„Tiesą pasakius, Lietuvoje tokį raštą gavau pirmą kartą per kokį 20 metų. Kas tai – nauja mada, sentimentai turtingai žodžių rusų kalbai, ar pažeidimas? Kiek žinau, Lietuvoje visi blankai privalo būti parengti valstybine lietuvių kalba. Linksma čia pas mus - greitai gal ir kalbėti teks rusiškai. Gerai kad kalba dar neužmiršta...“, - rašo skaitytoja.

Lietuviškos programos nėra

Autoserviso direktorius Viačeslavas Kirpičenka sako, kad 2009 m. iš oficialios autoservisų įrangos pardavėjos jo įmonė įsigijo ratų geometrijos stendą PRISM. Įsigijus šį gaminį „Z Autoservisas“ kreipėsi į pardavėją, prašydami įdiegti lietuvių kalbą į įsigytą įrangą. Buvo gautas atsakymas, kad ratų geometrijos stende yra instaliuotos 29 kalbos, tačiau tarp jų nėra lietuvių kalbos. Taip pat paaiškino, kad tokiose įrangose įdiegtos lietuvių kalbos niekada ir nebūna.

„Automobilio ataskaitos apie ratų geometrijos sureguliavimą įmonė galėtų ir nespausdinti, nes eiliniam pirkėjui ji nėra informatyvi. Ši ataskaita skirta daugiau serviso darbuotojams. Tačiau klientui paprašius, ataskaita yra visada pateikiama.

Įmonės vadovybė 2010 m. dalyvavo Vokietijoje vykusioje parodoje „Automechanika 2010“, kurioje buvo pristatoma naujausia autoservisų įranga. Parodoje ne vieno gamintojo teiravomės, kodėl nėra galimybės įdiegti lietuvių kalbos. Atsakymas buvo labai paprastas: „Jūsų šalies rinka yra per maža, tad turite rinktis galimybę naudotis alternatyviomis kalbomis“. Tačiau jie neatmetė galimybės ateityje šiose įrangose įdiegti ir lietuvių kalbos. Taip pat šiais metais, rugsėjo mėnesį mūsų įmonė pakviesta į parodą „Automechanika 2012“, kurioje tikimės naujovių dėl lietuvių kalbos įdiegimo“, - sakė V. Kirpičenka.

Bauda už nevalstybinę kalbą - iki 600 Lt

Kaip DELFI paaiškino Valstybinės kalbos inspekcijos vyresnioji inspektorė Giedrė Černiauskaitė, Valstybinės kalbos įstatyme nustatyta, kad visos Lietuvoje veikiančios institucijos, įstaigos, įmonės ir organizacijos raštvedybą, apskaitos, atskaitomybės, finansinius bei techninius dokumentus turi tvarkyti valstybine kalba.

„Administracinių teisės pažeidimų kodekse nustatyta, kad už įmonių, įstaigų ir organizacijų dokumentų nevalstybine kalba arba be vertimo į valstybinę kalbą pateikimas valstybės valdžios ir valdymo įstaigoms, taip pat Lietuvos Respublikos įmonėms, įstaigoms ir organizacijoms bei piliečiams, išskyrus įstatymų numatytus atvejus, – užtraukia baudą dokumentus pateikusių įmonių, įstaigų, organizacijų vadovams nuo keturių šimtų iki šešių šimtų litų.

Tokie pat veiksmai, padaryti asmens, bausto administracine nuobauda už šio straipsnio pirmojoje dalyje numatytą pažeidimą, – užtraukia baudą nuo septynių šimtų iki devynių šimtų litų“, - paaiškino G. Černiauskaitė.

Dėkojame DELFI skaitytojai už nuotrauką ir informaciją!

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (840)