70000 laivų per dieną ir menkių „badas“
Pasak mokslininko, visų pirma, dėl menkių populiacijos ženklaus sumažėjimo kalta verslinė žūklė: „Įsivaizduokite, kiekvieną dieną į Baltijos išplaukia apie 70000 įvairių šalių žvejybinių laivų. Manau, vien jau pats kaičius daug ką pasako. Toliau, 180 iš tų laivų yra registruoti Lietuvoje. Kaip žinia, dėl menkos menkių populiacijos, Lietuva jau keleri metai net neišgaudo visų jai skirtų kvotų. Kodėl? Menkes pradėjus gaudyti tralais, ir pamačius jo efektyvumą bei daromą žalą, toks šių žuvų žvejybos būdas buvo greit uždraustas. Tačiau buvo palikta galimybė taip gaudyti pagrindinį Baltijos menkių maistą – bretlingį. Šių populiacijai taip pat yra sumažėjusi, todėl automatiškai pradėjo mažėti ir menkių.
Kitas aspektas yra tas, kad šiais laikais verslinės žūklės laivai sugautą žuvį darinėja vietoje t.y., laive, ir visas atliekas meta atgal į jūra. Toks jų elgesys skatina didžiulį įvairių ligų plitimą. Pagal pastarųjų metų tyrimus, menkių susirgimai įvairiomis ligomis tapo kelis kartus didesni.“
Meškeriotojai irgi ne šventieji
Remigijus Dailidė taip pat pabrėžia meškeriotojų atsakomybę: „Ilgus metus trukusi praktika, kai mėgėjai galėjo temti menkes maišais po 15 kg buvo taip pat ydinga. Manau, jau senai buvo laikas įvesti tokį pat lestiną imti žuvų kiekį, kaip ir gėluose vandenyse – 5 kg. Beje, Vokietija jau kuris laikas yra uždraudusi menkių verslinę žūklę, o mėgėjams leidžiama pasiimti vos kelias žuveles.“
Apie dvi menkių populiacijas
Ichtiologas taip pat pastebi ir dar vieną aspektą: „Prie mūsų Baltijos krantų gyvena tarsi dvi menkių populiacijos. Viena – tai gan stambios, šviesių atspalvių menkės, kurias tiek žvejai mėgėjai, tiek verslininkai gausiausiai gaudo ir jų skaičius, populiacijos ir atskirų individų dydis yra drastiškai sumažėjęs, Jei prieš keliolika metų 3 kg menkė buvo įprastas dalykas, tai šiais laikais tai jau yra gan retas laimikis.
Antra menkių populiacija gyvena Karklės pusėje, yra rusvų atspalvių ir yra gerokai mažesnės savo dydžiu. Dėl gyvenamosios vietos specifikos, dugno struktūros, jame esančių kliuvinių, jos yra gerokai mažiau gaudomos tiek žvejų mėgėjų, tiek verslininkų ir jų populiacija yra pakankamai stabili. Tačiau, matyt daryti žvejams mėgėjams kažkokias išimtis būtų keblu. Geriau palikti keleriems metams visą be išimties menkių populiaciją – atsigavimui.“