Su kuo asocijuojasi jaunas žmogus? Su patirties, racionalumo stoka, lengvabūdiškumu, aplaidumu, nekorektiškumu, nepatikimumu ir dar daugeliu neigiamų savybių. Būtent dėl to taip sunku jaunesniems žmonėms įsitvirtinti gyvenime, ypač siekiant karjeros. Nepaisant jo žinių ir gebėjimų, iškarto priklijuojama etiketė – „netinkamas“.
Kadangi jaunas žmogus nėra kvailas, tai šitą faktą jis taip pat pastebi, ir kaip manot – kokios to pasekmės? Vieni stengiasi mokytis, dirbti – įrodyti, jog aplinkiniai klysta. Kiti tiesiog nuleidžia rankas. Abiem atvejais, ar galima taip elgtis su jaunu žmogumi? Ak, taip, mes juk gyvename šalyje, kurioje karjeros siekiame ne tobulindami save, o kišdami koją kolegai. Tada taip, su tokiu požiūriu einame teisinga linkme.
Kaip vertinamas vyresnis (brandžiau atrodantis žmogus)? Jam iškarto priklijuojamos priešingos savybės – patikimumas, pareigingumas ir t.t. Tačiau ar šis stereotipas turi bent dalį tiesos? Vyresnieji užsidėję apsauginį šydą gali elgtis, kaip nori, išreikšdami visas nebrandumo savybes dangstydami tai jaunatviškumu. Nepaisant to – jis gerbiamas kolektyve ir visuomenėje, tuo metu nuvertinant šalia esantį jauną žmogų dažnai net nesuteikiama galimybė įrodyti, kad jie galbūt sumanesni ir racionalesni negu aplinkiniai vyresnieji. O būtent tai ir teko pamatyti susidūrus su vis platesniu suaugusiųjų gyvenimu. Deja.
Juk vyresnieji yra ir turėtų būti pavyzdys, o į ką gali lygiuotis jaunuolis, matantis neracionalaus ir lengvabūdiško mąstymo kolegas? Sakau tą todėl, jog jaunas žmogus žiūri į vyresnį su didele viltimi pasisemti žinių. Ilgą laiką vyresniuosius laikiau racionalumo ir brandumo etalonais, todėl kuomet vizija bliuško, supratau, kokią klaidą dariau. Manau, tokią klaidą daro didelė dalis Lietuvos jaunimo.
Ir dar stebimasi, kodėl tokia didelė dalis palieka Lietuvą... Kuomet jaunimas išvažiuoja (kalbu apie išsilavinimą turinčius asmenis), tai jau protų nutekėjimas, o kol jie būna Lietuvoje tai „nereikalingi asmenys be patirties“. Argi ne ciniška? Vienok, nepriimkim visko stereotipiškai – ne visi vienodi, o ir ieškoti „teisybės“ turbūt - jaunatviškumo požymis, tačiau ateinant naujiems, 2014 metams noriu palinkėti visiems susimąstyti ne tik apie save ir savo šeimas, o ir apie aplinkinius, su kuriais kasdien susiduriame. Nenuvertinkime žmonių vien dėl jaunatviškumo ir nepamirškime vyresniųjų vertinti kritiškiau – ne viskas, ką jie daro, yra teisinga. Nedarykime iš Lietuvos vaikų darželio.
DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!