Pirmiausia susisiekiau su Norvegija, kurioje teko ir pačiam pagyventi, ir laikas nuo laiko nuvažiuoti pažvejoti. Abu mano kalbinti pašnekovai: portalo „Norvegijos žvejai“ administratorių, prie Oslo gyvenantis Evaldas Pavelčikas ir mano bičiulis Alvydas Stasiulionis iš Stavangerio nupiešė daugiau mažiau panašų paveikslą. Tokio griežto karantino, kaip pas mus, pas juos nėra. Bent jau kol kas.
Prašoma dėvėti kaukes, bet tai neprivaloma. Dirba ir visos parduotuvės – tarp jų ir žvejybos, išskyrus pačias mažiausias. Tačiau visose sutrumpintu darbo grafiku. Veikia tik automatinės degalinės. Žmonės, bent jau nemaža jų dalis, į draudimus, ko gero, dar žiūri nelabai rimtai. Galima apie tai spręsti iš to, kad pilni pažintiniai takai ir kiti turistiniai objektai bei parduotuvės žmonių. Kad kažkur kažkas ribotų žvejybą – negirdėjo. Svarbu tik nesibūriuoti – tai bent jau oficialiai prižiūri policija.
Žmonėms taip pat rekomenduojama likti namie. Kai kurios savivaldybės riboja išvažiavimą iš savo teritorijos, išskyrus darbo reikalus bei krovinių išvežiojimą. Oro uostai pripildyti lėktuvų – palikti tik kai kurie vietiniai skrydžiai. Sunkiausia, ką tenka ištverti norvegams – tai draudimas važiuoti į jų užmiesčio namelius kalnuose, prie ko jie yra įpratę. O mūsų tautiečiams neapibrėžtam laikui užsidarė visos galimybės sugrįžti į Lietuvą, tad daugeliui teko arba teks koreguoti atostogų planus. Dėl to nuotaikos pas daugelį ne pačios geriausios. Kai kas turi darbe prastovas. Sumažėjo ir darbo valandų.
Senas mano bičiulis Viačeslavas Osinovskis, gyvenantis jau 11 metų Danijoje nupiešė panašų paveikslą. Kai kurios veiklos šioje šalyje apribotos, kas gali, daugiau būna namie, bet labai griežto karantino, bent jau provincijos miesteliuose, kur jis gyvena, panašu, jog nėra.
Veikia parduotuvės. Prie prekybos centrų kasų nupieštos žymės žmonėms, kad laikytųsi atstumo, tačiau kaukių nelabai kas dėvi. Žvejyba nėra uždrausta. Pagrindinis reikalavimas – kad žmonės nesibūriuotų didesnėmis kaip 10 žmonių grupėmis ir tarp žmonių būtų išlaikomas minimalus 2 metrų atstumas. Sugriežtintos sąlygos kažkiek kirto tik žvejybos turizmo verslui – laivai, plukdę žvejoti meškeriotojus į Šiaurės jūrą atšaukė savo reisus, motyvuodami, kad negali išpildyti saugumo dėl pandemijos sąlygų.
Komerciniai upėtakių žūklės tvenkiniai veikia kai veikę. Paskutiniu metu Danijoje eina kalbos, kad karantino sąlygos bus dar lengvinamos. Pandemija čia prasidėjo ir vystėsi panašiu laiku, kaip Lietuvoje, šiuo metu ji diagnozuota 4000 žmonių. Mano bičiulio nuomone – turbūt dėl to, kad Danija iškart ėmėsi testavimo, ko galbūt nebuvo savo laiku Lietuvoje, todėl pas mus skaičiai atrodo mažesni. Uždarytos ir šios šalies sienos.
Kitas mano draugas, Žilvinas Sadauskas, užkietėjęs meškeriotojas, jau daug metų gyvenantis Jungtinėse Valstijose ir pastaruoju metu dirbantis vilkiko vairuotoju ir nuolat važiuojantis skersai išilgai šalies (pagavau jį važiuojant per pietų Dakotą) pasakojo, kad griežto karantino ir čia lyg ir nėra.
Žmonės stengiasi dėvėti kaukes, mažiau vaikšto, tačiau valdžia kol kas prioritetą teikia ekonomikai. Todėl dirba tiek parduotuvės (visai nesenai jis pirko žvejybos leidimą užėjęs į populiarioje parduotuvėje „Bass Pro Shop“), tiek ir daugelis įmonių. Žvejybai apribojimų nėra. Tiesa, jam teko girdėti, kad kai kuriose valstijose lyg ir kyla problemų įsigyjant leidimus. Bet pats to nepatyrė. Žvejų prie vandens matosi nemažai.
Iš kitos pusės, pandemijos žymių daug. Naktimis zuja greitosios. Jo žmona, dirbanti gydimo įstaigoje, turėjo pasirašyti, jog dirbs, kad ir kokia situacija būtų. Ten jau yra atvežtų ligonių su Nedirbti galimybės nėra, nes mokesčiai, būsto nuomos kainos šioje šalyje tokie, kad nedirbdamas ilgai neištemtum. Kažkokių lengvatų ar valstybės paramos žmonėms kol kas lyg ir nežadama – kiekvienas verčiasi, kaip išmano.
Žuvys kimba, jo draugai paskutiniu laiku intensyviai žvejoja. Ir jis žvejotų, jei tik turėtų tam laiko.
Žinoma, reikia turėti omenyje, kad JAV yra didelė ir galbūt mano bičiulio nuomonė atspindi situacija tik vienoje iš pusšimčio šių valstijų. Tačiau bendras paveikslas yra įdomus – akivaizdu, kad kiekvienoje šalyje kovojant su pandemija pasitelkiamos skirtingos priemones. Ir kad žvejyba bent jau kol kas daugelyje mūsų tautiečių gyvenamų kraštų nėra ribojama.