Tampa akivaizdu, jog sėkmingo verslo taktikai ne ką mažiau svarbi yra kūno kalba. Šiai minčiai pritaria didžioji dauguma verslininkų, dirbančių tiek pačiose smulkiausiose įmonėse, tiek ir didžiausiose pasaulio korporacijose. Taigi, tam, kad išvengtumėt neverbalinės kalbos sunkumų, pateikiame dešimt patarimų, kuriuos atskleidė bei praktikoje išbandė geriausi verslininkai.
Kūno kalbos patarimai derybų metu:
1. Veidrodinis atspindys
Kenny Nguyen teigia, jog pašnekovai tarpusavyje bendraudami atspindi vienas kito kūno kalbą, kalbėjimo toną ir tempą. Kai pašnekovas kiek palinksta į priekį ir pradeda sekti jūsų judesius, tikėtina, kad jam patinka tai, ką kalbate. Tačiau jei pašnekovas atsilošia atgal, jam greičiausiai kažkas nepatinka – turite ieškoti būdo, kaip grąžinti susidomėjimą pokalbiu. Taigi, sugebėjimas prisitaikyti prie situacijos „čia ir dabar“ yra labai svarbus.
2. Galvos linktelėjimas
„Net jei po didelio nesutarimo pašnekovas linkteli galva išlaikydamas akių kontaktą, tai galima vertinti kaip gerą ženklą, sušvelninantį net ir didžiausią įtampą“, - teigia Christopher Kelly. Tampa aišku, jog sugebėjimas savo principus bei ambicijas „padėti į šoną“ ne tik verslo susitikime, bet ir bet kokio kito pokalbio metu, yra labai svarbus, siekiant sėkmingos susitikimo baigties.
3. Atkreipkite dėmesį į rankas
Natalie MacNeil išskyrė rankų svarbą: „Kai žmonės jaudinasi, dažnai tai matyti iš jų rankų. Kai vedate derybas, atkreipkite dėmesį, ar Jūsų rankos neišduoda jaudulio“. Jaudulio parodymas netiesiogiai perduoda iniciatyvą bei galimybę dominuoti pašnekovui. O tai Jums juk nenaudinga, tiesa?
4. Pėdos – prie žemės
„Derybų metu svarbu, kad Jūsų pėdos būtų tvirtai prispaustos prie žemės. Tai parodys Jūsų ryžtą bei padės išlikti pasitikinčiais savimi“,- apie neverbalinę kūno kalbos svarbą pasakoja Danny Wong. Tam antrina ir psichologai, teigdami, jog tvirtas žmogaus pėdų prispaudimas prie žemės sudaro stabilaus, tvirto, turinčio aiškias pozicijas žmogaus įspūdį. Pasinaudokite šiuo patarimu ir sudarysite pašnekovui stiprios asmenybės įspūdį.
5. Atpalaiduokite kūną
Andrew Schrage išskiria įtampos mažinimo svarbą tiek verbalinėje, tiek ir neverbalinėje kalboje: „Derybos gali būti labai įtemptos, tačiau Jūsų atsipalaidavęs kūnas šiek tiek sušvelnins situaciją. Taip pat stenkitės kontrargumentus išsakyti neagresyviai – derybos neturi būti labai aršios ir kupinos streso“. Niekas nesiginčys, jog įtampos kupinos derybos yra kur kas mažiau produktyvios nei tos, kuriose išvengiama nereikalingų ginčų, streso ar aršių diskusijų. Dėl to verta pasistengti.
6. Šypsokitės
„Nepamirškite šios mažytės smulkmenos, kuri gali padėti vesti draugiškas derybas“, - teigia Jordan Fliegel. Smulkmena, tačiau tiek versle, tiek ir buitiniame gyvenime šypsena padeda sukurti draugiškesnę atmosferą.
7. Atvira laikysena
Andy Karuza mano, kad sugebėjimas būti maloniu bei mokėjimas išlaikyti atvirą laikyseną, padeda „atrodyti patikimam, o taip pat ir sukuria susidomėjusio derybų klausimais žmogaus įspūdį“.
8. Neparodykite, kad nervinatės
„Jei derybų metu parodysite bent menkiausią jaudulį, galite tiesiog pralaimėti. Jokiu būdu nejudinkite kojos ir nelieskite savo veido – pašnekovui turite atrodyti ramus“, - sako Heather Huhman. Sugebėjimas suvaldyti savo kūną ne tik suteiks pasitikėjimo savimi, bet ir sudarys geresnį įspūdį Jūsų pašnekovams.
9. Būkite kantrūs
„Derėdamiesi įsivaizduokite tokią situaciją: Jūs sėdite pas savo močiutę svetainėje ir turite jai paaiškinti kažką, kas Jums atrodo visiškai elementaru, pavyzdžiui, kaip naudotis internetu. Būkite empatiški pašnekovui“, - sako Aaron Schwartz. Supraskite, kad kiekvienas žmogus yra individualus, skiriasi tiek mūsų gebėjimas priimti bei apdoroti informaciją, tiek mentalitetas – būkite supratingi. Tai ne tik sukurs geresnę pokalbio atmosferą, bet ir privers jūsų pašnekovą palankiau jus vertinti.
10. Nepamirškite akių kontakto
Nors iš pirmo žvilgsnio tai galėtų atrodyti menkniekis, tačiau Fabian Kaempfer atskleidžia, jog „akių kontaktas itin svarbus derybų metu. Jei nepalaikysite akių kontakto, tikėtina, kad pašnekovui Jūsų žodžiai neatrodys pakankamai įtikinantys. Akių kontakto vengimas taip pat parodo nepasitikėjimą savimi“.
Tikime, jog vadovaudamiesi šiais žinomų pasaulio verslininkų patarimais Jūs įgysite pranašumą bendraudami su klientais bei verslo partneriais, gebėdami skaityti klientų, derybų partnerių kūno kalbą bei valdydami savo! Sėkmingų derybų!