„Štai šiuose vandenyse mums vietos žvejys žvejoja žuvį, – į sąsiaurį mosteli ranka ponas Kemalis. – Ir dienos laimikis nėra tik patiekalo pavadinimas, tai iš tiesų ta žuvis, kurią šiandien mums sužvejojo. Mes neturime jokių šaldiklių, neperkame jokių supakuotų produktų. Viską gaminame patys. Agurkai užauginti pačių, net actą gaminame patys. Labai keista, kai komercinė įstaiga veikia prieš komercijos principus, tiesa? Bet tokios mūsų vertybės. Būti draugiškiems žmonėms ir aplinkai. Būti gamtoje ir ją išsaugoti. Remiame vietos ūkininkus, finansuojame Bosforo sąsiaurio jūrinius tyrinėjimus“, – sako ponas Kemalis, tvirtindamas, kad net miesto viešbutis su SPA, toks kaip „Six Senses“ Stambule, gali tapti sveikatinimosi oaze.
Harmonija su aplinka
Bosforo sąsiauris, jungiantis dvi jūras – Juodąją ir Marmuro, Europą ir Aziją. Ant jo kranto nutūpusios dvi 150 metų skaičiuojančios baltos vilos. Prieš porą metų šie pastatai tapo viešbučio „Six Senses Kocataş Mansions“ namais. Prireikė kelerių metų šiems istoriniams pastatams atstatyti, detalėms atkurti. Durys, langai, dauguma puošybos elementų atkartoja Osmanų imperijos palikimą.
Nenuostabu, kad „Six Senses“ tinklas pasirinko šiuos istorinius namus. Visa grandinė yra išties unikali – jos sinonimas būtų ekologiška prabanga, tvarumas, o kiekvienas viešbutis yra harmonijoje su gamta ir vietine kultūra, stengiasi daryti kuo mažiau poveikio aplinkai. Jų logotipas – tai šeši pirštų atspaudai, kuriuos laimindami palieka Tailando budistų vienuoliai. Trys pagrindiniai piramidės taškai – tai jutimai – regos, garso, prisilietimo, – išdėstyti piramidės pagrinde, antroji piramidės pakopa atspindi skonio ir kvapo harmoniją, o viršūnėje šeštasis pojūtis – intuicija.
Tvarumo pamokos
„Keli šaukštai kavos tirščių, kelios patraiškytos kavos pupelės dėl kvapo, keli lašai ricinų ar alyvuogių aliejaus, dar citrinžolių aromato – ir štai viską sumaišę pagaminame kūno šveitiklį“, – rodo tvarumo laboratorijos siela Ata Ozmenas.
Jis čia pat moko daryti dantų pastą, lūpų balzamo ar rankų kremą. „Du kilogramai viešbutyje panaudoto aliejaus, aštuoni kilogramai bičių vaško, ir iš to galime pagaminti du šimtus žvakių“, – šypsosi Ata. Kai jau po mokymų atrodo, kad tvarumas gali tapti kančia, Ata nuramina: nereikia išgyventi, kad nesame idealūs ir darome klaidų – tvarumas yra maratonas, ne sprintas. Išvis smagus procesas – pasigaminti savo kombučios. Iš panaudotų arbatžolių besifermentuojantys vardiniai kombučios stiklainiai, laukiantys savo šeimininkų, – smagus žaidimas ir klientų pamaloninimas.
Maisto terapija
„Kas tris mėnesius keičiu meniu, nes svarbiausia – sezoniškumas. Negaminame ne sezoninio maisto. Pirmadieniais pats važiuoju į turgų, nes perkame tiesiai iš ūkininkų, – sako O. Ostunas. – Perku tik tai, ką pirkčiau savo mažam sūnui. Be jokių pesticidų, chemikalų. Jei turguje šiandien bus geri burokėliai, ruošime iš burokėlių. Karvių sūris atkeliauja iš mano gimtojo kaimo Bolu. Ėriena iš Trakijos, nes ji ten geriausia, artišokai – iš Izmyro ir Stambulo. Jokių iš anksto paruoštų supakuotų produktų – savo gamybos pomidorų padažas, savo majonezas, sviestas iš ūkininkų, jokio palmių aliejaus. Geriausias patarimas galioja ir namuose – rinkitės tik tuos produktus, kurių galite nupirkti tiesiai iš jų augintojų. Nepamirškite prieskonių ir sėklų, savo rankomis raugtų daržovių. Kuo dažniau gaminkitės patys ir stebėkite porcijų dydį.“
Šefas Ozguras rengia tris maisto programas – svoriui reguliuoti, miegui gerinti ir detokso. „Norintiems sureguliuoti svorį siūlau maistą su daug baltymų ir daržovių, šiek tiek grūdų. Net per savaitę galima pasiekti puikių rezultatų. Norintiems pagerinti miego kokybę, reikėtų daugiau vartoti lašišos, jogurto, kitų pieno produktų, atpalaiduojančių žolelių, tokių kaip melisa, anyžius. Organizmą siūlau valyti vartojant daugiau augalinio maisto, šiek tiek žuvies, gerti natūralių sulčių, vartoti imbiero, ciberžolės, žagrenio.“
Susiliejimas su gamta
Tai – šeši kilometrai pakrantės, septyni nuošalūs paplūdimiai, iš aukščiausios Kaplankaya vietos, 300 metrų, matosi bekraščiai tyrai, uolėta žemė, nusėta alyvmedžių, į kurią atklysta šernai ir lapės. Turtingas deguonies oras, prisodrintas pušų ir laukinių gėlių aromato. Sunku įsivaizduoti, kad čia kelias valandas einant keliuku prie jūros galima nesutikti žmogaus – Kaplankaya yra dviejų Monakų dydžio, o teritorija apgyvendinta tik dešimtadaliu.
Čia yra sraigtasparnių pakilimo aikštelė, jachtų uostas, vienas viešbutis ir parduodamos privačios vilos, bet, kaip sako Conny Anderssonas, „Six Senses Kaplankaya“ generalinis direktorius, planuojama šioje unikalioje vietoje atidaryti dar keletą viešbučių. „Norime Kaplankaya paversti magiška vieta, nauju miestu, kuris turėtų tokią pačią trauką kaip ir Bodrumas. Į Turkiją viešbučiui vadovauti atvykęs švedas mus pasitinka paplūdimyje, vairuodamas vandens dviratį.
„Kaplankaya yra unikali vieta, kurioje gali pabėgti nuo stresinio gyvenimo, čia daug erdvės ir privatumo, o tai labai aktualu pandemijos laikotarpiu. Dauguma čia atvyksta unikalių įspūdžių ir vedami noro nuo visko pabėgti. Galintys sau leisti viską ieško ne pribloškiančio interjero ar išskirtinio valgių dizaino lėkštėje, o paprastų dalykų, pabėgti nuo rutinos ir grįžti prie savo šaknų, sustiprinti sveikatą, gerai jaustis, vis daugiau žmonių savo atostogoms renkasi vietas, kurios gydo.“
Valyti ne tik kūną, bet ir protą
Pasak Ranjano, „Six Senses“ turi pažangią modernią aparatūrą, skenuojančią visą žmogaus organizmą, kuri aptinka problemines vietas. „Žmonės po pandemijos yra labai pavargę, negali miegoti, negali dirbti, daug stresuoja. Mes sukūrėme specialią „Laimės“ programą, kuri siūlo, kaip gydyti kūną ir protą. Negalima atskirti kūno ir proto, nes niekada nenumesi svorio, jei nedirbsi su smegenimis. Smegenys maitina mūsų kūną. Priklausomai nuo kankinamų problemų, parenkame miego, fitneso ar detoksikacijos programas. Detokso programa veikia ne tik kūną, bet ir protą – išvalyti mintis dar svarbiau. Kūno detoksikaciją pradedame nuo intensyvios jogos ir penkių stiklinių vandens – ir organizmas jau valosi, po to parenkame mitybos programą, sulčių, glotnučių sudėtis. Norime edukuoti savo svečius, kad jie, išvykę iš Kaplankaya, ir toliau laikytųsi jiems nustatytos sveikatingumo programos. Siūlau namuose kasryt laikytis sveikos rutinos: atsikėlus iš pat ryto išgerti vandens su citrina, padaryti tempimo pratimus ir pagalvoti, ko trokštate iš ateinančios dienos, susikaupti, susidaryti planą ir taip balansą išlaikysite iki vakaro, būsite motyvuoti, laimingesni, nereikės daktarų ir klinikų.“
Kvėpavimas ir ramybės paieškos
„Siūlau pradėti nuo čakrų meditacijos. Kiekvienas turime tam tikrą kiekį energijos, kad žinotume, kur ją nukreipti, reikia nurimti ir tik tuomet suvoksime, ko labiausiai trūksta. Mokėjimas susikoncentruoti yra būdas atpalaiduoti ir nuraminti savo protą. Kaip tai padaryti? Susitelkite į kvėpavimą, įkvėpkite ir iškvėpkite. Naudokite savo protą ir stebėkite kvėpavimą: aš ne tiesiog įkvepiu ir iškvepiu, bet darau tai sąmoningai. Ką tai duoda? Išmokus koncentruotis į kvėpavimą, galima valdyti nepageidaujamų, keliančių stresą, minčių srautą, kuris lyg šiukšlės teršia ir trikdo vidinę ramybę, o su ja ateinančius reikiamus vidinius sprendimus. Tuomet, kai protas randa harmoniją su kūnu, pasiekiame norimų rezultatų. Mes esame tai, kokios yra mūsų mintys. Mano fiziniai gebėjimai priklauso nuo to, kas verda galvoje. Jei įsileidžiu blogas mintis, jas ir spinduliuoju. Kai ateina suvokimas, nebelieka negatyvumo. Juk, kai yra šviesa, nėra vietos tamsai“, – sako atsisveikindamas jogos ir meditacijos guru Dorelalis, kuris apsigyveno Kaplankaya, kad galėtų atostogautojams padėti pajusti dvasinę ramybę. Atostogų metu rekomenduotina rūpintis savo mintimis, mityba, kūnu, kad namo grįžtumėte ne su papildomais kilogramais, o lengvumo būsena ir vidine ramybe.