Į skaitytojo klausimus atsako Rimas Ramonas.

Fluorokarboninis valas dėl savo mažesnio tamprumo, sunkumo bei ilgaamžiškumo yra tikrai geras pasirinkimas žūklei vobleriais ir kitais masalais. Jau kelinti metai naudoju jį įvairiomis aplinkybėmis – nuo tvičingavimo iki žūklės guminukais ir kuo toliau, tuo labiau nematau jam alternatyvos.

Priežasčių, kodėl jums taip atsitiko, gali būti kelios, ir iš jūsų aprašo sunku pasakyti, kuri iš jų yra pagrindinė šiuo atveju. Pradėkime gal nuo to, kad fluorokarboninis valas iš tiesų yra kietesnis ir sunkesnis už mums įprastą monofilamentinį valą, todėl, žvejojant su multiplikatorine rite, turi būti geras visas įrankis: ritė, jos stabdžių priveržimas, kotas, valo storis ir masalo svoris turi būti suderinti. Sakysim, jei naudojote storesnį valą ir galingą kotą, tačiau per lengvą masalą, gali būti taip, kad jis tiesiog nesugeba reikiamu greičiu ištraukti iš ritės standaus valo, o iš inercijos besisukanti ritė išpučia valą. Kažkas panašaus gali nutikti, jei bus atvirkščiai: kai žvejosite pagal meškerykotį ir valo storį per sunkiu masalu. Šiuo atveju reikia vadovautis gamintojo užrašais ant koto, nurodančiais rekomenduojamą valo storį bei masalo svorį.

Kalbėdamas apie spiningavimą su multiplikatorine rite, iš savo patirties galiu pasakyti, kad gaudant 10–25 g vobleriais ar kitais panašaus svorio masalais, optimaliausia naudoti 0,27–0,30 mm (10–12 lb) valą, o gaudant 20–35 g masalais – 0,30–0,34 mm (12–14 lb) skersmens valą. Storesnis valas tikrai bus per kietas ir dėl to gali kilti jūsų paminėtų problemų, na, o plonesnis valas dažniau painiosis ir nesėkmingai užmetę galite prarasti (kaip žvejai sako – „nušauti“) ne vieną masalą.

multiplikatorinė ritė

Kitas dalykas – tas, kad ir pats valas galbūt netinka vynioti ant ritės. Nemaža dalis ypač pigesnių fluorokarboninių valų dėl savo kietumo yra skirti tik pavadėliams ar išmetamajam valui („Shoch leader“) ir žūklei spiningu netinka. Iš savo išbandytų rūšių drąsiai spiningautojams galiu rekomenduoti kompanijų „Tenryu“, „PI-line“, „Seaguar“, „Sufix“ ir kai kuriuos kitus japoniškus fluorokarboninius valus. Patariu vengti pigių arba nelabai žinomų firmų pagamintų valų.

Dar viena galima valo supainiojimo priežastis – ritės kokybė, tikriau, jos būgnelio eigą reguliuojančio stabdžio preciziškumas. Pigesnėse ritėse jis dažnai yra nepakankamas, nepavyksta stabdžio gerai sureguliuoti ir, gaudant kietu fluorokarboniniu valu, dėl to gali susidaryti valo barzdos.

Dar noriu kai ką pasakyti apie fluorokarboninį valą ir neinercines rites. Palyginus su multiplikatorinėmis ritėmis, jos fluorokarboniniam valui ne taip gerai tinka. Jeigu jau ruošiatės žvejodami jas naudoti, tai reikia rinktis mažesnio skersmens ir kuo minkštesnį fluorokarboninį valą. Tai vienintelis vaistas, padedantis kiek neutralizuoti fluorokarboninio valo kietumą.

Žurnalas „ŽvejOK“ , 2014 m.