1. Mackinac sala, Mičigano valstija (JAV)
Dar XIX amžiuje į šią salą atostogauti mėgdavo atvykti pasiturintys turistai ir pramonės magnatai. Į Mackinac salą dabar galima nuvykti privačiu laivu, keltu arba mažu orlaiviu, o žiemą – ledu važiuojant sniegomobiliais. Čia motorizuotos transporto priemonės uždraustos nuo 1898 metų, todėl saloje takai siauri ir dažnai susikertantys. Išskyrus avarinių tarnybų automobilius, sniegomobilius, arklių traukiamus vežimus, kitų, ypač motorinių transporto priemonių nepamatysite. Žinoma, saloje esančiame mieste visuomet galima išsinuomoti riedučius ar dviratį.
2. Katalinos sala, Kalifornija (JAV)
Tai sala Ramiajame vandenyje, priklausanti Los Andželo apskričiai. Nors oficialiai automobiliai Katalinos saloje nėra draudžiami, tačiau leidimai transporto priemonėms griežtai ribojami. Gyventojai, norėdami į salą atsigabenti automobilį, savo eilės laukia net 10 – 14 metų, todėl dauguma važinėja golfo vežimėliais. Netgi poilsiautojai, apylinkes išsinuomotais aplankyti kalnų dviračiais, turi gauti leidimą ir už jį sumokėti tam tikrą mokestį.
3. Lamu sala Kenijoje, Afrikoje
Saloje nėra įprastų kelių, tik pėsčiųjų takai, o motorinių transporto priemonių – vos kelios. Todėl grožėtis apylinkėmis siūloma keliaujant pėsčiomis arba plaukiant laivu. Beje, senovėje Lamu sala buvo prekybos vergais centras. Nors ilgainiui ši vieta tapo itin mėgiama turistų, tačiau daugelis dalykų taip ir nepasikeitė: pavyzdžiui, sunkių nešulių, krovinių gabenimui įkinkomi asilai. Lamu saloje „dirba“ apytiksliai 2000–3000 asilų!
4. Sarkas, Anglija.
Ši sala priklauso Normadijos salų grupei, esančiai Lamanšo pietvakariuose. Saloje leistinos tik arklių traukiamos transporto priemonės, dviračiai, traktoriai. Tačiau tam, kad nepadidėtų pagyvenusių žmonių ar neįgaliesiųjų atskirtis nuo visuomenės, jiems leidžiama naudoti motorinius dviračius ar vežimėlius. Beje, čia gyvena tik apie 600 žmonių, todėl poilsio išsiilgę turistai čia jaučiasi kaip ramybės oazėje.
5. Ugnies sala, Niujorkas
Ugnies sala yra didžiausia tarp Išorinio Barjero salų - vos keliolika kilometrų nuo rytinės JAV pakrantės nutolusios virtinės. Norint išsaugoti gamtą ir gyventojų bei poilsiautojų, motorinės priemonės saloje buvo uždraustos, o populiariausios transporto priemonės saloje – dviračiai ir golfo vežimėliai, todėl ir asfaltuotų kelių čia nėra. Vis dėlto Ugnies saloje automobilių yra, tačiau jiems leidimus turi tik avarinių tarnybų ir statybų darbuotojai.
6. Helgolandas, Vokietija
Tai labiausiai nuo Vokietijos kranto nutolęs, Šiaurės jūroje esantis Šlėzvigo–Holšteino žemės salynas . Helgolande draudžiama naudoti tiek automobilius, tiek dviračius, todėl čia yra tik kelios mašinos – greitosios pagalbos furgonai ir elektra varomos, retai naudojamos transporto priemonės kroviniams vežti.
7. Hydra sala, Saronikos salynas Graikijoje
Į Hydra salą patekti galėsite greitaeigiu laivu, katamaranu ar keltu, tačiau motorinių transporto priemonių atvykę sutikti taip pat nesitikėkite. Šiukšlių sunkvežimiai – vienintelės motorinės transporto priemonės visoje Hydra saloje, mat automobiliai ir motociklai draudžiami įstatymų. Miestas saloje nedidelis, todėl beveik viską galima pasiekti pėsčiomis, o nemėgstantiems pasivaikščiojimų siūloma važiuoti dviračiu. Tačiau egzistuoja ir kiek neįprastas viešasis transportas – tai vandens taksi ir asilai.
8. Monhegan sala, JAV
Ši sala visuomet buvo mėgiama menininkų, norinčių pabėgti nuo civilizacijos šurmulio. Tapytojai atvykdavo ant drobės įamžinti kraštovaidžio grožį, artistai iš ramybės pasisemti įkvėpimo. Taigi, nenuostabu, kad kasdien tobulėjančios civilizacijos prisilietimas čia niekada nebuvo reikalingas. Nenuostabu ir tai, jog Monhegan saloj nėra asfaltuotų kelių, nes toli čia niekur nenuvažiuosi: salos ilgis – tik 1,5, o plotis šiek tiek didesnis nei 2 kilometrai.
9. Baltrumas, Vokietija
Šiaurės jūroje esančioje Rytų Fryzų salų grandinėje taip pat galioja transporto priemones ribojantys įstatymai. Pavyzdžiui, Baltrumo saloje, Žemutinėje Saksonijoje, automobiliai ir motociklai yra draudžiami. Taigi, dviratį galima laikyti populiariausia Baltrumo salos transporto priemone.
Tačiau tai ne vienintelė sala Vokietijoje, kurioje yra draudžiamos motorinės transporto priemonės: tokie įstatymai galioja dar keturiose Šiaurės jūros ir vienoje Baltijos jūros saloje. Kai kuriose salose vis dėlto automobilius leidžiama naudoti, tačiau tik vietiniams gyventojams.
10. Tanera–Mor sala, Škotija
Ši nedidelė sala priklauso Samerio salynui Šiaurės vakarų Škotijoje. Nors sala – tik 800 akrų, tačiau ji šiame salyne yra didžiausia ir vienintelė, turinti gyventojų: saloje galima rasti 9 gyvenamuosius namus, vieną kavinę bei paštą. Akivaizdu, kad kelių čia nėra – transportas paprasčiausiai nereikalingas. Beje, dar praėjusiais metais šis civilizacijos nepaliestas gamtos kampelis buvo parduodama už 2,5 mln. svarų sterlingų.