Taigi - esminis klausimas: kuo gi užsiima (šiuo atveju) - LFS fotosąjunga? Kokie šios organizacijos , kaip pasakytų vienas literatūrinis herojus, sakraliniai uždaviniai? Teoriškai, bent man atrodytų - tai turėtų būti fotografijos bendruomenės telkimas, švietimas ir pagalba.
Mano žiniomis, anot LFS pirmininko J.Staselio, didžiausia LFS problema - jaunimas. Kiek daugiau nei du šimtus narių turinčioje LFS didesnė dalis narių yra jau yra arti pensinio amžiaus arba pensininkai. Ogi logiška būtų pasiteirauti - kokia nauda jaunam žmogui iš to, kad jis bus LFS nariu?
Iš esmės, manau, kad naudos jokios:
- jaunasis LFS narys negaus nuolaidos nei viename pasaulio muziejuje (aš, pasigirsiu, kažkada esu įžūliai gavęs nuolaidą eidamas į MOMA Niujorke, bet tuomet turėjau dar tarybiniais laikais išduotą Fotodraugijos pažymėjimą. Dabargi - LFS nariai net pažymėjimo neturi);
- jaunasis LFS narys negaus jokios nuolaidos jokioje Lietuvos parduotuvėje, kuri prekiauja fotografine, ar kompiuterine technika;
- ką jau kalbėti apie tai, jog jokioje fotografijai „prijaučiančioje“ vyninėje, jaunasis LFS narys vyno specialia kaina taip pat negaus.
Manau, kad LFS vadovybei tokių naudų organizavimas arba nesuprantamas, arba tokiems veiksmams tiesiog trūksta fantazijos ir kūrybiškumo.
Tai ko gi kūrybingam jaunuoliui veržtis į LFS gretas, jei iš šios organizacijos jis, mano galva, iš esmės nesulauks jokios pagalbos - nei patarimų, nei menamų partnerių akcijose (...)?
Galima būtų leistis į detales, bet gal „op“ ir peršokime į kitą temą - fotografinės visuomenės švietimo problemą. Na, ir fotografijos kaip reiškinio populiarinimą.
Manau, jog šioje sferoje, ar temoje iš tiesų dar sunkiau surasti LFS pėdsaką. Išskyrus kelis festivalių vardu vadinamus renginius, kuriuos tradiciškai organizuoja LFS , šioje švietėjiškoje sferoje kažin kokių žygių fotosąjunga, kiek žinau, nėra nuveikusi (...). Betgi tai ir yra sfera, kur galima uždirbti lėšų. Ar LFS organizuoja fotografijos kursus? Ar LFS organizuoja praktinius ar teorinius mokymus, taip sakant, „žmonėms iš gatvės“? Ar LFS siūlo savo narių darbus įsigyti valstybinėms įstaigoms, ambasadoms ir kt.? Akivaizdu, kad ne (...).
Gal per daug neįsijausdami, vėl - „op“ - ir peršokime į kitą profesinės sąveikos lygmenį, kuris, bent jau mano įsitikinimu, turėtų būti svarbus LFS veiklos „žanras“. Turiu įtarimų, kad LFS ir kitos kurybinės sąjungos egzistuoja tam, kad būtų sąvotiškais mediumais tarp valdžios struktūrų ( Seimo, Vyriausybės, Prezidentūros, Ministerijų, etc.) ir kūrybinės bendruomenės. Taigi, jei kalbant apie kitas problemas, kažkokias LFS veikas ar jų pėdsakus dar galima įžvelgti, tai šioje sferoje, manau, - absoliutus nulis. Ar LFS kaip nors gynė kūrėjų interesą , kai vyriausybėje buvo žongliruojama autoriniais mokesčiais? Ar buvo stengiamasi kažkokiose plotmėse ginti kūrėjų socialinius ir buitinius interesus kokiais nors būdais ar veiksmais? (...)
Tai kam gi skirta LFS ? Norom nenorom man peršasi įkyri mintis, kad LFS, kaip ir kitos kūrybinės sąjungos, yra skirtos formaliems įvairiais būdais „kūrybai“ skiriamiems pinigams „įsisąvinti“. Turbūt nieko čia nuostabaus, kad, kaip ir daugelyje sričių Lietuvoje, LFS veikloje svarbu veiksmas, o rezultato kokybė, mano manymu, lieka kažkur tolybėse. Nuolatinis lietuviškas „sermėginis“ dejavimas apie lėšų stygių vis tik, šiaip ar taip, manau, atsimuša į šeimininko kompetencijos sieną (...).
DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!
LFS komentaro DELFI Piliečiui nepateikė