Buvo šilčiau, bet sausiau

„Kol kas dar kalendorinio rudens trečio mėnesio vidurys, todėl šiek tiek per anksti daryti labai apibendrinančias išvadas. Tačiau apskritai, kol kas buvo viskas šilčiau, nei įprastai. Pirmiausia, tai buvo išskirtinai šiltas rugsėjis. Bent jau nuo praėjusio amžiaus vidurio pats šilčiausias iki šiol buvęs.

Taigi, galima išskirti rugsėjo ypatingą šiltumą arba užsitęsusią vasarą į rugsėjį. Taip pat spalis irgi buvo šiltesnis. Rugsėjis buvo šiltesnis 4 laipsniais, nei įprastai, ir tapo šilčiausiu per tuos modernios meteorologijos stebėjimo metus, tai spalis irgi buvo šiltesnis, 1,3 laipsniais. Lapkričio pirmasis dešimtadienis taip pat buvo šiltesnis. Pusantro laipsnio šilčiau, nei vidutiniškai Lietuvoje turėtų būti“, – pastebėjo jis.

Darganoti orai

D. Valiukas aiškino, kad kol kas viskas buvo šilčiau, bet sausiau. Pasiteiravus, ar tai kaip nors paveikė žemės ūkio sektorių, klimatologas atkreipė dėmesį į kelis aspektus.

„Lietaus buvo kažkas puse to, kas vidutiniškai pas mus iškrenta. Jeigu kalbėtume apie ūkininkus, tai turbūt būtų tokie aspektai: tiems, kas nuiminėjo derlių rugsėjį, kai buvo sausa, nebuvo labai blogai. Iš kitos pusės, augalų vegetacija ėjo į pabaigą, bet bendrai gamta tą [drėgmės] trūkumą jaučia.

Priklausomai nuo vandens telkinio tipo, tai ten buvo galima jausti vandens trūkumą. Kadangi iškrenta pusė normos to, kas turėtų iškristi, gamta pradeda tai jausti“, – sakė jis.

Bendra tendencija – žiemos šiltesnės

Klimatologas pastebėjo, kad vegetacijos laikotarpis ilgai užsitęsė ir pakankamai ilgai medžiai buvo žali.

„Jų geltimas prasidėjo gana vėlai, jeigu lygintume su ankstesniais metais. Ta žaluma buvo užsitęsusi, bet labai didelių šalčių dar nebuvo. Natūralu, kad kažkokio perėjimo į žiemą tokio gilesnio dar nėra. Kita vertus, dar lapkričio vidurys, labai stebėtis irgi nereiktų“, – teigė klimatologas.

Pasiteiravus jo, ar ateinanti žiema gali būti irgi šiltesnė, D. Valiukas aiškino, kad iš tikrųjų tokias prognozes dar gali būti anksti daryti.

„Tos prognozės, iš tikrųjų, per tolimos, jeigu sakyti apie visą žiemą. Tačiau jeigu žiūrėtume keturias savaites į priekį, tas tikslumas irgi nebūtų aukštas. Tai būtų galbūt ne prognozės, o daugiau bendrosios tendencijos. Taigi, ir toliau turėtų išlikti šilčiau, negu įprastai pas mus būna“, – sakė D. Valiukas.

Trijų Kryžių paminklas

Klimatologas įspėjo, kad galima daugiau šnekėti apie galimus orus iki gruodžio pirmosios savaitės. Paklaustas, ar daug sniego galime tikėtis, jis aiškino, kad gruodį jis dar neišsilaiko.

„Bent jau paskutiniais metais arba paskutiniais dešimtmečiais tos sniego dangos dar nebūna. Jeigu būna, tai būna laikina. Kad jau susidarytų pastovi danga, tai tikriausiai jau būna labai retai. Taip būdavo prieš keliasdešimt metų.

Tačiau paskutiniais metais nuolatinė sniego danga tokiu laiku paprasčiausiai nesusidaro. Gali kažkiek pasnigti, šiek tiek pabūti, o paskui vėl nutirpsta“, – paaiškino jis.

D. Valiukas sako, kad šiltesnė žiema reiškia, jog bus šilčiau, bet tas laikotarpis apskritai jau nebėra šiltas.

„Jeigu žiūrime į daugiametes normas, tai lapkričio antrojo dešimtadalio temperatūra vidutinė Lietuvoje yra 2,8 laipsnio, o trečiojo – 0,8. Jeigu turėsime, kad ir kokį laipsnį ar pusantro šilčiau, tai nebus kažkokia šiluma. Vadinasi, bus ir minusinės temperatūros, bet bendrai ji dar neįsivyraus.“

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (3)