„Norėdama įspėti Vilniaus moteris, dalinuosi informacija apie vyrą, kuris elgiasi neadekvačiai.
Prieš maždaug mėnesį draugė papasakojo apie nemalonų incidentą, kai autobuse į Saulėtekį prie jos prisėdo nepažįstamas vyras. Jis pradėjo kalbėti keistus dalykus, vadino ją „išsigandusia stirna“, save – „vilku“. Pokalbis tęsėsi iki draugei išlipant iš autobuso.
Vakar, lapkričio 29d., po Kalėdų eglutės įžiebimo šventės, susidūrėme su tuo pačiu asmeniu. Eidamos trise, staiga išgirdome už nugaros vyrą, kuris ėmė kažką kalbėti, sekdamas mus. Draugė iškart atpažino, jog tai tas pats vyras, kuris lindęs autobuse. Paspartinome žingsnį ir pasinaudodamos šventės šurmuliu atsiskyrėme nuo jo.
Deja, istorija tuo nesibaigė. Po renginio įlipusi į 53 autobusą ir atsistojusi autobuso viduryje, netrukus pastebėjau, kad tas pats vyras artėja prie manęs. Atsistojęs šalia ir vėl pradėjo kalbėti apie „vilkus ir stirnas“. Jis vadino mane „stirna“, komentavo situaciją („stirnai nejauku“, „stirna bijo vilko“). Atsitraukiau ir ėmiau dairytis aplinkinių reakcijos, tačiau vyras netrukus nuėjo prie kitos merginos, kuri, kaip atrodė, buvo nepilnametė (apie 16 metų). Ji akivaizdžiai jautėsi išsigandusi, tačiau aplinkiniai žmonės nereagavo, galbūt todėl, kad vyras kalbėjo gana tyliai.
Atsisėdau prie merginos ir paprašiau vyro nelįsti. Jis nesitraukė, stovėdamas priešais ėmė vadinti mane „aršia ir agresyvia stirna“. Ši situacija tęsėsi iki tol, kol mergina išlipo, o aš persėdau į kitą vietą prie kito keleivio, kad vyras neprisėstų šalia.
Noriu atkreipti dėmesį, kad nors vyras moterų neliečia fiziškai ir jų neseka (bent kiek man teko susidurti), jo elgesys kelia didžiulį diskomfortą ir baimę, o ir nežinia kaip elgtųsi, jei nebūtų žmonių, jei ir jiems esant, nebijo prieiti. Neramina, kad jis taikosi į jaunas merginas, net nepilnametes.
Manau yra svarbu apie tai kalbėti, tokiose situacijose moterys dažnai jaučiasi pasimetusios, nesiryžta pasipriešinti. Tikiuosi, jog ši informacija padės apsaugoti kitus, o gal paskatins aplinkinius apginti vienas važiuojančias jaunas merginas, prie kurių lenda įtartini asmenys“, – istorija dalijosi „Delfi“ skaitytoja.
Situaciją pakomentavo Lietuvos policija
Apie šią situaciją pranešėme Lietuvos policijai. Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Jorūnė Liutkienė komentare paaiškino, kaip atpažinti priekabiavimą bei kaip yra baudžiami tokiu elgesiu kaltinami žmonės.
„Priekabiavimas – tai nepageidaujamas elgesys arba elgesys, kuris pažeidžia žmogaus orumą ar sukuria bauginančią, priešišką, žeminančią ar įžeidžiančią aplinką.
Atsakomybė, priklausomai nuo kilusių pasekmių ir nuo veikos pavojingumo gali būti taikoma pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 481 str. numatytą nusižengimą.
481 straipsnis. Nedidelis viešosios tvarkos pažeidimas
1. Necenzūriniai žodžiai ar gestai viešosiose vietose, įžeidžiamas kibimas prie žmonių, kiti tyčiniai veiksmai, kuriais siekiama pažeisti viešąją tvarką ir žmonių rimtį, užtraukia baudą nuo trisdešimt iki vieno šimto keturiasdešimt eurų.
2. Šio straipsnio 1 dalyje numatytas administracinis nusižengimas, padarytas pakartotinai, užtraukia baudą nuo vieno šimto keturiasdešimt iki dviejų šimtų keturiasdešimt eurų.
3. Už šio straipsnio 2 dalyje numatytą administracinį nusižengimą gali būti taikoma administracinio poveikio priemonė – įpareigojimas dalyvauti alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos, ankstyvosios intervencijos, sveikatos priežiūros, resocializacijos, bendravimo su vaikais tobulinimo, smurtinio elgesio keitimo ar kitose programose (kursuose).
4. Už šio straipsnio 1, 2 dalyse numatytus administracinius nusižengimus, padarytus viešojoje vietoje vykstančiame renginyje, gali būti skiriamas draudimas lankytis viešosiose vietose vykstančiuose renginiuose nuo šešių mėnesių iki dvejų metų.
Siekiant sustabdyti priekabiavimą viešajame transporte labai svarbus ir šios paslaugos teikėjų vaidmuo. Vilniaus viešasis transportas, sostinėje teikiantis viešojo transporto paslaugą ir užtikrinantis jos saugumą ir kokybę, 2024 m. pradėjo Priekabiavimo ir smurto viešajame transporte prevencijos programą. Ja siekiama atkreipti keleivių dėmesį į priekabiavimą ir smurtą viešajame transporte, padėti jį atpažinti ir tinkamai reaguoti.
Asmenys, nukentėję nuo priekabiavimo gali kreiptis 112“, – teigė J. Liutkienė.
Kaip elgtis, susidūrus su priekabiautoju?
J. Liutkienė pateikė rekomendacijas, kaip elgtis, pamačius priekabiaujantį asmenį ir norint padėti sau bei kitiems. Tai ypač svarbu, norint nepasimesti kritinėse situacijose ir suteikti reikiamą pagalbą.
„Pamačiau, kaip priekabiaujama prie kito žmogaus, ką galiu padaryti?
Pastebėję situaciją, kurioje gali būti priekabiaujama prie viešojo transporto keleivių, įvertinkite, ar jaučiatės saugūs ir esate pasiruošę įsikišti. Galite prieiti prie priekabiavimą patiriančios keleivės ir apsimesti jos seniai matyta (-u) drauge (-u), paduoti jos neva pamestą daiktą ir kitaip sutrikdyti pastebėtą priekabiavimo situaciją. Dažnai tiek – aplinkinių žmonių dėmesio, tam tikro priekabiavimo aukos užtarimo – pakanka, kad agresorius atsisakytų savo ketinimų ir priekabiavimas baigtųsi.
Jei jaučiatės nesaugiai, jus gąsdina stebima situacija, įvertinkite, ar čia reikalinga skubi pagalba (policijos iškvietimas), ar ją išspręsti gali padėti transporto priemonės vairuotoja(s) ar kitas keleivis / keleivė. Galite, pavyzdžiui, sukelti nedidelį sujudimą transporto priemonėje – pereiti prie kitų durų, numesti ką nors ant grindų, nestipriai susistumdyti su arčiau priekabiautojo ir aukos esančiais keleiviais ir pan. Tai gali padėti priekabiavimą patiriančiam (-iai) keleiviui (-ei) pareiti į kitą vietą, atsisėsti šalia kito keleivio (-ės) ir pan. Apie pastebėtą situaciją taip pat galite pranešti vairuotojui (-ai), parodyti ar papasakoti kitam keleiviui, kuris, manote, kad neliktų abejingas, ir pan.
Ką turėčiau daryti, jei prie manęs būtų priekabiaujama?
Patyrus seksualinį priekabiavimą:
– Nesivelkite į ginčą su agresoriumi.
– Pirmiausia – pasitraukite ir ramiai, bet aiškiai pasakykite, kad toks elgesys, bendravimas ar kiti veiksmai jums nepriimtini ir nemalonūs.
– Pereikite ar atsisėskite / atsistokite kitur, prie žmonių, kurie jums atrodo patikimi, papasakokite jiems / joms apie situaciją. Dažnai to – būti pastebėtam – agresoriui pakanka, kad atsisakytų savo ketinimų.
– Įsiminkite kuo daugiau detalių.
– Po įvykio ar jo metu praneškite apie jį transporto organizatoriams arba policijai, jei tai atrodo būtina. Nurodykite kuo daugiau detalių.
– Vėliau pasidalinkite šia informacija atitinkamose socialinių tinklų grupėse, tai paskatins kitus keleivius (-es) būti atidžius (-ias).
Kaip apsisaugoti nuo priekabiavimo viešajame transporte?
Besidalindamos saugumo viešajame transporte patarimais moterys dažniausiai mini du dalykus, į kuriuos verta atkreipti dėmesį:
1. Jos pataria rinktis vietas arčiau durų arba vairuotojo(s), kad, susidūrus su nepageidaujamomis situacijomis būtų galima greitai palikti transporto priemonę arba pranešti apie tai greta esančiam (-iai) vairuotojui (-ai).
2 Moterys taip pat pažymi, kad važiuojant viešuoju transportu, ypač tamsiuoju paros metu, kai srautai yra mažesni, būtina išlaikyti budrumą ir stebėti aplinką. Tad nepatartina klausytis muzikos per ausines, įsitraukti į vaizdelių žiūrėjimą ar kitą veiklą mobiliajame telefone“, – naudingais patarimais dalijosi Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė.