Švietimo ir mokslo viceministrė dr. Natalja Istomina kviečia Lietuvos mokytojus išradingai prisidėti prie Tarptautinės triukšmo supratimo dienos minėjimo, su mokiniais organizuoti įvairius kūrybinius renginius, atkreipiančius dėmesį į triukšmo padarinius. Akcijos „Tylos stebuklinga versmė“ tikslas – ugdyti vaikų supratimą apie triukšmo žalingą poveikį, pabrėžti, kad vaikai ir jaunimas yra labiau paveikiami neigiamų triukšmo padarinių, ugdyti jų atsakomybę. Minėdami šią dieną taip pat skatiname kurti tylesnius namus, mokyklas, poilsio aplinką.

Kad akcija „Tylos stebuklinga versmė“, skirta Tarptautinei triukšmo supratimo dienai, pavyktų sklandžiai, ministerija yra parengusi rekomendacijas mokytojams, visuomenės sveikatos priežiūros specialistams, dirbantiems mokyklose. Rekomendacijose apžvelgiama, koks triukšmo poveikis žmogaus sveikatai, triukšmo prevencinės priemonės, pateikiama meno, kuriame vaizduojamos tylos variacijos, pavyzdžių.

Tarptautinė triukšmo supratimo diena įtraukta į Pasaulio sveikatos organizacijos atmintinų dienų sąrašą. Tos dienos renginiais atkreipiamas visuomenės dėmesys į ilgalaikio triukšmo sukeliamus padarinius. Triukšmas žmones veikia tiek fiziologiškai, tiek psichologiškai, ilgalaikis triukšmas gali rimtai sutrikdyti sveikatą, pvz., padidinti kraujospūdį ar sukelti širdies ligas. Daugeliu laboratorinių tyrimų nustatyta, kad triukšmas daro neigiamą poveikį vaikų mokymuisi. Paskutiniu laiku didelis dėmesys skiriamas paauglių klausos sutrikimams. Dėl muzikos klausymosi per ausinukus apie 17 proc. europiečių paauglių yra susilpnėjusi klausa. 5–10 proc. jaunų muzikos klausytojų turi didelę riziką prarasti klausą po penkerių ir daugiau metų, jeigu klausosi muzikos ilgiau nei po valandą per dieną.

Triukšmas žmonių sveikatą veikia ir netiesiogiai – dirgindamas ar trikdydamas miegą. Pasaulio sveikatos organizacijos Europos regiono biuro 2011 m. išleistame leidinyje „Aplinkos triukšmo ligų našta. Prarastų sveikų gyvenimo metų kiekybinis įvertinimas Europoje“ skelbiama, kad dėl transporto sukeliamo triukšmo europiečiai kasmet praranda ne mažiau kaip 1 mln. sveiko gyvenimo metų.

Europos Parlamentas ir Taryba siekia, kad ne vėliau kaip iki 2020 m. Europoje būtų reikšmingai, iki beveik PSO rekomenduojamo lygio, sumažinta akustinė tarša.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją