Kaip paruošti Kūčių stalą sveikiau bei pigiau ir kokių klaidų griežtai nedaryti atsako dietologai. Patarimai sutiko pasidalinti ir žurnalistė, kulinarė Beata Nicholson.
Net sveiką produktą galima lengvai sugadinti
B. Nicholson mintims pritaria ir dietologė Kristina Jasmonienė, kuri tvirtina, kad net sveikiausią, naudingiausią produktą galima lengvai sugadinti, jei jis yra kepamas keptuvėje, ruošiamas su dideliu kiekiu riebaus padažo. „Geriau daržoves, žuvį virti ar orkaitėje ruošti, o ne kepti keptuvėje aliejuje. Reikia stengtis riboti netgi, atrodytų, sveiko riebalo – aliejaus.“
Dietologė pataria į 12 Kūčių patiekalų įtraukti ir kūčiukus bei kisielių, kad tai būtų ne priedas, o vienas iš patiekalų. „Skrandžiui vis tiek tai yra pakankamai didelis iššūkis, todėl geriausia būtų paeksperimentuoti, gal tik šaltus valgius tiekti,o ne kelis pagrindinius ir kitus šaltus, nes jei tai bus pastarasis variantas – gali būti problemų su virškinimu“, - sako ji.
Sveika – nebūtinai brangu
Nors visuomenėje gajus mitas, kad sveikas maistas yra brangus, dietologė K. Jasmontienė tvirtina, kad taip yra nebūtinai.
„Tikrai nesakau, kad nėra brangių produktų, kurie yra sveiki, bet nebūtų teisinga galvoti, kad sveiki yra tik brangūs. Tos pačios ankštinės daržovės, kruopos, grybai – tikrai nėra brangūs produktai. Na, gal žuvis kiek brangesnė, bet didžioji dalis patiekalų yra mūsų kažkiek primirštų, nors tikrai ne pačių brangiausių. Ir tos daržovės neturi būti labai egzotiškos, brangios, o sezoninės, kokios yra šiuo metu – morkos, burokėliai, rauginti kopūstai – tai ne brangiausi produktai“, - sako ji.
Ji atkreipia dėmesį, kad Kūčių stalą būtų sunku įsivaizduoti be miško gėrybių: grybų, riešutų, uogų, kurias patiems susirinkit papildomai nekainuoja. Norint sutaupyti ir išlaikyti 12 patiekalų tradiciją, svarbu neprisigaminti jų po daug, nes „tam reikėtų išleisti nemažai pinigų ir laiko.“
„Manau, kad Lietuvoje daugelyje šeimų tikrai yra bandoma išsaugoti 12 patiekalų tradiciją, bent mūsų giminėje tai daroma iš kartos į kartą. Juk 12 patiekalų nėra tiek jau daug, paskaičiuokime: kūčiukai, kuriuos galima ir nusipirkti, jei neturime laiko pasigaminti, kisielius, duona, mandarinai, grybų patiekalas, silkės patiekalas, šviežių daržovių salotos. Kūčių stalui visada siūlau pasigaminti patiekalą iš ankštinių, tokių kaip avinžirniai, pupelės, žirniai, ir šakninių daržovių, tokių kaip burokėlis, morka, saliero šaknis, baltasis ridikas. Štai kiek jau nemažai galima priskaičiuoti. Aišku, viską galima nusipirkti, bet sveikų patiekalų labai sunku rasti.“, - sako ji.
Kad į pagalbą netektų kviesti angliuko, o piniginė padėkotų
Nors nemažai žmonių Kūčių dieną pasninkauja, dietologai jokiu būdu nepataria visiškai badauti. Visą dieną badavusiam žmogui kyla grėsmė vakare persivalgyti dėl didelio alkio jausmo. „Svarbu nesijausti alkanam, nes pats blogiausias dalykas yra ne koks produktų maišymas. Iš tikrųjų mūsų skrandžio fermentai yra pajėgūs apdoroti visokios rūšies maistą, klaidinga galvoti, kad derinimas yra svarbiausias. Be galo svarbu suvalgomas kiekis“, - teigia K. Jasmontienė
Kūčių vakarienei nevertėtų vaikytis madų, kad po valgio turi būti tiekiamas desertas. B. Nicholson pabrėžia: „Kūčių vakarienė yra be saldumynų, todėl tikrai nekyla pavojus persivalgyti ar padauginti kalorijų. Ant mano stalo desertas yra tradicinio patiekalo Kūčių moderni atmaina: virti kviečiai ir avižos sumaišyti su riešutais, aguonomis ir džiovintais vaisiais, pagardinta tik medumi.“
DELFI primena, kad asmeninė finansų trenerė Marija Bunkaitė pataria maistą pradėti supirkinėti iš anksto, pasinaudojant nuolaidomis, kurios kas savaitę būna vis kitos. Tai padeda sutaupyti šventiniam stalui. „Žinoma, darbo yra, reikia įvertinti ir galiojimo laiką, bet taip galima sutaupyti 20-35% išlaidų vaišių stalui. Pavyzdžiui, viename prekybos tinkle buvo galima nusipirkti majonezo už pusę kainos, kitą savaitę – sviesto už pusę kainos ir t.t. Kodėl gi nenusipirkus didesnio kiekio – šventėms tikrai pravers.“