. Matote, koks oras. Tokiomis sąlygomis, kai vėjo greitis gūsiuose – 18-20 m/s, žvejoti, ko gero, neplauks nė vienas žvejys.
Praėjusią savaitę vidutinio dydžio stintų kilogramas pas mus kainavo 6,99 euro. Tokių stambių kaip anksčiau nebuvo. Tiesa, vienu momentu šiemet ir pas mus kilogramas didelių gražių stintų kainavo 12,99 euro. Bet žmonės vis tiek pirko“, – „Vakarų ekspresui“ sakė UAB Naujojo turgaus direktorius Viačeslavas Karmanovas.