Įžvelgia teigiamų tendencijų
SEB banko asmeninių finansų ekspertė Sigita Strockytė-Varnė atskleidė, kad jau ne vienerius metus vykstančio tyrimo metu žmonėms užduodamas tas pats klausimas, siekiant pastebėti, kaip keičiasi gyventojų požiūris ne tik į išlaidas, bet ir į dovanų planavimą, galų gale – pasiruošimą šventėms.
„Vis daugiau žmonių pradeda planuoti išlaidas arba pradeda kaupti pinigus būtent dovanų įsigijimui, švenčių stalui šiek tiek iš anksto. Žinoma, dar turime nemažai tokių, kurie viską daro impulsyviai ir tikisi, kad kažkaip tų pinigų vis tiek atsiras“, – laidoje „Delfi diena“ kalbėjo pašnekovė.
Taip pat ji atkreipė dėmesį į dar vieną svarbų aspektą – atsakingą vartojimą. S. Strockytės-Varnės pastebėjimu, vis daugiau žmonių pradeda galvoti apie savo šventinį stalą ir kaip pasidalinti ne išlaidomis, o pačiais patiekalais: kad kiekvienas atsineša kažką savo.
Pasak laidos pašnekovės, atsakingas vartojimas atsiskleidžia ir per dovanas.
„Mes vis dažniau renkamės tokias dovanas, kurias būtų galima „suvartoti“. Tai yra kažkokios patirtys, pramogos, valgomos dovanos. Šiais metais ypač nustebino toks dalykas, kad jauni žmonės ypač mėgsta gaminti dovanas patys ir netgi labai mėgsta patys tokias gauti, kaip nei vyresnioji karta“, – akcentavo S. Strockytė-Varnė.
Stiprėja požiūris į tvarumą
Pašnekovė detaliau panagrinėjo šių metų SEB banko atliktos apklausos rezultatus. Kalbant apie tai, kokių dovanų šiais metais gyventojai norėtų labiausiai, net 47 procentai visų apklaustųjų atsakė, kad dovanas turinys iš tiesų nėra toks svarbus.
„Svarbiausia emocija ir pats procesas, kaip aš tą dovaną gaunu, ką man pasako. Kokius žodžius apie mane parašo? Kaip man tą dovaną įteikia? Tai yra daug svarbiau nei pats turinys“, – sakė S. Strockytė-Varnė.
Ji taip pat užsiminė ir apie tai, kaip gyventojai reaguoja, jeigu Kalėdų Seneliui nepavyko išrinkti tinkamos dovanos.
„Matome gerėjančią tendenciją į tai, kad mes perdovanojame arba ką daryti su tokia dovana. Mes šiek tiek pradedame plėsti požiūrį, kad tai tampa tvaru. Pavyzdžiui, jeigu prieš metus žmonės apie perdovanojimą galvojo, kad tai labai nemandagu, net 33 procentai. Šiais metais tą skaičių turime gerokai mažesnį. O kad tai yra tvarus pasirinkimas, sako net 39 proc.“, – pabrėžė asmeninių finansų ekspertė.
Žinoma, anot pašnekovės, vis dar yra nemažai manančių, kad perdovanojimas yra nemandagus ir neetiškas žingsnis, ypač to laikosi vyresnio amžiaus žmonės, kurie pasiryžę sandėliuoti.
„Net 40 proc. žmonių su ta dovana tiesiog nieko nedaro, ją sandėliuoja savo namuose“, – patikino S. Strockytė-Varnė.
Pasidalino naudingais patarimais
Ji pastebi, kad tyrimo kartojimas duoda teigiamų rezultatų, jog žmonės laisviau ir drąsiau apie tai pradeda kalbėti ir diskutuoti, kad perdovanojimas nėra kažkas blogo.
„Man atrodo, kad šiuo atveju ir yra svarbiausias atvirumas, o neetiškas elgesys yra tada, kai bandome parodyti, kad mes nupirkome tą dovaną ir įteikiame kaip kažką naujo. Bet jeigu būtume atviri ir pasakytume, kad „štai netikėtai gavau knygą, kurią jau turiu arba esu skaitęs ir manau, kad ši knyga idealiai tiktų tau, todėl noriu tau ją perdovanoti“, tai tokiu būdu mes ir kalbame apie tvarų pasirinkimą ir atsakingą vartojimą“, – kalbėjo asmeninių finansų ekspertė.
Anot jos, netgi patys žmonės, kurie nėra tikri, ar tikrai gerai pažįsta asmenį, kuriam įteikia dovaną, turėtų suteikti leidimą tą daiktą perleisti kažkam kitam, kuriam jis būtų naudingas ir atneštų vertę.
„Tokiu būdu mes visi kartu kursime kultūrą, kurioje nebebus nereikalingų dovanų, nepatenkintų, nusiminusių žmonių ir mes labai lengvai bei laisvai galėsime keistis dovanomis, kaip, beje, yra Portugalijoje“, – šventinės nuotaikos nestokojo pašnekovė.
S. Strockytė-Varnė patikino, kad norint neapsirikti, pirmiausiai reikia apskritai suprasti, ko žmonės labiausiai nori, o atlikto tyrimo duomenys atskleidė tai, kad tiek jaunoji, tiek vyresnė karta būtų ypatingai laimingi gavę dovaną, kuri suteikia kokią nors emociją ar patirtis. Taigi tai gali būti įvairūs bilietai: jeigu biudžetas neleidžia nupirkti jų į koncertą ar į teatrą, tai puikiu pasirinkimu gali tapti bilietai į kino teatrą. Taip pat S. Strockytė-Varnė patarė neatmesti valgomų dovanų.
„Svarbiausias patarimas yra galvoti apie žmogų, kuriam aš perku, ir nedaryti to paskutinę minutę“, – kalbėjo laidos pašnekovė.