Štai keletas įdomių faktų apie Negyvąją jūrą, kurių, galbūt ir nežinojote.

1. Negyvoji jūra iš tikrųjų nėra jūra, bet ežeras, tai yra vandens telkinys, neturintis susisiekimo su vandenynu. Tai pats giliausias druskingas ežeras Žemės planetoje, kurio gylis siekia 377 m.

2. Vandens druskingumas čia maždaug 8,6 karto didesnis nei vandenyno. Mineralinių medžiagų kiekis Negyvosios jūros vandenyje siekia 340-350 promilių, kai pavyzdžiui Viduržemio jūros druskingumas - apie 40 prom.

Nuo seno manyta, kad tokio sūrumo vandenyje negali gyventi nei žuvys, nei jokios kitos gyvos būtybės. XX a. pabaigoje nustatyta, kad šiokia tokia gyvybė vandenyje vis dėlto egzistuoja: čia aptikta apie 70 rūšių bakterijų. Juokaujama, kad Negyvojoje jūroje randamos dvi gyvybės formos: bakterijos ir turistai.
Negyvoji jūra

3. Didelis vandens druskingumas reiškia, kad žmonės laisvai ir neskęsdami gali plūduriuoti šios jūros paviršiuje, nedarydami jokių judesių, kad išsilaikytų paviršiuje. Turbūt kiekvienas yra matęs nuotraukų su Negyvosios jūros paviršiuje plūduriuojančiais poilsiautojais, ramiausiai skaitančiais laikraštį.

4. Ant Negyvosios jūros kranto Jūs sausomis kojomis stovite ant kieto ir sauso paviršiaus, tačiau pagal pasaulinio okeano vandens lygį turėtumėte būti giliai po vandeniu! Negyvosios jūros paviršius ir jos krantai yra 423 m žemiau jūros lygio!

Įduba vandeniu neužliejama todėl, kad vandens išgaruoja daug daugiau negu prisipildo iš Jordano upės. O kadangi Jordano upės vanduo vis labiau panaudojamas Izraelio ir Jordanijos žemės ūkyje, pramonės ir buitiniams tikslams, jūros lygio kritimas vis dar tęsiasi ir nukrenta apie 1 m per metus.

Tai pats žemiausias sausumos taškas visoje planetoje. Negyvosios jūros krantu eina greitkelis Nr. 90. Tai ilgiausias Izraelyje ir žemiausiai pasaulyje esantis greitkelis. Jis yra 393 m žemiau jūros lygio.
Greitkelis, Negyvoji jūra

5. Negyvoji jūra - vienas iš sūriausių vandens telkinių pasaulyje, tačiau ne pats sūriausias. Yra vietų, kur druskos koncentracija vandenyje lenkia net ir šią jūrą. Tai Asalio ežeras Džibutyje (Afrika), Vandos ežeras Rytų Antarktidoje bei sušalęs Don Chuano ežerėlis netoli McMurdo Sausojo slėnio Antarktidoje, o taip pat Kaspijos jūra (Rusijos ir Azerbaidžano pasienyje).

6. Negyvosios jūros aplinka palankiai veikia sveikatą. Tai vienas pirmųjų pasaulio kurortų, natūralus SPA, kur į sveikatinimo keliones nuo seniausių laikų vykdavo pasaulio galingieji. Čia lankydavosi net ir Egipto karalienė Kleopatra.

Kadangi nei vandenyje, nei pakrantėse nėra gyvybės, jos apylinkėse nėra jokių žiedadulkių nei kitų augalinės kilmės alergenų. Čia didesnis oro slėgis, taigi didesnė deguonies koncentracija ore, o saulės spinduliuose mažiau ultravioletinių spindulių - tai faktoriai, palankiai veikiantys sveikatą.
Negyvoji jūra

Negyvosios jūros druskos tiek anksčiau, tiek dabar naudojamos kaip gydomieji preparatai. Gydymo tikslais naudojamas ir unikalios sudėties iš jūros dugno išgaunamas purvas. Iš čia iš gaunami įvairiausi produktai, kurie jau seniausiais laikais buvo naudojami balzamuojant Egipto valdovų mumijas.

7. Negyvosios jūros pakrantėje esančiame Mudžibo tarpeklyje Jordanijos teritorijoje yra Loto ola. Pasak Biblijos, po Sodomos sugriovimo čia glaudėsi Lotas su dukterimis.

Galima pamatyti net ir druskos stulpą, kuriuo virto Loto žmona. Prie šios jūros buvo biblinio karaliaus Dovydo prieglobstis.

Tiesa Biblijoje nė vieną sykį jūra nepavadinta Negyvąja. Šį pavadinimą sugalvojo romėnai, o iki tol ji buvo vadinama: „Druskingoji“, „Rytų“, „Sodomos“, „Asfaltinė“.
Negyvoji jūra

8. Vandens išgarinimo būdu iš Negyvosios jūros išgaunamas: magnis, kalis, kalcis, manganas, jodas, kiti naudingi elementai. Izraelis iš Negyvosios jūros kasmet išgauna apie 1,77 mln. tonų kalio, 206 tūkst. tonų bromo, 44,9 tūkst. tonų sodos ir kitų mineralų, gaudama apie 3 milijardus JAV dolerių pajamų kasmet.

Jordanija taip pat turi chemijos gamyklų ir nemažai pelnosi iš turizmo Negyvosios jūros pakrantėje. Apie 40 km Negyvosios jūros kranto priklauso Palestinai, tačiau dėl nepalankių verslo sąlygų ši šalis menkai išnaudoja turimas galimybes.

Pasaulio Banko nuomone eksploatuodama Negyvosios jūros mineralus ir vystydama turizmą Palestina galėtų gauti tiek pajamų, kiek teikia visos kitos šios šalies pramonės įmonės kartu sudėjus.
Negyvoji jūra

9. Negyvoji jūra ypatinga tuo, kad čia natūraliu būdu susidaro asfaltas, atrodantis kaip mažos juodos granulės. Kasinėjimų metu apylinkėse rasta daugybė Neolito periodo statulėlių ir net žmogaus kaukolių, pasidengusių juodo bitumo sluoksniu.

10. Keliones į Izraelį palanku planuoti bet kokiu metų laiku. Visus metus Negyvosios jūros apylinkėse vyrauja saulėti ir sausi orai. Čia iškrenta mažiau kaip 5 cm kritulių per metus.

Vidutinė oro temperatūra vasarą 32 - 39 °C, o žiemą 20 - 23 °C. Turizmo sezonas čia nenutrūksta - Negyvosios jūros pakrančių grožis ir keistas, bet viliojantis, klimatas traukia tarsi magnetas.