Kalėdine nuotaika alsuojantis Raudondvario dvaras, turintis ypatingą istorinę aurą, savaitgalį šventės dalyvius nukėlė į Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) laikus, kai medžioklė buvo neatsiejama bajorų gyvenimo dalis. Šventė prasidėjo iškilmingu Ragų koncertu ir kunigo palaiminimu. Simbolišką medžioklės pradžią pažymėjus skambiai patrankos salvei prasidėjo pagrindinė medžioklės dalis, kurios dalyviai galėjo išbandyti savo jėgas žvėrių varyme ar stebėdami medžioklę šalia profesionalių medžiotojų.
Po medžioklės buvo pagerbti sumedžioti žvėrys – tai atlikta su derama pagarba tradicijoms.
Sumedžiotą žvėrieną nuspręsta paaukoti labdarai, taip šventei suteikiant ne tik istorinę, bet ir kilnią prasmę. Tuomet visi šventės dalyviai sugrįžo į Raudondvario dvarą, kur jų laukė iškilminga bajoriška puota.
Edukacinės veiklos ir meniniai akcentai
Šventė tapo simboliniu tiltu tarp praeities ir dabarties, įprasminant Lietuvos istoriją ir kultūrą. Joje skambėjo paskaitos apie LDK medžioklių tradicijas ir jų svarbą tuometinei aukštuomenei. Lietuvos bajorų Kauno krašto sąjungos vadas Stasys Knystautas išreiškė viltį, kad šis, pirmą kartą po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo surengtas renginys, taps gražia tradicija.
„Tikiuosi, kad šis renginys taps gražia tradicija. Nuo Lietuvos didžiosios kunigaikštystės XV amžiaus pabaigos valdovas organizuodavo didžiąsias medžiokles, kurios vykdavo visą savaitę, o joms buvo ilgai ruošiamasi. Tai būdavo proga susitikti, pabendrauti, išspręsti diplomatinius reikalus su gretimų valstybių kilmingaisiais“, – pasakojo S. Knystautas.
Jo mintis pratęsė ir Lietuvos Bajorų Karališkosios Sąjungos vadas Perlis Vaisieta, kuris akcentavo, kad karališkoji medžioklė – yra išskirtinis reiškinys, kuris galėtų būti įtraukti į kultūros paveldo sąrašus kaip svarbi dalis Lietuvos bajoriškosios tradicijos.
Medžioklės tradicijų gaivinimas – pagarba istorijai
Vėliau buvo pristatyta medžioklinių šunų veislių paroda, suteikusi galimybę iš arti susipažinti su šiais ištikimais žmogaus palydovais. Istorinių medžioklių fotografijų ekspozicija, taip pat knygų ir privačių kolekcijų eksponatai iš dvarų papildė renginį autentiška atmosfera.Vakaro kulminacija tapo bajoriška puota, kurioje netrūko tradicinių bajoriškų valgių, skatinusių dalyvius pasijusti tarsi tikruose didikų namuose. Muzikinę atmosferą kūrė operos solistas Liudas Mikalauskas, muzikinės grupės „Medžiotojų trio“ ir „Kurtinys“. Bajoriško gyvenimo dvasia buvo ne tik gyva, bet ir juntama kiekviename šventės žingsnyje.
„Bajoriška medžioklė su varovais“ įrodė, kad tradicijos gali būti aktualios ir šiais laikais. Tai ne tik istorinio paveldo puoselėjimas, bet ir kvietimas pažvelgti į bajorišką gyvenimo būdą su pagarba, pritaikant šias vertybes šiuolaikiniam pasauliui.